LAJMET NGA BOTA

 • Trump: “Shumë të vdekur” nga koronavirusi dy javët e ardhshme në SHBA

  5 Prill, 2020

  TrumpNdërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi parashikimet për fazën më vdekjeprurëse në Shtetet e Bashkuara. Aktualisht, 42 shtete kanë vënë në fuqi urdhra për izolim. Në konferencën e shtypit të së shtunës lidhur me pandeminë, zyrtarët theksuan se sa të rëndësishme janë dy ...

 • SHBA, mbi 300 mijë të infektuar e mbi 8 mijë të vdekur

  5 Prill, 2020

  NYShtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë epiqendra e pandemisë në rang botëror për nga numri i të prekurve me COVID-19.

  Të shtunën sipas universitetit “Johns Hopkins” numri i të infektuarve me koronavirus arriti në mbi 300 mijë dhe i vdekjeve në mbi 8 mijë.

  Të premten u shënua numri i madh i të vdekurve mbrenda një ditë, gjithsej 1423.

  Në pothuajse ...

 • Korea e Jugut, si e ndaloi gjenerali amerikan përhapjen e COVID-19

  5 Prill, 2020

  Gjenerali Abrams“Vepro herët, me të gjithë forcën”, kjo është këshilla që jep Gjenerali Robert Abrams për të luftuar koronavirusin. Ai është gjenerali më i lartë amerikan në Korenë e Jugut.

  “Do të duket si reagim i tepruar, por një javë më pas, komuniteti yt do ta kuptojë, njësia juaj do ta kuptojë.”

  Gjenerali Abrams, i cili foli njëherësh për Zërin ...

 • Kina e mban sekret masën e shpërthimit të virusit CORONA

  3 Prill, 2020

  Dezinfektimi kinaSipas një raporti të shërbimeve sekrete të SHBA-së përgatitur për Shtëpinë e Bardhë Pekini e ka ulur numrin e rasteve të të infekturave me virusin CORONA dhe të vdekjeve prej tij. Të dhënat kineze priten të analizohen.

  Agjencia e lajmeve “Bloomberg News” citon tre zyrtarë amerikanë, që nuk kanë dashur të identifikohen, të cilët thanë se të dhënat që ...

 • Udhëzimet e reja, nga shallet tek bluzat për të mbuluar fytyrën

  3 Prill, 2020

  ShallAdministrata Trump njoftoi se do të miratojë udhëzime të reja duke u kërkuar amerikanëve të mbulojnë fytyrën kur dalin nga shtëpia, në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit të ri. Dje gjatë një konference për shtyp Presidenti vazhdoi të mbrojë në mënyrë agresive përgjigjen ndaj krizës së shëndetit publik. Edhe kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut ...

 • Virusi Corona: A janë ushtrimet sportive në natyrë të shëndetshme apo të rrezikshme?

  2 Prill, 2020

  vrap me maskeNë kuadrin e pandemisë së shkaktuar nga virusi Corona disa shtete i kanë ndaluar sportet në natyrë. Po a ka ndonjë rrezik dhe a duhet ta lëmë sportin për momentin?

  Sportet dhe aktivitetet e tjera fizike janë të rëndësishme për të forcuar sistemin imunitar. Sipas mjekëve ata që kanë një sistem të fortë imunitar natyror kanë shanse të ...

 • Virusi Corona: Sa të vlefshme janë maskat?

  2 Prill, 2020

  maskaGjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme. Po a kanë ndonjë efekt maskat dhe nga çfarë na mbrojnë në të vërtetë?Mbajtja e maskave u shpall e detyrueshme në shumë zona të Kinës që nga fillimi i virusit Corona. Shumë vende po ndjekin tani shembullin e Kinës. Për ...

 • Si funksionon sistemi imunitar?

  2 Prill, 2020

  Sistemi imunitarSistemi imunitar përballet çdo ditë me sfida të shumta, ndërsa ne nuk e vërejmë fare. Kollitja, teshtimat, temperatura… me të gjitha këto përballet sitemit imunitar.

  Sistemi jonë imunitar është tepër kompleks dhe tërë kohën përpiqet të ruajë trupin tonë. Në fakt, ekzistojnë dy sisteme imunitare në trupin e njeriut.

  Sistemi i lindur imunitar

  Njëri sistem ekziston që nga lindja. Ai është ...

 • Pse është kaq e rrezikshme Corona për njerëzit me sëmundje?

  30 Mars, 2020

  urgjencaSëmundja e rrugëve të frymëmarrjes që shkakton Corona rrezikon më shumë njerëzit e moshuar dhe ata me sëmundje të ndryshme. Por çfarë do të thotë konkretisht sëmundja në rastin e Coronës?

  Sistemi ynë imunitar është një mrekulli. Përditë ai është në veprim dhe ne as që e vëmë re. Ai është përgjegjës për mbrojtjen e trupit tonë nga « të paftuar » ...

 • Pandemia: Rriten infeksionet dhe vdekjet në SHBA e Spanjë

  30 Mars, 2020

  Covid 19Një nga anëtarët kryesorë të Task Force të Shtëpinë së Bardhë për virusin Corona parashikon miliona infeksione. Spanja ka vendosur një tjetër rekord të zymtë për numrin ditor të vdekjeve.

  Shteti i New York regjistroi 7.195 infeksione të reja nga virusi Corona në 24 orët e kaluara, duke e çuar totalin në mbi 59.500, tha guvernatori i shtetit Andrew ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"