LAJMET NGA BOTA

 • Suedia njofton zyrtarisht planet për anëtarësim në NATO

  17 Maj, 2022

  kryeministrja suedeze Magdalena AnderssonQeveria e Suedisë mori vendimin zyrtar të hënën për të paraqitur kërkesën për anëtarësim në NATO, duke ndjekur hapat e fqinjit të saj Finlandës, në një lëvizje që do ta ndryshojë hartën gjeopolitike të Evropës veriore. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë se Shtetet e Bashkuara mbështesin anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Udhëheqësit ...

 • Finlanda dhe Suedia proces të përshpejtuar anëtarësimi në NATO

  16 Maj, 2022

  natoNATO-ja do të bëjë çmos që Finlanda dhe Suedia të kalojnë përmes një procesi të përshpejtuar anëtarësimi, tha për DW zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s Mircea Geoana.

   

  Sipas Mircea Geoana Finlanda dhe Suedia janë tashmë dy nga partneret më të afërta të NATO-s. “Nuk ka nevojë të përmendet procesi i shkëlqyer demokratik, aftësitë e nivelit të lartë të ushtrive të këtyre ...

 • Rusia ndërpret furnizimet me energji në Finlandë

  16 Maj, 2022

  Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin dhe presidenti Sauli NiinistöKryeministrja e Finlandës, Sanna Marin dhe presidenti Sauli Niinistö

   

  Dëshira e shprehur e Finlandës për antarësim në NATO po shoqërohet me pasoja. Koncerni energjetik rus Inter RAO nuk do të furnizojë më me energji në vendin fqinj.

   

  Furnizuesi rus i energjisë Inter RAO, sipas të dhënave të veta, duke nisur nga e shtuna ...

 • G7 do të shmangë bllokadën ruse të drithërave në Ukrainë

  13 Maj, 2022

  G7Miliona ton drithëra nuk mund të eksportohen, lufta në Ukrainë ka pasoja masive ndaj sigurisë për ushqime në mbarë botën. Vendet e industrializuara të grupit G7 duan të lirojnë portet e bllokuara nga Rusia në Ukrainë.

   

  25 milion ton drithëra ndodhen ndërkohë të bllokuara në portet ukrainase, kryesisht në Odesa, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë Annalena Baerbock në hapje ...

 • Siemens tërhiqet nga Rusia

  13 Maj, 2022

  Trenat e shpejtë Sapsan nga Siemens në MoskëTrenat e shpejtë Sapsan nga Siemens në Moskë

  Pas 170 vjetësh koncerni nga Mynihu nuk do të prodhojë më në Rusi dhe do të tërhiqet nga vendi më i madh në botë. Arsyeja ka të bëjë me luftën që ka nisur ky vend i drejtuar nga presidenti Putin në Ukrainë.

  “Ne e ...

 • Rrethanat që po shtyjnë Finlandën dhe Suedinë drejt anëtarësimit në NATO

  13 Maj, 2022

  NatoSulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ka shtyrë Finlandën dhe Suedinë të jenë në prag të aplikimit për anëtarësim në NATO.

  Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe Kryeministrja Sanna Marin thanë të enjten se Finlanda, e cila ndan një kufi të përbashkët me Rusinë prej 1300 kilometrash, duhet të aplikojë “pa vonesë” për t’iu bashkuar NATO-s.

  “Shpresojmë që hapat që duhen ndërmarrë në ...

 • Gjenetika ofron të dhëna për shkaqet e kancerit tek secili pacient

  13 Maj, 2022

  Cancer genomeCancer Genome

  Shkencëtarët kanë analizuar hartën e plotë gjenetike të më shumë se 18,000 mostrave të kancerit, duke gjetur të dhëna të reja për shkaqet e zhvillimit të kancerit që mund të ndihmojnë mjekët të ofrojnë trajtim më të mirë dhe më të personalizuar për pacientët e tyre. Studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar kanë zhvilluar gjithashtu një ...

 • Rusia kërcënon Finlandën: Po hytë në NATO, do të ketë luftë!

  12 Maj, 2022

  PutinKremlini reagoi pas njoftimit se Finlanda është pozicionuar për anëtarësim në NATO, duke thënë se një lëvizje e tillë nuk do ta ndihmojë stabilitetin dhe sigurinë në Europë dhe se do të perceotohet si kërcënim i drejtpërdrejtë nga Rusia, e cila do të marrë masa shpaguese.

  “Hapat e ndërmarra nga Finlanda për t’u anëtarësuar në NATO janë për të ardhur ...

 • Zbulimi amerikan: Rusia po përgatitet për një konflikt të gjatë në Ukrainë

  11 Maj, 2022

  UkrainaLufta tre-mujore e Rusisë në Ukrainë ndodhet “në një lloj ngecjeje” dhe Presidenti rus Vladimir Putin duket se po përgatitet për një konflikt të gjatë, thanë të martën zyrtarë të lartë të zbulimit amerikan.

  Rusia, e cila e quan sulmin “një operacion special ushtarak”, dislokoi muajin e kaluar më shumë trupa në Ukrainë, për një ofensivë të madhe në pjesën ...

 • Ç’lidhje ka lufta e Ukrainës me krimin kibernetik?

  11 Maj, 2022

  cyberNë kohë normale hapësira digjitale është e mbushur me rreziqe. Po ashtu luftërat zhvillohen edhe në hapësirën digjitale. Enti gjerman i kriminalistikës, BKA, jep një pasqyrë alarmuese të krimit kibernetik.

   

  Edhe vetë Enti Federal i Kriminalistikës, BKA, ka qenë në shënjestër të sulmeve kibernetike. Në fillim të muajit maj, hakerat i lëshuan një mori pyetjesh serverit të disa prej autoriteteve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"