LAJMET NGA BOTA

 • Blinken-Stoltenberg: Putini po përballet me një NATO më të fortë, ndryshe nga sa e priste

  1 Qershor, 2022

  Blinken StoltenbergNë një konferencë të përbashkët për shtyp në Uashington, Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg thanë sot se Presidenti rus Vladimir Putin po përballet me një aleancë më të fortë, me më shumë forca ushtarake dhe me më shumë vende anëtare, ndryshe nga sa e priste.

   

  Sekretari Blinken dhe zoti Stoltenberg informuan ...

 • Uashingtoni ofron sisteme të avancuara raketash për Ukrainën

  1 Qershor, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden njoftoi se SHBA-të kanë vendosur t’i sigurojnë Ukrainës “sisteme raketash me teknologji më të përparuar.

   

  Duke shpallur paketën e re të ndihmës për sigurinë Presidenti Biden tha se fondi shtesë për Ukrainën, miratuar me mbështetjen dërrmuese dypartiake në Kongres, do t’i ofrojë këtij vendi më shumë nga armë që po përdoren në mënyrë efektive për të zmbrapsur ...

 • Gjermania do t’i ofrojë Ukrainës armë moderne kundërajrore

  1 Qershor, 2022

  ScholzNë një debat konfrontues mes qeverisë e opozitës në Bundestag, kancelari gjerman Scholz bëri të ditur dërgimin e armëve të tjera në Ukrainë dhe u mbrojt nga akuzat se nuk po vepron sa duhet në mbështetje të Ukrainës.

   

  Gjermania do t’i japë Ukrainës sistemin mbrojtës ajror më modern që ka. Me këtë Ukraina do të jetë në gjendje “të mbrojë ...

 • Rusia pezullon furnizimin me gaz për Danimarkën

  1 Qershor, 2022

  gazpromGazprom po shkurton furnizimet me gaz pët një numër në rritje shtetesh evropiane. Sipas tij, ai ka ndaluar furnizimin edhe për Danimarkën.

   

  Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz të Danimarkës. Kompania më e madhe e energjisë në Danimarkë, Ørsted, tha se arsyeja ishte se ajo refuzoi të paguante për gazin në rubla. Edhe pse dërgesat janë ndërprerë, kompania pritet të ...

 • Sanksionet dobësojnë ndikimin e Rusisë në Azinë Qendrore

  1 Qershor, 2022

  Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti kazak Kassym-Jomart Tokayev gjatë një takimi në Kremlin (16 maj 2022)Ndikimi i Rusisë në ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore pritet të bjerë ndërsa ushtria e saj po përballet me vështirësi në Ukrainë dhe ekonomia e saj po përjeton pasojat e sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet aleate, thonë ekspertët.

   

  Rusia ka ...

 • BE-ja pajtohet të ndalojë shumicën e importeve të naftës ruse

  31 Maj, 2022

  ndalim importitUdhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën vonë të ndalojnë dy të tretat e importeve të naftës ruse, si pjesë e një marrëveshjeje kompromisi për të rritur trysninë ndaj Rusisë, duke marrë parasysh efektet ekonomike në disa vende të bllokut që varen më shumë nga furnizimet ruse të naftës.

   

  Embargoja përfshinë naftën ruse të transportuar nga deti, ndërsa ...

 • Samiti i BE-së: Scholz-i në defensive

  31 Maj, 2022

  ScholzKancelari gjerman, Olaf Scholz vlerëson unitetin e BE-së për politikën ndaj Ukrainës, ndërkohë që sulmohet ndërkombëtarisht për hezitim për dërgesat e armëve në Ukrainë.

   

  Në fillim të takimit të samitit në Bruksel, Olaf Scholz ishte jashtëzakonisht i hapur për të folur dhe optimist. Evropa tashmë ka treguar se mund t’i kundërvihet bashkarisht agresionit rus në Ukrainë dhe ai ka besim ...

 • Gazpromi ndërpret furnizimin e Holandës

  31 Maj, 2022

  gazpromLista e vendeve të bojkotuara nga kompania shtetërore ruse Gazprom po bëhet më e gjatë. Tani kësaj liste iu shtua edhe Holanda.

   

  Koncerni holandez i furnizimeve me energji Gasterra njoftoi se koncerni rus i energjisë Gazprom ka ndërprerë furnizimin me gaz natyror për Holandën. Shkak për këtë ndërprerje është refuzimi i koncernit Gasterra për të paguar në rubla. Pas këtij ...

 • Debat në Mal të Zi mbi luftën në Ukrainë dhe ndikimin në Ballkanin Perëndimor

  30 Maj, 2022

  debati mal te ziPërfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimorë dhe të dërguarit amerikan dhe evropianë për rajonin, diskutuan të hënën në Budva të Malit të Zi për luftën në Ukrainë dhe ndikimin e saj në strukturën e sigurisë së rajonit.

   

  Përgjatë debatit me temën “Lufta në Evropë:ndikimi në Ballkan”, të organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan nga Shtetet e Bashkuara, u ...

 • Kamionët epërsi ndaj makinave të vogla në garën e automjeteve pa shofer

  30 Maj, 2022

  Në garën për automjete pa shofer, kamionët komercialë mund të kenë epërsi përballë automjeteve të vogla. Ekspertët thonë se arsyeja është se kamionët bëjnë shpesh të njëjtën rrugë, por veprimtarë të sigurisë në autostrada shprehin shqetësim për këtë prirje.

   

  Ky kamion nuk ka drejtues në sediljen e shoferit. Mjeti përshkoi kohët e fundit distancën prej 128 kilometrash nga qyteti Tucson deri në Phoenix të shtetit Arizona.

  Kamionët pa shoferë ndoshta do të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"