LAJMET NGA BOTA

 • Kryetarja e parlamentit të Letonisë: Nëse agresioni rus nuk ndalet tani, do të duhet të paguajmë një çmim edhe më të lartë

  3 Shkurt, 2024

  Daiga Mierina LetoniKryetarja e parlamentit të Letonisë, Daiga Mierina thotë se duhet fitore për Ukrainën nëse dëshirojmë arritjen e paqes. Në një intervistë për Eka Maghaldadzen, e Shërbimit Gjeorgjian të Zërit të Amerikës, zonja Mierina tha se agresioni i Rusisë nuk do të ndalet vetiu dhe paralajmëron se ndërkohë Rusia po shtrin rrjetet e saj të ndikimit në mbarë ...

 • Shtetet e Bashkuara shqyrtojnë mundësinë e krijimit të një shteti të pavarur palestinez

  1 Shkurt, 2024

  MillerShtetet e Bashkuara po ndjekin një politikë aktive lidhur me krijimin e një shteti të pavarur palestinez që ofron garanci sigurie për Izraelin dhe po bashkëpunojnë me partnerët në rajon lidhur me të gjitha alternativat, tha të mërkurën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

  Matthew Miller nuk pranoi të jepte detaje mbi punën e brendshme që po zhvillonte departamenti për këtë ...

 • Sulmet amerikane në Jemen eliminojnë dronët që po përgatiteshin për të sulmuar anijet tregtare

  1 Shkurt, 2024

  Rebelët HouthiShtetet e Bashkuara goditën rreth 10 dronë pa pilot në Jemen që po përgatiteshin për të sulmuar objektiva, tha një zyrtar amerikan të mërkurën vonë. Sulmi i ushtrisë amerikane vjen ndërsa përshkallëzimi i tensioneve të luftës në Gazë po përhapet në rajon.

  Militantët Houthi të lidhur me Iranin, të cilët kontrollojnë pjesët më të populluara të Jemenit, kanë nisur ...

 • Putini vizitë në Turqi më 12 shkurt

  31 Janar, 2024

  Erdogan PutinPresidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë më 12 shkurt për t’u takuar me homologun e tij Recep Tayyip Erdogan i tha një zyrtar turk agjencisë së lajmeve ‘Reuters’ të mërkurën. Nëse ndodh, ky do të jetë udhëtimi i parë i udhëheqësit rus në një vend aleat të NATO-s, që nga fillimi i sulmit rus ndaj Ukrainës ...

 • SHBA, përgatitje për “veprime të shumëfishta” kundër grupeve që mbështeten nga Irani

  31 Janar, 2024

  BidenNdërsa Shtetet e Bashkuara po përgatiten për “veprime të shumëfishta” në përgjigje të një sulmi me dron nga militantët e mbështetur nga Irani, që shkaktoi vrasjen e tre ushtarëve amerikanë, “Kataib Hezbollah”, një nga grupet më të fuqishme në Irak, që mbështetet nga Irani, njoftoi se po pezullonte të gjitha operacionet e tij ushtarake kundër forcave amerikane në rajon.

   

  Presidenti ...

 • SHBA godet platformat kibernetike të Shtetit Islamik

  31 Janar, 2024

  shbaShtetet e Bashkuara po ndërmarrin veprime për të ndërprerë përpjekjet e grupit terrorist Shteti Islamik për të zgjeruar kalifatin e tyre virtual, të vetëshpallur.
  Uashingtoni njoftoi të martën sanksione kundër dy shtetasve egjiptianë, të cilët akuzohen se kanë ofruar trajnime për udhëheqësit e Shtetit Islamik mbi sigurinë kibernetike, në mënyrë që ata të mund të lëviznin fondet përmes kriptomonedhave ...

 • Drejtori i CIA-s: Braktisja e Ukrainës nga SHBA do të ishte një gabim i “përmasave historike”

  31 Janar, 2024

  CIADuke marrë parasysh bllokimin në Kongres të propozimit për dërgimin e më shumë ndihmave ekonomike dhe ushtarake për Ukrainën, shefi i CIA-s, William Burns tha se Shtetet e Bashkuara do të bënin një gabim të “përmasave historike” nëse heqin dorën nga mbështetja për Kievin në luftën gati dy vjeçare ndaj Rusisë.
  Votimi në Kongres i propozimin për një ndihmë ...

 • Skandali me agjencinë palestineze më i madh se mendohej

  31 Janar, 2024

  NdihmatPërmasat e lidhjeve të punonjësve të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për ndihmën e refugjatëve palestinezë me terroristët në Rripin e Gazës është më i madh se mendohej.

   

  Sipas informacioneve të gazetës “Wall Street Journal”, përmasat e lidhjeve të punonjësve të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për ndihmën e refugjatëve palestinezë me terroristët në Rripin e Gazës janë më të mëdha ...

 • Shtëpia e Bardhë zotohet se do t’i kundërpërgjigjet sulmit për të cilin fajëson Iranin

  30 Janar, 2024

  BidenShtëpia e Bardhë thotë se nuk kërkon luftë me Iranin, ndërsa Presidenti Joe Biden u zotua për një kundërpërgjigje ndaj sulmit me dron që vrau tre ushtarakë amerikanë në Jordani, sulm për të cilin Uashingtoni fajëson grupimet paraushtarake të mbështetura nga Irani. Kongresi po ushtron trysni ndaj Shtëpisë së Bardhë që të kundërpërgjigjet. Por siç njofton korrespondentja e Zërit ...

 • Trump si test stresi:Do ishin të përgatitura Gjermania e BE?

  26 Janar, 2024

  TrumpKa shumë gjasa që gara e ardhshme për zgjedhjet presidenciale në SHBA të jetë mes Donald Trump e Joe Biden, me shanse reale për Trump që të hyjë sërish në Shtëpinë e Bardhë. Gjermania e BE duhet tër përgatiten këtë herë.

   

  Ish-presidenti amerikan, Donald Trump i fitoi në Nju Hampshir zgjedhjet paraprake mes republikanëve për kandidatin që ata do të dërgojnë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"