LAJMET NGA BOTA

 • Pse po i rikthehet Gjermania qymyrit përballë shkurtimeve të gazit rus

  21 Qershor, 2022

  Termocentrali i linjitit NeurathGjermania po përpiqet të mbushë depozitat e gazit që kur Rusia filloi të kufizojë furnizimin e saj.

  Zgjidhjet e mundshme përfshijnë rritjen e përdorimit të qymyrit për energjinë dhe stimujt për të reduktuar konsumin.

  Ministri gjerman i Ekonomisë Robert Habeck e përshkroi së fundmi politikën e tij aktuale të energjisë si “një lloj përballjeje” me presidentin rus Vladimir ...

 • Qeveria gjermane publikon për herë të parë armët e dërguara Ukrainës

  21 Qershor, 2022

  Obus vetëlëvizës i ushtrisë gjermane 2000Në kuadër të luftës në Ukrainë, Gjermania e ka furnizuar këtë vend me armatime të ndryshme. Pas SHBA edhe Gjermania ka publikuar sot listën e armëve të dërguara dhe që do të dërgojë në Ukrainë

  Qeveria gjermane ka publikuar për herë të parë një listë të dërgesave të armëve në Ukrainë.

   

  Në të pasqyrohen të gjitha ...

 • Shefi i NATO-s: Askush nuk e di sesa mund të zgjasë lufta në Ukrainë

  20 Qershor, 2022

  Jens StoltenbergPas rreth katër muaj luftimesh në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të vazhdojë me vite. Zoti Stoltenberg tha se “askush nuk e di se sa mund të zgjasë lufta”. Ndërkohë një raport i Ministrisë britanike të Mbrojtjes njofton për mundësinë e rënies së moralit të forcave ushtarake ruse dhe ukrainase.

   

  Sekretari ...

 • Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

  18 Qershor, 2022

  JohnsonKryeministri britanik tha të shtunën se Perëndimi duhet të mbështesë përpjekjet e Ukrainës për të rimarrë territorin e pushtuar nga forcat ruse në rajonin e Donbasit.

   

  Komentet zoti Johnson i bëri pas kthimit nga një vizitë e papritur në Kiev. Po sot ushtria ukrainase njoftoi se operacionet ushtarake ruse janë përqëndruar pikërisht në qytetet e rajonit të Donbasit, ndërsa vazhdojnë ...

 • Ndikimi i sanksioneve të Perëndimit tek rusët e thjeshtë

  18 Qershor, 2022

  sanksionet rusiseSanksionet ekonomike të vendosura ndaj Rusisë pas ndërhyrjes së saj ushtarake në Ukrainë po shkaktojnë një efekt domino në të gjitha sferat e ekonomisë së vendit. Për qytetarin e zakonshëm rus – kjo përkthehet në një rritje të mprehtë të çmimeve.

   

  Çmimet ushqimore sot në një supermarket rus janë gati 20% më të shtrenjta se sa ishin përpara se ...

 • Eksperti serb i sigurisë: Kriminelët e luftës në Serbi janë spiun rusë

  18 Qershor, 2022

  Darko TrifunoviqEksperti serb i sigurisë Darko Trifunoviq, i cili në opinionin kosovar u bë i njohur përmes dokumentarit “Virussia”, thotë se të gjithë kriminelët e luftës në Serbi janë spiunë pro-rusë.

   

  Trifunoviq, me anë të një reagimi në Facebook, thekson se mafia politike serbe e dëshiron presidentin rus Vladimir Putinin.

  “Rastësi apo jo? Të gjithë kriminelët serbë të luftës (të dënuar ...

 • Dodik takohet me Lavrovin në Rusi

  17 Qershor, 2022

  Lavrov DodikAnëtari i presidencës tre-palëshe të Bosnje e Herzegovinës, Milorad Dodik u takua me Ministrin e Jashtëm të Federatës Ruse Sergei Lavrov në Shën Petersburg. Informacioni për takimin me Lavrov u postua në llogarinë zyrtare të Milorad Dodik në Twitter.

   

  Bosnja dhe Hercegovina i është bashkuar sanksioneve të Bashkimit Evropian të vendosura ndaj Federatës Ruse, por që sanksionet të hyjnë ...

 • Katër vende të BE-së pro perspektivës “së menjëhershme” të pranimit për Ukrainën

  17 Qershor, 2022

  BE UkrainaVendet udhëheqëse të BE-së tregojnë solidaritet politik për kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në BE. Samiti i BE-së do të vendosë javën e ardhshme, nëse Ukraina do të marrë statusin e lakmuar të kandidatit.

   

  Krerët e shteteve dhe të qeverive të Gjermanisë, të Francës, të Italisë dhe të Rumanisë u shprehën në Kiev në favor të dhënies së statusit ...

 • Biden njofton rreth 1 miliard dollarë më shumë ndihmë për Ukrainën

  16 Qershor, 2022

  bidenPresidenti Joe Biden njoftoi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një ndihmë ushtarake shtesë prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën, sasia më e madhe e armëve dhe pajisjeve ushtarake që dërgohet njëherësh në një ngarkesë, që nga fillimi i luftës.

  Ndihma është pjesë e masave për të ndalur Rusinë në përpjekjet e saj për të pushtuar rajonin ...

 • Scholz, Macron, Draghi në Ukrainë

  16 Qershor, 2022

  Olaf Scholz Emmanuel Macron Mario Draghi dhe Klaus Iohannis në IrpinKancelari Olaf Scholz viziton Kievin të enjten së bashku me presidentin Macron e kryeministrin italian, Mario Draghi. Kjo është vizita e parë e kancelarit gjerman që nga pushtimi rus i Ukrainës. Qëndrimi i parë në Irpin.

   

  Pas një hezitimi të gjatë. kancelari gjerman Olaf Scholz po qëndron të enjten në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"