LAJMET NGA BOTA

 • Evropa reagon ndaj pandemisë korona

  19 Tetor, 2020

  RomaItalia, Franca dhe Sllovenia njoftojnë për shtimin e rasteve të infektimeve dhe marrin masa të reja përballë pandemisë.

  Qeveria italiane miratoi një projekt-buxhet prej rreth 40 miliardë eurosh për masa të reja kundër koronës dhe forcimin e ekonomisë së sëmurë. Qeveria njoftoi se kabineti kishte miratuar si projektligjin e paraqitur nga Ministri i Financave Roberto Gualtieri për vitin buxhetor 2021 ...

 • Merkel u bën thirrje gjermanëve për disiplinë

  18 Tetor, 2020

  merkel-Shifrat e Coronës në Gjermani shënojnë rritje. Në video-mesazhin e saj javor kancelarja Merkel thekson, se jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë dhe se këto ditë e javë vendosin si do të jetë ky dimër.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka apeluar tek disiplina e qytetarëve gjermane në luftë kundër përhapjes së virusit Corona. “Takohuni me sa më pak ...

 • Apeli i Kancelares Merkel : „Ju lutem, qëndroni në shtëpi“

  17 Tetor, 2020

  merkel-Pas rritjes së numrit të infektuarve me covid 19 në gjermani, kancelarja gjermane, Angela Merkel me anë të një video-apeli, i ka ftuar qytetarët e vendit të saj që të kenë shumë kujdes:

  “Ne, tani jemi në një fazë shumë serioze të epidemisë, dita-ditës, numri i të infektuarve rritet në mënyrë rapide, më shpejt se sa në gjysmë vitin e ...

 • SHBA: Mbi 8 milionë infektime nga koronavirusi

  17 Tetor, 2020

  covid 19Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë të premten.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference për shtyp në Gjenevë se një numër rekord rastesh u raportuan në secilën prej katër ditëve të fundit.

  “Duhet të kemi parasysh ...

 • Rreth 39 milionë të prekur nga koronavirusi në të gjithë botën

  16 Tetor, 2020

  dHemisfera Veriore po përballet me një rritje të parashikuar të rasteve me COVID-19 ndërsa po afrohet moti i ftohtë. Në botë infeksionet e reja janë rritur në 330,000 në ditë dhe rritja më shqetësuese po vihet re në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

  Të enjten SHBA regjistroi më shumë se 64,000 raste të reja me COVID-19, shifra më e lartë ...

 • Brukseli ia pason topin Londrës

  16 Tetor, 2020

  Macrin MerkelNë diskutimet për marrëveshjen tregtare për Brexitin midis BE dhe Britanisë së Madhe Brukseli thekson se do marrëveshje me Londrën, por jo me çdo çmim.

  Negociatori i BE Michel Barnier tha se tani i takon Londrës që “të marrë hapat e nevojshëm për të bërë të mundur marrëveshjen”. Ne duam një marrëveshje të drejtë, por jo me çdo çmim, ...

 • Trump, Biden përplasen në distancë për koronavirusin

  16 Tetor, 2020

  Trump BidenKandidati demokrat presidencial Joe Biden kritikoi të enjten atë që ai e quajti përgjigjen e nxitur nga “paniku” të Presidentit Donald Trump ndaj pandemisë së koronavirusit, ndërsa zoti Trump mbrojti menaxhimin nga ana e tij të një krize që ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 217,000 amerikanëve.

  Dy rivalët folën në dy takime të ndryshme me pyetje-përgjigje nga ...

 • Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19

  16 Tetor, 2020

  MacronDhjetëra qytete evropiane janë detyruar të vendosin masa kufizuese ndërsa po përballen me një rritje të infeksioneve me koronavirus. Në rajonet e prekura njësitë e kujdesit intensiv po mbushen me shpejtësi dhe mjekët po paralajmërojnë se sistemi shëndetësor mund të mbingarkohet me afrimin e dimrit.

  Evropa aktualisht po raporton më shumë infeksione ditore sesa tre vendet të goditura më rëndë ...

 • Gjermani: Rregulla më të rrepta kundër Coronës

  15 Tetor, 2020

  MerkelQeveria federale dhe qeveritë e landeve ranë dakord për rregulla më të rrepta kundër Coronës. Ato përfshijnë edhe orë policore për qytete me numër të lartë infeksionesh.

  Pas më shumë se tetë orë diskutimesh Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord mbi masat për të përmbajtur përhapjen e virusit Corona.

  “Ne jemi në një fazë serioze të pandemisë” – ...

 • Studim i ri: Çfarë dimë për imunitetin ndaj Coronës

  15 Tetor, 2020

  LaboratorZyrtarisht në botë ekzistojnë pesë raste të riinfektimit të pacientëve nga Corona. Rasti i fundit është ai i dokumentuar në SHBA tek një i ri 25 vjeçar nga Nevada. A dimë tani më shumë për imunitetin ndaj SARS- CoV-2?

  Ja disa nga mësimet e nxjerra prej krizës së Coronës 2020: Ne e kemi pranuar ose të paktën jemi mësuar me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"