LAJMET NGA BOTA

 • Stoltenberg: Rusia do të përballet me pasoja të rënda nëse përdor armët bërthamore

  3 Tetor, 2022

  NatoUkraina rimori të shtunën kontrollin e një qyteti kyç brenda territorit që presidenti rus e shpalli si të aneksuar nga Moska. Për sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, përparimi i forcave ukrainase tregon se ato janë në gjendje t’i zmbrapsin trupat ruse.

   

  Ata janë në gjendje të zmbrapsin forcat ruse për shkak të guximit dhe aftësive të tyre, por ...

 • Aneksimet ruse, SHBA: Do ketë trazira në Ballkan, Serbia o këtej, o andej

  1 Tetor, 2022

  Putin VucicPas aneksimit të katër rajoneve ukrainase nga Rusia, ekspertë amerikanë pohuan se përshkallëzimi i agresionit rus në Ukrainë pasqyron dështimin e presidentit Vladimir Putin por edhe strategjisë së tij që të frikësojë Kievin dhe perëndimin dhe t’i detyrojë të pranojnë kontrollin e tij mbi pjesë të territorit ukrainas.

   

  Këshilltari i lartë në Këshillin e Atlantikut, Ian Brzezinski tha për ...

 • Sarrazin: Procesi i Berlinit nuk është kundër asnjë projekti

  1 Tetor, 2022

  SarrazinI dërguari i posaçëm i qeverisë gjermane në Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, në një intervistë me DW për sfidat e rajonit në rrugën drejt BE.

   

  Deutsche Welle: Z. Sarrazin, ju morët pjesë në Tiranë në Forumin e Ndërlidhshmërisë. Sa e rëndësishme është të flasësh në këto kohë për ndërlidhshmërinë në Ballkanin Perëndimor?

  Manuel Sarrazin: Unë jam nga Hamburgu, i cili është ...

 • BE, takim mbi aktet e sabotazhit ndaj gazjellësve Nord Stream

  29 Shtator, 2022

  rrjedhje gaziUdhëheqësit e Bashkimi Evropian pritet të diskutojnë javën e ardhshme rreth asaj që blloku e ka denoncuar si një akt sabotazhi, duke iu referuar dëmtimit të tubacioneve nënujore të gazit Nord Stream. Lajmi u njoftua të enjten nga një zyrtar i BE-së, sipas të cilit incidentet kishte ndryshuar rrënjësisht natyrën e konfliktit në Ukrainë.

   

  Gazi vazhdon të rrjedhë në ...

 • Shën Petersburg, rritet mbështetja për lëvizjen ruse kundër luftës në Ukrainë

  29 Shtator, 2022

  Shen PetersburgNdërsa sulmi rus ndaj Ukrainës ka ngecur përballë kundërofensivës ukrainase, tensionet janë rritur në të gjithë shoqërinë ruse. Pavarësisht nga shtypja e qeverisë, protestat dhe thirrjet kundër luftës po shtohen. Qyteti i Shën Petersburgut, një qendër e kundërshtimit të luftës, është sërish në krye të lëvizjes qytetare kundër zhvillimeve të fundit në vend.

   

  Për disa vite, anëtarët e opozitës ...

 • Ushtria e Rusisë: Fuqia e mbivlerësuar

  29 Shtator, 2022

  Rezervistet SevastopolKur nisi pushtimin e Ukrainës, Putini ndoshta besonte në një fitore të shpejtë. Por mobilizimi i fundit tregon se ky ishte një iluzion. Sa e fortë është vërtet ushtria ruse?

  Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Moska bëri gjithçka që mundi për të ruajtur statusin e saj si një superfuqi – duke përfshirë edhe statusin e saj si anëtare e ...

 • Lufta në Ukrainë- Ushtria gjermane përgatitet për mbrojtjen e atdheut

  29 Shtator, 2022

  Christine LambrechtPas sulmit të Rusisë kundër Ukrainës, Gjermania thotë se ka ardhur “momenti i kthesës” dhe është duke forcuar mbrojtjen e vendit. Luftë e Ftohtë me karakteristika të reja.

   

  “Ne duhet të jemi të gatshëm që të mbrojmë vlerat tona, lirinë, sigurinë, demokracinë edhe me mjete ushtarake.” Kjo fjali është dëgjuar të thuhet shpesh kështu ose formuluar ngjashëm, që kur ...

 • NATO dhe BE i quajnë akte sabotazhi shpërthimet në tubacionet “Nord Stream”

  28 Shtator, 2022

  harta nord streamAleanca e NATO-s dhe Bashkimi Evropian theksuan sot nevojën për të mbrojtur infrastrukturën jetike të energjisë, pas atyre që ata i quajtën akte të “sabotazhit” në tubacionet “Nord Stream”, ndërsa Bruskeli paralajmëroi një “përgjgjigje të fuqishme dhe të bashkuar” nëse do të ketë sulme të tjera të ngjashme.

   

  Shpërthimet tronditën Detin Baltik para se të zbuloheshin dy rrjedhje ...

 • “Rrjedhjet në Nord Stream 1 dhe 2 janë sulme”

  28 Shtator, 2022

  rrjedhje gaziRrjedhjet e konstatuara të hënën në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2 në zonat ekonomike të Suedisë dhe Danimarkës janë si pasojë e sulmeve, janë të mendimit liderët perëndimorë.

   

   

  Rrjedhjet në Tubacionet e Detit Baltik Nord Stream 1 dhe 2, janë bërë si pasojë e sulmeve, tha ministri gjerman i Ekonomisë Robert Habeck. “E dimë me siguri ...

 • Shqetësime për rrjedhjet misterioze në dy gazsjellësit rusë

  27 Shtator, 2022

  GaziVendet evropiane po përpiqen të identifikojnë shkakun e rrjedhjeve të pashpjegueshme në dy gazsjellës rusë që kalojnë nën Detin Baltik pranë Suedisë dhe Danimarkës.
  Rusia, që e ka ndërtuar rrjetin e tubacioneve, tha se nuk mund të përjashtohet mundësia e sabotimit, por Komisioni Evropian tha të martën se është e parakohshme të spekulohet mbi shkakun.

  “Natyrisht, çdo akt sabotimi në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"