LAJMET NGA BOTA

 • Presidenti Steinmeier kritikon ish-kancelarin Schröder

  13 Qershor, 2022

  Steinmeier SchroederPresidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier akuzon ish-kancelarin Schröder se ka dëmtuar Gjermaninë me aktivitetet e tij në Rusi. Steinmeier dhe Schröder kanë qenë bashkëpunëtorë të ngushtë dikur.

   

  Presidenti federal Frank-Walter Steinmeier akuzon ish-kancelarin Schröder se e ka dëmtuar Gjermaninë me aktivitetet e tij në Rusi. “Angazhimi i Gerhard Shröderit në kompaniët ruse të energjisë ka lënë shumë pikëpyetje në Evropë, ...

 • Pasojat e kontrollit rus në rajonet e Khersonit dhe Zhaporizhias

  10 Qershor, 2022

  UkrainaDepartamenti amerikan i Shtetit thotë se Shtetet e Bashkuara mbeten të shqetësuara lidhur me hapat që po ndërmerr Rusia për të institucionalizuar kontrollin mbi territorin sovran të Ukrainës. Në dy rajone të vendit, Kherson dhe Zhaporizhia, Moska ka ndërmarrë hapa konkrete për të konsoliduar praninë e saj.

  Departamenti i Shtetit thotë se zhvillimet e fundit në rajonet e Khersonit dhe ...

 • Zelenskyy: Bllokada e portit rus mund të nënkuptojë miliona të vdekur nga uria

  10 Qershor, 2022

  ZelenskiyPresidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Rusinë se po vazhdon t’i “bëjë shantazh botës përmes urisë” duke bllokuar portet e Ukrainës dhe duke frenuar eksportet e grurit, misrit, vajit vegjetal dhe produkteve të tjera ushqimore.

  Në një mesazh të regjistruar në video për mbrëmjen gala të revistës Time të enjten, presidenti Zelenskyy tha se veprimet e Rusisë e kanë lënë botën ...

 • Zelenskiy: Forcat ruse po përballen me humbje të mëdha në Sievierodonetsk

  9 Qershor, 2022

  ZelenskiyPresidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të mërkurën se mbrojtësit e qytetit të Sievierodonetskut po u shkaktojnë humbje të mëdha trupave ruse, gjatë asaj që ai e quajti, një betejë shumë të ashpër e tejet të vështirë.

   

  Fati i Donbasit vendoset atje“, tha zoti Zelenskiy gjatë një fjalimi në internet.

  Më herët gjatë ditës, forcat ukrainase që po luftojnë në Sievierodonetsk, paralajmëruan ...

 • Escobar: Mbështesim Ballkanin e Hapur si nismë ekonomike

  8 Qershor, 2022

  Gabriel EscobarI dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara e mbështesin nismën “Ballkani i Hapur”, duke nënvizuar se çdo nismë duhet të përfshijë të gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor në nivel të njëjtë.

   

  Duke ju me një video mesazh takimit të kësaj nisme që po mbahet në Ohër të Maqedonisë së ...

 • Lufta elektronike i jep formë betejës Rusi-Ukrainë

  4 Qershor, 2022

  Lufta elektronikeNë fushat e betejës në Ukrainë, akti i thjeshtë i ngarkimit të një celulari mund të sinjalizojë një breshëri vdekjeprurëse nga qielli. Radarët e artilerisë dhe telekomandat për mjetet ajrore pa pilot mund të shkaktojnë gjithashtu sulme ajrore të armikut.

   

  Kjo është një luftë elektronike, një aspekt kritik, por kryesisht i padukshëm i betejës së Rusisë kundër Ukrainës. Komandantët ...

 • Ministri i Jashtëm rus javën e ardhshme në Beograd

  4 Qershor, 2022

  Lavrov VucicMinistri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, pritet të qëndrojë për një vizitë në Serbi javën që vjen, mes debatesh për refuzimin e Beogradit që t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Moskës, për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

   

  Ministria e Jashtme ruse tha të premten se ministri Lavrov do të vizitojë Serbinë më 6 dhe 7 qershor për t’u ...

 • Mbrojtje ndaj Rusisë: Armë të reja për Ukrainën?

  3 Qershor, 2022

  Obuse M777 nga SHBAPothujase çdo ditë presidenti i Ukrainës, Zelensky kërkon armë më efikase. Tani disa vende kanë deklaruar, se do të furnizojnë me sisteme të mëtesjhme armatimi, ndër këto vende bëjnë pjesë SHBA dhe Gjermania.

   

  Beteja për Donbasin mund të fitohet vetëm me armë të rënda. Ky konsiderohet si konsensus ndër ekspertët ushtarakë. Për të zbehur disporporcionalitetin në shifra ...

 • BE heq dorë nga sanksionet kundër Patriarkut Kiril

  3 Qershor, 2022

  Putin KirilPër shkak të rezistencës hungareze, BE-ja nuk vendos sanksione kundër udhëheqësit të Kishës Ortodokse Ruse, Patriarkut Kiril.

   

  BE-ja i hapi më në fund e qartë rrugën paketës së gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë. Por për shkak të rezistencës së Hungarisë BE-ja fillimisht ka vendosur të mos vendosë sanksione ndaj udhëheqësit të Kishës Ortodokse Ruse, Patriarkut Kiril. Sikurse konfirmuan disa ...

 • Hungaria bllokon sërish sanksionet e BE

  3 Qershor, 2022

  Nafta ruseRruga për sanksione të reja kundër Rusisë nuk është ende plotësisht e hapur. Hungaria bllokon. Ish-kancelarja Merkel mban për herë të parë një qëndrim publik për luftën në Ukrainë.

   

  Hungaria kërkon ndryshime të mëtejshme në paketën e re të sanksioneve të BE kundër Rusisë dhe bllokon kështu sërish hyrjen e saj në fuqi. Konkretisht, gjatë negociatave të detajuara mes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"