LAJMET NGA BOTA

 • “Shteti Islamik” merr përgjegjësinë për sulmin pranë Moskës

  23 Mars, 2024

  Crocus City HallI ashtuquajturi “Shteti Islamik” pranoi në një letër të publikuar në Telegram sulmin në sallën e koncerteve në Moskë, me shumë viktima. Këshilli i Sigurimit i OKB-së e dënoi sulmin terrorist “të neveritshëm e frikacak”.

   

  Pas sulmit të përgjakshëm me shumë viktima në një sallë pranë Moskës, Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka dënuar sulmin terrorist “si të neveritshëm dhe frikacak”. ...

 • Pse gjithnjë e më shumë jomyslimanë festojnë Ramazanin

  23 Mars, 2024

  ramazanPjesëmarrja në festimet e Ramazanit për jomyslimanët në Lindjen e Mesme është e zakonshme. Në vende me shumicë popullsie të krishterë ky fenomen nuk ka qenë i zakonshëm, por kjo ka filluar të ndryshojë.

   

  Mund të duket e çuditshme për një besimtare myslimane që të flasë kështu, por Kholoud Khardoum e thotë qartë. “Jo çdo gjë gjatë Ramazanit ka të bëjë me ...

 • Disinformacion kundër demokracisë

  23 Mars, 2024

  FakteRusia po përdor propagandën. Për Gjermaninë dhe Evropën është gjithnjë e më e vështirë t’u rezistojnë manipulimit dhe lajmeve të rreme.

   

  Si mund ta mbrojmë demokracinë? Kjo pyetje po shqetëson shumë vetë në mbarë botën, ku shoqëritë e lira janë nën presion në rritje. Një tregues se sa i fortë është ky presion edhe nëGjermani mund të jetë numri i daljes në ...

 • Udhëheqësit evropianë pajtohen për hapjen e negociatave me Bosnjën për anëtarësimin e saj në BE

  22 Mars, 2024

  BE BosnjeUdhëheqësit e Bashkimit Evropian u pajtuan të enjten për të hapur negociatat e anëtarësimit të Bosnjës e Hercegovinës në bllok, ndonëse vendi i Ballkanit Perëndimor duhet të bëjë ende shumë punë përpara se të fillojnë bisedimet.

   

  Të 27 udhëheqësit dhanë dritën jeshile politike në një takim në Bruksel, pasi Komisioni Evropian javën e kaluar u pajtua për hapjen e ...

 • Më shumë punë nuk do të thotë gjithmonë më shumë para

  21 Mars, 2024

  EuroQë kur qeveria aktuale ngriti nivelin e ndihmës sociale, shumë shpesh po diskutohet nëse ia vlen të punosh. Në disa raste, përgjigja është me të vërtetë: jo!

   

  Kur në Gjermani flitet për ndihmat sociale apo të ashtuquajturin Bürgergeld, shpesh shtrohet edhe pyetja nëse ia vlen të punosh apo jo? Deri tani kjo temë është trajtuar kryesisht nga populistët, të cilët akuzojnë qeverinë aktuale se e ...

 • Scholz kërkon politikë të përbashkët evropiane të mbrojtjes

  20 Mars, 2024

  ScholzKrerët e shteteve dhe qeverive të BE-së takohen nesër në Bruksel për samitin dyditor. Ndihma ushtarake për Ukrainën, strategjia e mbrojtjes, lufta në Gaza e zgjerimi i BE në Ballkanin Perëndimor janë ndër temat.

  Përpara samitit të BE të kësaj jave, kancelari gjerman Olaf Scholz është shprehur në favor të një bashkëpunimi më të madh evropian. Në deklaratën e tij ...

 • Irani i frikësohet humbjes së ndikimit në Kaukaz

  20 Mars, 2024

  Iran AzarbejxhanNjë Azerbajxhan secilën herë e më i fortë, i mbështetur prej Turqisë, e ka ndryshuar balancin e pushtetit vjetëve të fundit në Kaukazin Jugor.

   

  Bakuja e ka marrë vitin e kaluar kontrollin e plotë mbi Nagorno-Karabak, rajonin e shkëputur për tri dekada, i cili ka qenë nën kontrollin e armenëve etnikë.

  Ndërkohë, një Armeni e dobësuar është distancuar prej aleates ...

 • Shtohen paralajmërimet për zinë e urisë në Rripin e Gazës

  20 Mars, 2024

  GazaE gjithë popullsia e Gazës gjendet “në gjendje të rëndë pasigurie akute për ushqime”. Mungesa e ushqimit do të ketë sipas ekspertëve pasoja afatgjata për popullsinë palestineze.

   

  Ministri i Jashtëm i SHBA-së, Antony Blinken, tha se 100% e popullsisë së Gazës është në rrezik nga mungesa e ushqimit. Blinken njoftoi gjithashtu se do të vizitojë Arabinë Saudite dhe Egjiptin për të diskutuar lidhur me dërgimin ...

 • Austin: Të mos gënjejmë veten. Putini nuk do të ndalet në Ukrainë

  19 Mars, 2024

  AustinNga e majta, ministria gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, shefi i shtabit të ushtrisë amerikane Charles Q. Brown, sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin and ministri i Mbrojtjes i Ukrainës Rustem Umerov (Gjermani, Baza Ajrore Ramstein, 19 mars 2024)

   

  Ukraina ka vazhduar të rrëzojë dronët e nisur nga forcat ruse, të cilat kanë bërë edhe sulme me artileri për ...

 • Gjithnjë e më pak vende demokratike në botë

  19 Mars, 2024

  PutinSipas një studimi të fondacionit Bertelsmann mbi vendet në zhvillim dhe në ekspansion qeveritë autoritare janë në shumicë. Demokracia në të gjithë botën po vendoset gjithnjë e më shumë nën presion.

   

  Shifrat janë disiluzionuese: në 137 vende, që mund të konsiderohen si vende në zhvillim apo në ekspansion gjendja e demokracisë është keqësuar në 20 vitet e fundit. Sipas “Indeksit të Transformimit” ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"