LAJMET NGA BOTA

 • Raporti i Senatit me hollësi të reja mbi ndërhyrjet ruse në zgjedhjet e vitit 2016

  19 Gusht, 2020

  Putin TrumpNjë proces dypartiak hetimor mbi përpjekjet e Rusisë pët të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016 arrin në përfundimin se Moska përdori me sukses një rrjet operativësh si dhe masash për të futur në grackë anëtarë të fushatës Trump, duke i lënë disa prej tyre të hapur ndaj manipulimeve.

  Raporti arrin në përfundimin se kreu i fushatës Trump, Paul Manafort përbënte ...

 • BE dëshiron të shmangë përshkallëzimin në Mesdheun lindor

  17 Gusht, 2020

  anije luftarakeBE përpiqet ta ndalojë përshkallëzimin mes Greqisë, Turqisë e Qipros në Mesdheun lindor.

  Një nga temat që u diskutuan në takimin e ministrave të jashtë të BE të premten pasdite, veç sanksioneve të mundshme kundër Bjellorusisë ishte përshkallëzimi në Mesdheun lindor.

  Greqia dhe Qiproja mbështeten nga BE në mosmarrëveshjen për të drejtat e shpimit për gaz në Mesdheun Lindor. Sipas BE, Turqia po ...

 • Teknologjia e re e prodhimit të vaksinës për COVID-19

  17 Gusht, 2020

  teknologjiNjë laborator në Londër është duke përdorur teknologji të sofistikuar, duke përfshirë një robot, për studimin e vaksinës. Roboti kryen teste për të zbuluar antitrupa në gjakun e pjesëmarrësve në provat klinike.

  Një ekip shkencëtarësh i Universitetit Imperial të Londrës para disa muajve filloi prodhimin e një prototipi të vaksinës kundër koronavirusit. Tani vaksina po provohet në një shkallë më ...

 • Franca dërgon kontingjent detar në mbështetje të Greqisë në ballafaqimin me Turqinë

  15 Gusht, 2020

  anije luftarakeFranca urdhëroi forcat e Mesdheut lindor t’u vijnë në ndihmë trupave greke, në një kohë kur është tensionuar ballafaqimi mes Greqisë dhe Turqisë lidhur me të drejtat për shpim-kërim në një territor të diskutueshëm.

  Presidenti francez Emannuel Macron tha se Turqia ishte ajo që kishte krijuar tensione me atë që ai e cilësoi “veprim i njëanshëm” duke dërguar një anije kërkimi ...

 • Gjermania shton paralajmërimet për udhëtime për shkak të Coronës në Evropë

  13 Gusht, 2020

  Spanja maskat obligimSpanjë: Mbajtja e maskave obliguese edhe në rrugë

  Madridi dhe territoret baske shpallen zona rreziku

  Për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve me Corona, Ministria e Jashtme në Berlin e ka zgjeruar listën e zonave të rrezikut për të cilat paralajmëron dhe rekomandon anulimin e udhëtimeve.

  Gjermania ka zgjeruar paralajmërimet për turistët që duan të shkojnë në Spanjë. Tri ...

 • Pompeo: Evropa Lindore të ketë kujdes nga totalitarizmi

  13 Gusht, 2020

  PompeoSekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u bëri thirrje të mërkurën demokracive të reja të Evropës Qendrore e Lindore të mbrojnë liritë e fituara me mund, përballë kërcënimeve nga Rusia, Kina dhe të tjerë. Ai vuri në dukje se disa vende, ku ai veçoi Bjellorusinë, kanë shënuar hapa prapa.

  Diplomati i lartë amerikan tha se rishfaqja e totalitarizmit nuk është një kërcënim ...

 • Vaksina ruse për COVID-19, zyrtarët amerikanë skeptikë

  13 Gusht, 2020

  covid19Dy zyrtarë të lartë amerikanë të shëndetësisë kanë shprehur skepticizëm në lidhje me pretendimin e presidentit Vladimir Putin se shkencëtarët rusë kanë zbuluar vaksinën e parë të sigurt dhe efektive në botë për koronavirusin.

  “Seriozisht dyshoj se e kanë arritur këtë,” tha eksperti i sëmundjes infektive Dr. Anthony Fauci. Por ai shtoi se shpreson që Moska me të vërtetë “ka vërtetuar përfundimisht ...

 • Cigaret elektronike rrisin rrezikun e Coronës në mënyrë të konsiderueshme

  12 Gusht, 2020

  cigare elektronikeKush pi cigare elektronike ka më shumë gjasa të sëmuret me COVID-19 sesa jo duhanpirësit.

  Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t’u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa jo duhanpirësit në të njëjtën moshë. Për herë të parë një ekip mjekësh të udhëhequr nga profesorja e pediatrisë, Bonnie Halpern-Felsher, nga Shkolla e ...

 • Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

  12 Gusht, 2020

  testetSërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn.

  Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn shprehet i shqetësuar shumë për gjendjen: “Këtu shohim se për shkak të kthimit të atyre që kanë qenë me pushime, por edhe për shkak të party të llojeve të ndryshme dhe festimeve ...

 • SHBA arrin një marrëveshje me kompaninë Moderna për 100 milionë doza të vaksinës së mundshme kundër Covid-19

  12 Gusht, 2020
  Trump
  President Donald Trump speaks at a news conference in the James Brady Press Briefing Room at the White House, Tuesday, Aug. 11, 2020, in Washington. (AP Photo/Andrew Harnik)

Qendra Informative Shqiptare "Liria"