LAJMET NGA BOTA

 • NATO: Teknologjia mundëson forma të sofistikuara dizinformimi

  8 Maj, 2020

  deepfakesNë periudha krizash shtohet përhapja e dizinformimit me qëllime specifike keqdashëse. Qendra e NATO-s për Komunikim Strategjik me seli në Riga të Letonisë organizoi dje një diskutim mbi “deepfakes” – një formë e dizinformimit dixhital që synon të ndikojë opinionin publik për synime të caktuara. Në përshtatje me kohët që po jetojmë, diskutimi u zhvillua përmes lidhjes dixhitale, prezantuesi ...

 • Samiti BE- Ballkani Perëndimor: Në harmoni, por jo shumë konkret

  7 Maj, 2020

  Samiti BallkanitBE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për pranim. Një tjetër hap i vogël drejt anëtarësimit. Bernd Riegert nga Brukseli.

  “Samiti i Zagrebit” – ky mbishkrim në posterin pas presidentit të radhës së Këshillit të BE-së, kryeministrit kroat, Andrej Plenkoviç, dukej paksa provokues, paçka se ai ishte pjesëmarrësi i vetëm ...

 • Sa vdekjeprurës është Covid-19?

  7 Maj, 2020

  covid19Është shumë herët të dihet se sa vdekjeprurës do të jetë, por vlerësimet sugjerojnë që midis 0.5 dhe 3.4 për qind të personave që infektohen me koronavirusin vdesin.

  Dallimi mes këtyre përqindjeve mund të jetë si dallimi mes dhjetëra mijëra dhe miliona njerëzve që vdesin nga pandemia. Ndryshimi në këtë përllogaritje varet nga shumë faktorë, përfshirë ndryshimet në mënyrën e ...

 • Freedom House: Udhëheqësit në Evropën Qendrore, Ballkan dhe Euroazi, sulmojnë haptaz institucionet demokratike

  6 Maj, 2020

  Dropping the Democratic FasadeOrganizata Freedom House ka arritur në përfundimin se një numër i madh udheqësish në Evropën Qendrore dhe Lindore as nuk përpiqen të pretendojnë se po luajnë sipas rregullave demokratike. Sipas raportit të përvitshëm “Vendet në Tranzicion” që u bë publik të mërkurën, disa nga vendet e Ballkanit shënuan rënie në nivelin e demokracisë gjatë vitit ...

 • Covid-19: Gjermania e lë pas Francën në menaxhimin e krizës

  6 Maj, 2020

  Merkel MacronGjermania është sërish një hap përpara Francës, këtë herë në përballimin e Covid-19. Auron Dodi analizon faktorët e përparësisë gjermane ndaj fqinjit francez.

  Në Francë, opinioni dhe mediat e kanë shoqëruar me respekt dhe habi efikasitetin e reagimit të Gjermanisë ndaj Covid-19. Me kureshtje analistë francezë janë përpjekur të zbulojnë sekretin e efikasitetit gjerman edhe në luftën e fundit, ...

 • Hanami – Historia e soditjes së luleve në Japoni

  6 Maj, 2020

  HanamiMiliona turistë vizitojnë çdo vit Japoninë për të parë lulëzimin e qershive. Por tradita e soditjes së luleve aty ka një traditë shekullore. Pren Domgjoni, po i shijon vetë këto pamje dhe na ka dërguar këtë shkrim.

  Prej shekujsh lulëzimi i qershisë është një moment mjaft i rëndësishëm për japonezët. Në fillim ky moment konsiderohej se sillte lajmin e ardhjes ...

 • Përpjekja për vaksinën kundër virusit Corona: deri ku ka avancuar?

  5 Maj, 2020

  korona vizatimZhvilluesit e vaksinave po ndjekin qasje të ndryshme: vaksinat joaktive, vaksinat e gjalla dhe vaksinat e ADN-së. Cili është ndryshimi midis tyre? Dhe kur do të jetë më në fund gati vaksina?

  Që nga fillimi i këtij viti, ndërmarrjet farmaceutike dhe institutet në të gjithë botën kanë bërë hulumtime në përpjekje për të gjetur një vaksinë kundër virusit Corona ...

 • Koronavirusi vret shtrëngimin e duarve

  4 Maj, 2020

  RooseveltKoronavirusi u ka marrë jetën mbi 244 mijë vetëve shkallë globale Dita ndërkombëtare e lirisë së shtypit 3 Maj, 2020

  frei” Kush nuk mund të shprehë mendimin e tij,
  ai nuk mund t’i nxisë të tjerët të mendohen.

  Nëse njeriu nuk mund të shprehë mendimin e tij,
  atëherë mendimi që qarkullon shndërrohet në doktrinë.

  Ai që  lejon të qarkullojë vetëm mendimin e tij,
  ai nuk  ka një mendim, por një ideologji.

  Kush thotë vetëm, ...

 • Zbulimi i SHBA: Virusi nuk është krijuar në një laborator kinez

  1 Maj, 2020

  test covid19Agjencitë amerikane të inteligjencës po hedhin poshtë të paktën një teori në lidhje me origjinën e koronavirusit, duke thënë se provat tregojnë se virusi nuk është krijuar në një laborator kinez.

  Por zyrtarët thonë se ata ende po shqyrtojnë nëse shpërthimi, i cili filloi në Kinë, u shkaktua nga kontakti njerëzor me kafshët apo nëse u përhap si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"