LAJMET NGA BOTA

 • Lidhje me Rusinë: Ministrja e Brendshme Gjermane shkarkon nga posti shefin Sigurisë Kibernetike

  19 Tetor, 2022

  Shefi i autoritetit kryesor të sigurisë kibernetike të Gjermanisë, Arne SchönbohmAkuzat kanë “dëmtuar përgjithmonë besimin e nevojshëm të publikut në neutralitetin dhe paanshmërinë e udhëheqjes së presidentit të autoritetit më të rëndësishëm gjerman të sigurisë kibernetike”, thuhet në deklaratë.

   

  Shefi i autoritetit kryesor të sigurisë kibernetike të Gjermanisë, Arne Schönbohm, u shkarkua të martën, 18.10.2022, për shkak të lidhjeve të tij ...

 • Gjermani: Si dallohet varfëria në një vend të pasur?

  14 Tetor, 2022

  lypsiNdërkohë që çmimet janë në rritje, sidomos për ushqimin dhe energjinë, hendeku midis të pasurve dhe të varfërve është duke u thelluar në Gjermani.

   

  Megjithëse Gjermania është një nga vendet më të pasura të botës, shenjat e varfërisë në rritje janë duke u bërë gjithnjë e më të dukshme, kudo në vend. Të pastrehët flenë jashtë në kushte të vështira, nënat ...

 • Kush po udhëheq shtypjen e protestave në Iran?

  14 Tetor, 2022

  protestat iranBurra të veshur me të zeza, duke ngarë motoçikleta, shpesh duke mbajtur armë ose shkopinj u shfaqën që në nisje të protestave në Iran. Ata janë anëtarë të asaj që njihet si Basij (ba-SEEJ’), vullnetarë paraushtarakë që janë mjaft besnikë ndaj Republikës Islamike. Trupat e Ajatollahut kanë marrë një rol drejtues në shtypjen e disidentëve për më shumë ...

 • Manovrimi i Shteteve të Bashkuara mes sfidave gjeopolitike dhe ndërkombëtare

  14 Tetor, 2022

  SHBAShtetet e Bashkuara publikuan këtë javë Strategjinë e Sigurisë Kombëtare, një dokument me 48 faqe, që paraqet ato që Presidenti Joe Biden i konsideron sfidat më të vështira për vendin dhe se si administrata e tij planifikon të manovrojë ndërmjet këtyre sfidave të brendshme dhe të jashtme.

   

  Strategjia është një dokument që kërkohet nga Kongresi. Në dokumentin e këtij viti përshkruhet ...

 • Ulja e prodhimit të naftës, Biden paralajmëron pasoja për Arabinë Saudite

  13 Tetor, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden paralajmëroi pasoja për Arabinë Saudite ndërsa administrata e tij ka nisur rivlerësimin e marrëdhënieve të SHBA-së me mbretërinë saudite dhe demokratët kanëë kërkuar ngrirjen e bashkëpunimit me këtë vend.

   

  Deklarata vjen pasi aleanca OPEC+ e udhëhequr nga Riadi, njoftoi se do të ulë prodhimin e naftës. Presidenti Biden tha në një intervistë për rrjetin CNN të martën ...

 • Gjenerali Sergej Surovikin: Njeriu i fortë i Rusisë në Ukrainë

  12 Tetor, 2022

  Sergej SurovikinKremlini ka ndryshuar drejtuesin e luftës në Ukrainë: gjenerali Sergej Surovikin është komandanti i ri i përgjithshëm i “operacionit special ushtarak”. Ai duhet t’i sjellë Rusisë suksese ushtarake – me dorë të hekurt.

   

   

  Sergei Surovikinit i paraprin një reputacion. Në rrjetet sociale, gjenerali 56-vjeçar shpesh përmendet si “kasapi i Sirisë”, “kanibali” ose “Gjenerali i Harmagedonit”. Gjatë luftës në Siri ...

 • FMN: “Më e keqja do të vijë”

  12 Tetor, 2022

  Shporta e konsumatoritCorona, lufta në Ukrainë, inflacioni: Fondi Monetar Ndërkombëtar në sfondin e shumë krizave sheh rreziqe të mëdha për ekonominë botërore. Por recesioni nuk do t’i prekë të gjithë.

   

   

  Një e treta e ekomonisë botërore mund të bjerë në recesion deri në vitin 2023, thuhet në parashikimin e ri të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN). Parashikimi është me notën më ...

 • Irani përshkallëzon dhunën ndaj protestuesve në rajonin kurd

  12 Tetor, 2022

  harta iranIrani ka përshkallëzuar shtypjen e protestave në zonat kurde në perëndim të vendit, të cilat filluan për shkak të vdekjes së një vajze 22-vjeçare që ishte arrestuar nga policia e moralit. Aktivistët thanë se edhe naftëtarët po protestojnë në një rafineri kryesore të vendit.

   

  Policia përdori armë zjarri në një lagje në Sanandaj, kryeqytetin e provincës Kurdistan të Iranit, ...

 • Kryediplomatja gjermane thotë se regjimi iranian është në ‘anën e gabuar të historisë’

  11 Tetor, 2022

  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena BaerbockMinistrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se Bashkimi Evropian do të vendosë sanksione të reja ndaj iranianëve përgjegjës për “shtypjen brutale” të protestuesve.

   

  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, tha se do të angazhohet që Bashkimi Evropian të vendosë ndalime hyrjeje për ata që janë përgjegjës për shtypjen e protestave në Iran.

  Baerbock i bëri ...

 • Infiltrim rus në mbrojtjen kibernetike gjermane?

  11 Tetor, 2022

  Arne Schönbohm, shefi i BSI-sëPas aludimeve të një programi satirik gjerman për lidhjet e mundshme të kryetarit të Zyrës Federale të Sigurisë Informative me shërbimin e fshehtë rus, qeveria gjermane po kërkon të vërtetën.

   

  Të enjten, ministrja gjermane e Punëve të brendshme, Nancy Faeser, kishte në plan të dilte para gazetarëve për të prezantuar raportin vjetor të Zyrës Federale të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"