LAJMET NGA BOTA

 • Susanne Schütz: Çështjet politike duhet të lihen jashtë Procesit të Berlinit

  5 Korrik, 2021

  Ministrisë së Jashtme për Ballkanin, Susanne SchützMerkel mbledh sot në një videokonferencë për herë të fundit liderët e Ballkanit Perëndimor. E ngarkuara e Ministrisë së Jashtme për Ballkanin, Susanne Schütz, ndriçon sfondin e takimit mbi Procesin e Berlinit.

  Deutsche Welle: Znj. Schütz, çfarë e shtyu Gjermaninë të nisë Procesin e Berlinit si një ofensivë diplomatike në Ballkanin Perëndimor?

  Susanne Schütz: Qeveria ...

 • A janë vaksinat kineze efektive ndaj variantit Delta?

  1 Korrik, 2021

  Doza të vaksinës Sinovac, të prodhuar në Kinë. Fotografi ilustruese. Shumë shtete, nga Kina në Indonezi e deri në Brazil, varen jashtëzakonisht shumë nga vaksinat kineze për t’i imunizuar kundër koronavirusit qytetarët e tyre. Por, së fundmi janë rritur shqetësimet nëse vaksinat e prodhuara në Kinë, ofrojnë mbrojtje të mjaftueshme ndaj variantit Delta të koronavirusit, që fillimisht u identifikua në Indi.

  Varianti Delta, konsiderohet se ...

 • Bashkimi Evropian dhe Jansha – atëherë dhe tash

  1 Korrik, 2021

  Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha. Ishte dita e Vitit të Ri 2008 dhe Sllovenia e vogël kishte marrë përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian, për herë të parë.

  Brukseli ishte në atmosferë festive, pasi po bëhej histori. Ishte hera e parë që një nga vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, që i ishte bashkuar klubit më pak se katër vjet më herët, ishte në krye ...

 • Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

  1 Korrik, 2021

  Vaksinat EURregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.

  Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund ta marrin vetëm njerëz që janë ...

 • COVID: A sigurojnë BioNTech dhe Moderna mbrojtje të përhershme?

  30 Qershor, 2021

  BiontechSipas një studimi amerikan, vaksinat e ARN-së ofrojnë mbrojtje afatgjatë. Vaksinat përforcuese atëherë fillimisht nuk do të ishin të nevojshme – nëse mutacionet nuk do të ndryshojnë thelbësisht virusin.

  Është një lajm pozitiv mes lajmeve të reja të tmerrit: studiuesit amerikanë kanë gjetur prova se vaksinat e ARN-së aktivizojnë një përgjigje të qëndrueshme imune të trupit.

  Sipas një studimi të botuar ...

 • Merkel kundër mbylljes së sërishme të kufijve

  29 Qershor, 2021

  MerkelKancelarja e Gjermanisë, Merkel, ka refuzuar kategorikisht rregullat strikte kufitare me vendet fqinje europiane si me Francën gjatë ashpërsimit të krizës së koronavirusit.

  Mbyllja e kufijve në valën e parë të pandemisë së koronavirusit ishte “diçka shumë e ashpër”, tha politikania kristiandemokrate gjatë një mbledhjeje  të asamblesë parlamentare gjermano-franceze të organizuar në formë virtuale për shkak të pandemisë. “Në situatën ...

 • Antarktida në prag të katastrofës klimatike

  29 Qershor, 2021

  Symbolbild AntarktisDjegia e mbetjeve të lëndëve djegëse kërcënon një nga zonat e fundit të Tokës, ende të paprekur nga industritë nxjerrëse.

  Kur ‘Traktati i Antarktidës’ hyri në fuqi 60 vite më parë, nënshkruesit e tij nuk e kishin dhe aq të qartë se sa sukses do të kishte ai. Udhëheqësit botërorë ranë dakord që të linin larg luftës, armëve dhe mbetjeve bërthamore këtë kontinent ...

 • Portugalia dhe Rusia klasifikohen si zona rreziku të lartë prej koronës

  29 Qershor, 2021

  Einreise EU | Covid-19: Airport Corona TestingQeveria gjermane klasifikoi Portugalinë dhe Rusinë si zona rreziku prej variantit Delta të virusit korona. Ky vendim pritet të prekë shumë turistë gjermanë që planifikojnë të kalojnë pushimet në Portugali.

  Për shkak të përhapjes së fortë të variantit Delta të virusit korona, qeveria gjermane kufizoi në mënyrë masive ardhjen në Gjermani e qytetarëve ...

 • Irani, tema qendrore në takimin mes Presidentit Biden dhe homologut të tij izraelit

  29 Qershor, 2021

  Tema e Iranit mbizotëroi në një takim në Shtëpinë e Bardhë të hënën midis Presidentit amerikan Joe Biden dhe homologut të tij izraelit.

  “Irani nuk do të sigurojë kurrë një armë bërthamore sa të jem unë në detyrë,” i tha zoti Biden presidentit izraelit në largim, Reuven Rivlin.

  Zoti Biden e bëri deklaratën një ditë pasi urdhëroi sulme ajrore kundër atyre që zyrtarët ushtarakë amerikanë i ...

 • Forcat amerikane u kundërpërgjigjen sulmeve me raketa në Siri

  29 Qershor, 2021

  Trupat amerikane në Siri u kundërpërgjigjën pas një sulmi me raketa ndaj forcave të Shteteve të Bashkuara, tha koloneli amerikan Wayne Marotto, zëdhënës i ndërhyrjes ushtarake ndërkombëtare kundër Shtetit Islamik.

  Forcat amerikane në Siri, ndërsa ishin nën sulme të shumta me raketa, vepruan në vetëmbrojtje dhe u përgjigjën me artileri mbi pozicionet e hedhjes së raketave“, shkroi ai në rrjetin twitter.

  Burimet i thanë Zërit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"