LAJMET NGA BOTA

 • NATO fillon stërvitjen më të madhe ushtarake prej dekadash

  25 Janar, 2024

  NatoNATO filloi të mërkurën stërvitjen më të madhe ushtarake që nga periudha e Luftës së Ftohtë dhe një luftëanije amerikane u largua nga Shtetet e Bashkuara për të kaluar përmes Atlantikut drejt territorit të aleancës në Evropë.

   

  Aleanca ushtarake perëndimore ka thënë se rreth 90 mijë forca do të marrin pjesë në stërvitjen disamujore të quajtur “Steadfast Defender 2024” (“Mbrojtësi ...

 • Nivelet e ujërave nëntokësore po bien me shpejtësi në mbarë botën, popujt që rrezikojnë “të thahen” për ujë

  25 Janar, 2024

  puseShumë pjesë të botës po përballen me një shterim të shpejtë të rezervave nëntokësore të ujit, sipas një studimi që analizoi miliona matje të nivelit të ujërave nëntokësore nga 170.000 puse në mbi 40 vende.

   

  Ujërat nëntokësore furnizojnë miliarda njerëz kudo në botë me ujin për të pirë, larë, vaditur apo përdorime të tjera.

  Uji nëntokësor, i gjendur brenda çarjeve të ...

 • “Mobilizim që nuk është parë në Evropë që prej vitit 1945”, gjenerali britanik kërkon krijimin e një ushtrie civile për t’u mbrojtur ndaj Rusisë: Duhen 120 mijë rezervistë

  24 Janar, 2024

  britaniaNë një fjalim para qeveritarëve në një panair armatimesh gjenerali britanik Patrick Sanders ka thënë se “ushtria duhet të përgatisë vullnetarë për konflikt”, shkruan TheTimes.

   

  Ai kërkonte stërvitjen e civilëve dhe pajisjen e tyre për formimin e një “ushtrie qytetare” me dhjetra mijëra anëtarë, në rast se Britania detyrohet të shkojë në luftë me Rusinë.

  Gjenerali kritikonte gjithashtu financimet e pakta ...

 • Bashkimi Evropian masa për të mbrojtur teknologjinë jetike nga Kina

  24 Janar, 2024

  EU KinaBashkimi Evropian bëri të ditur sot planin që ka për qëllim të përforcojë sigurinë ekonomike të tij, përfshirë një sërë masash për të mbrojtur teknologjinë e ndjeshme që të mos të bjerë në duart e rivalëve të saj gjeopolitikë, siç është Kina.

   

  Brukseli tha se ka shtuar kufizimet tregtare për t’u përballur me ato që i vlerëson si rreziqe ...

 • SHBA: Të rishikohet vendimi për përdorimin e dinarit serb në Kosovë

  24 Janar, 2024

  dinarShtetet e Bashkuara të Amerikës i bënë thirrje Kosovës ta rishikojë vendimin e Bankës Qendrore që euroja të jetë monedha e vetme për kryerjen e pagesave me para të gatshme në vend, i cili ka nxitur shqetësimin e Beogradit dhe përfaqësuesve të komunitetit serb në Kosovë.

   

  Qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë i marrin pagat dhe pensionet nga Serbia në ...

 • Nikki Haley shpreson të ndalë në New Hempshir ish-presidentin Donald Trump

  23 Janar, 2024

  Nikki HaleySi sfidantja e fundit përballë ish-presidentit Donald Trump, Nikki Haley shpreson që votuesit në Nju Hempshër të dëshirojnë mbajtjen e ish-presidentit larg Shtëpisë së Bardhë dhe që të marrin kështu pjesë masivisht në votimet paraprake të Partisë Republikane.

  “Amerika nuk zgjedh mbret”, tha zonja Haley në një takim në Franklin, ku u shfaq së bashku me të bijën dhe ...

 • O’Brien, liderëve të Ballkanit: Me planin e BE-së, askush nuk mund të vendosë veto

  23 Janar, 2024

  OBrienNdihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien.

  Liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë shprehur gatishmëri për t’i zhvilluar vendet e tyre sipas standardeve evropiane për një qëllim të caktuar – anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

  Kështu është thënë në deklaratën e miratuar në fund të konferencës “Plani i rritjes së Ballkanit Perëndimor dhe integrimi më i shpejtë në ...

 • Migrimi në Gjermani – çfarë pritet në vitin 2024

  16 Janar, 2024

  GjermaniaNdërsa Gjermania duhet të bëhet më tërheqëse për imigrimin e punëtorëve të kualifikuar, do të bëhet më e vështirë dhënia e azilit. Cilat rregulla priten?

   

  Më shumë punëtorë të kualifikuar

  Që nga 18 tetori, në Gjermani ka hyrë në fuqi një ligj që lehtëson imigrimin e punëtorëve të huaj. Elementi më i rëndësishëm i ligjit të ri do të jetë Karta e Mundësive (Chancenkarte), ...

 • Trump fitoi bindshëm në Iowa, shqetësime në Gjermani

  16 Janar, 2024

  Trump 2Donald Trump fitoi zgjedhjet e para të partisë në Iowa. Në Gjermani bëjnë thirrje për gatishmëri për të gjithë skenarët. Shqetësime në ekonomi dhe politikë.

   

  Në zgjedhjet e para për kandidatin presidencial të Partisë Republikane, Donald Trump shënoi një fitore të qartë dhe çuditërisht të shpejtë. Televizionet kryesore në SHBA  e shpallën fitues ish-presidentin vetëm 30 minuta pas fillimit të votimit.

  Në vendin e ...

 • Ish presidenti Trump fiton thellë në zgjedhjet paraprake në Ajova

  16 Janar, 2024

  trumpIsh-presidenti Donald Trump, fitoi thellë në zgjedhjet paraprake në shtetin e Ajovas, shteti i parë që çel garën brenda partive, për emërimin e kandidatit presidencial. Zoti Trump siguroi më shumë se gjysmën e votave, rreth 51 për qind, ndërsa guvernatori i Floridës Ron DeSantis u rendit i dyti me 21 për qind dhe ish-ambasadorja në OKB, Nikki Haley, mënjeherë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"