LAJMET NGA BOTA

 • Ndikimi i sanksioneve të Perëndimit tek rusët e thjeshtë

  18 Qershor, 2022

  sanksionet rusiseSanksionet ekonomike të vendosura ndaj Rusisë pas ndërhyrjes së saj ushtarake në Ukrainë po shkaktojnë një efekt domino në të gjitha sferat e ekonomisë së vendit. Për qytetarin e zakonshëm rus – kjo përkthehet në një rritje të mprehtë të çmimeve.

   

  Çmimet ushqimore sot në një supermarket rus janë gati 20% më të shtrenjta se sa ishin përpara se ...

 • Eksperti serb i sigurisë: Kriminelët e luftës në Serbi janë spiun rusë

  18 Qershor, 2022

  Darko TrifunoviqEksperti serb i sigurisë Darko Trifunoviq, i cili në opinionin kosovar u bë i njohur përmes dokumentarit “Virussia”, thotë se të gjithë kriminelët e luftës në Serbi janë spiunë pro-rusë.

   

  Trifunoviq, me anë të një reagimi në Facebook, thekson se mafia politike serbe e dëshiron presidentin rus Vladimir Putinin.

  “Rastësi apo jo? Të gjithë kriminelët serbë të luftës (të dënuar ...

 • Dodik takohet me Lavrovin në Rusi

  17 Qershor, 2022

  Lavrov DodikAnëtari i presidencës tre-palëshe të Bosnje e Herzegovinës, Milorad Dodik u takua me Ministrin e Jashtëm të Federatës Ruse Sergei Lavrov në Shën Petersburg. Informacioni për takimin me Lavrov u postua në llogarinë zyrtare të Milorad Dodik në Twitter.

   

  Bosnja dhe Hercegovina i është bashkuar sanksioneve të Bashkimit Evropian të vendosura ndaj Federatës Ruse, por që sanksionet të hyjnë ...

 • Katër vende të BE-së pro perspektivës “së menjëhershme” të pranimit për Ukrainën

  17 Qershor, 2022

  BE UkrainaVendet udhëheqëse të BE-së tregojnë solidaritet politik për kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në BE. Samiti i BE-së do të vendosë javën e ardhshme, nëse Ukraina do të marrë statusin e lakmuar të kandidatit.

   

  Krerët e shteteve dhe të qeverive të Gjermanisë, të Francës, të Italisë dhe të Rumanisë u shprehën në Kiev në favor të dhënies së statusit ...

 • Biden njofton rreth 1 miliard dollarë më shumë ndihmë për Ukrainën

  16 Qershor, 2022

  bidenPresidenti Joe Biden njoftoi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një ndihmë ushtarake shtesë prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën, sasia më e madhe e armëve dhe pajisjeve ushtarake që dërgohet njëherësh në një ngarkesë, që nga fillimi i luftës.

  Ndihma është pjesë e masave për të ndalur Rusinë në përpjekjet e saj për të pushtuar rajonin ...

 • Scholz, Macron, Draghi në Ukrainë

  16 Qershor, 2022

  Olaf Scholz Emmanuel Macron Mario Draghi dhe Klaus Iohannis në IrpinKancelari Olaf Scholz viziton Kievin të enjten së bashku me presidentin Macron e kryeministrin italian, Mario Draghi. Kjo është vizita e parë e kancelarit gjerman që nga pushtimi rus i Ukrainës. Qëndrimi i parë në Irpin.

   

  Pas një hezitimi të gjatë. kancelari gjerman Olaf Scholz po qëndron të enjten në ...

 • Olaf Scholz është nën presion

  15 Qershor, 2022

  ScholzGjermania ka premtuar ta furnizojë Ukrainën me armë të rënda, por deri tani Ukraina asnjë copë nuk ka mbërritur në Ukrainë.

  Kancelari gjerman Olaf Scholz ndodhet nën presion. Ngado që shkon, ai duhet të japë llogari për mbështetjen ushtarake të Gjermanisë ndaj Ukrainës. Kështu për shembull, gjatë vizitës së tij të fundit në Vilnius, Lituani, më 7 qershor. “Gjermania është ...

 • Një fener shprese për pacientët me kancer

  14 Qershor, 2022

  tumor operimiEdhe pse i testuar vetëm në një provë të vogël klinike një ilaç i ri zgjon shpresat për pacientët me kancer.

  Një provë të vogël klinike me 18 pacientë, që morën për rreth gjashtë muaj ilaçin Dostarlimab, ka zgjuar shpresa të mëdha tek mjekët dhe pacientët e sëmurë me kancer. Sipas Dr Luis A. Diaz J. nga Qendra e ...

 • Shtypi gjerman analizon udhëtimin ballkanik të Kancelarit Scholz

  14 Qershor, 2022

  Scholz ShkupShtypi gjerman i ka kushtuar vëmendje të gjerë vizitës së kancelarit Olaf Scholz në disa shtete të Ballkanit. Frankfurter Allgemeine Zeitung është ndalur në dy refuzime.

   

  Gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung shkruan në numrin e së hënës për dy refuzime që mori për zhbllokimin e punëve në Sofje dhe në Serbi. Në Sofje tema ishte bllokimi nga Bullgaria i fillimit ...

 • Përhap teori konspirative të çuditshme, kush është Nikolai Patrushev, këshilltari më i afërt i Vladimir Putin mbi Ukrainën

  13 Qershor, 2022

  Nikolai Patrushev kgbNikolai Patrushev, është një nga këshilltarët më të afërt të presidentit rus Vladimir Putin. Ai ka një ndikim të madh në politikën e qeverisë ruse, në cilësinë e kreut të Këshillit të Sigurimit të Rusisë. Këshilli është vendi ku formulohet politika ruse e sigurisë, dhe qendra ku merren informacione nga burime dhe rrjetet agjenturore jashtë Rusisë.

   

  Patrushev është ai që i interpreton të dhënat që vijnë nga agjentët rusë nëpër botë. Patrushevjep shpesh intervista për mediat shtetërore ruse në lidhje me pikëpamjet e tij konspirative ndaj Perëndimin, dhe atë që Kremlini e përshkruan ende si një “operacion ushtarak special” të Rusisë në Ukrainë.

  Nuk ka asgjë mënyrë për ta përgënjeshtruar dezinformimin e tij, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"