LAJMET NGA BOTA

 • Gazpromi ndërpret furnizimin e Holandës

  31 Maj, 2022

  gazpromLista e vendeve të bojkotuara nga kompania shtetërore ruse Gazprom po bëhet më e gjatë. Tani kësaj liste iu shtua edhe Holanda.

   

  Koncerni holandez i furnizimeve me energji Gasterra njoftoi se koncerni rus i energjisë Gazprom ka ndërprerë furnizimin me gaz natyror për Holandën. Shkak për këtë ndërprerje është refuzimi i koncernit Gasterra për të paguar në rubla. Pas këtij ...

 • Debat në Mal të Zi mbi luftën në Ukrainë dhe ndikimin në Ballkanin Perëndimor

  30 Maj, 2022

  debati mal te ziPërfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimorë dhe të dërguarit amerikan dhe evropianë për rajonin, diskutuan të hënën në Budva të Malit të Zi për luftën në Ukrainë dhe ndikimin e saj në strukturën e sigurisë së rajonit.

   

  Përgjatë debatit me temën “Lufta në Evropë:ndikimi në Ballkan”, të organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan nga Shtetet e Bashkuara, u ...

 • Kamionët epërsi ndaj makinave të vogla në garën e automjeteve pa shofer

  30 Maj, 2022

  Në garën për automjete pa shofer, kamionët komercialë mund të kenë epërsi përballë automjeteve të vogla. Ekspertët thonë se arsyeja është se kamionët bëjnë shpesh të njëjtën rrugë, por veprimtarë të sigurisë në autostrada shprehin shqetësim për këtë prirje.

   

  Ky kamion nuk ka drejtues në sediljen e shoferit. Mjeti përshkoi kohët e fundit distancën prej 128 kilometrash nga qyteti Tucson deri në Phoenix të shtetit Arizona.

  Kamionët pa shoferë ndoshta do të ...

 • Qytetarët japin pesë milionë euro për të blerë dron për Ukrainën

  29 Maj, 2022

  Drohne Bayraktar TB2 Parada ne KiewNë një aksion të pazakontë të mbledhjes së fondeve, një stacion televiziv lituanez mblodhi disa milionë euro për Ukrainën: jo për ushqim apo tenda, por për armë. Çfarë do të ndodhë me paratë tani?

   

  Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, shumë vende perëndimore kanë transferuar dhjetëra miliarda euro në Ukrainë dhe kanë dërguar armë ...

 • Serbia merret vesh me Rusinë rreth furnizimit me gaz

  29 Maj, 2022

  Vucic PutinPresidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të dielën se kishte rënë dakord me presidentin rus Vladimir Putin, për një kontratë të re trevjeçare për furnizimin me gaz nga Rusia.

   

  Presidenti serb tha se pajtimi u arrit gjatë një bisede telefonike të dielën, por nuk dha më shumë hollësi rreth marrëveshjes e cila pritet të përmbyllet gjatë ditëve të ardhshme me ...

 • Lija e majmunit, 200 raste në mbi 20 shtete

  29 Maj, 2022

  lija e majmunitOrganizata Botërore e Shëndetësisë thotë se rreth 200 raste me linë e majmunit janë raportuar në më shumë se 20 vende të botës, të cilat zakonisht nuk kanë patur raste shpërthimi të sëmundjes së pazakontë.

  OBSH-ja thotë se epidemia është e kontrollueshme, ndërsa propozoi krijimin e një rezerve për të ndarë për mbarë botën në mënyrë të barabartë ...

 • Autori i sulmit në Teksas, kishte shkruar në Facebook para se të hapte zjarr në shkollë

  26 Maj, 2022

  sulmi texas18 vjeçari nga Teksasi që vrau 19 fëmijë dhe dy mësues, kishte shkruar në Facebook se do të hapte zjarr në një shkollë fillore rreth 15 minuta para se ta bënte një gjë të tillë, tha të mërkurën guvernatori Greg Abbott, ndërsa vazhdonin të dilnin detaje tronditëse rreth sulmit.

  Autori i armatosur, i identifikuar si Salvador Ramos, kishte postuar ...

 • Nëntëmbëdhjetë fëmijë humbën jetën nga një sulm në një shkollë në Teksas

  25 Maj, 2022

  18 fëmijë dhe tre të rritur humbën jetënNjë person i armatosur vrau të paktën 19 fëmijë dhe dy të rritur të martën në një sulm në një shkollë fillore në shtetin jugperëndimor të Teksasit, në një nga sulmet masive më vdekjeprurëse në një shkollë në historinë e vendit.

   

  Sulmi u krye në shkollën fillore Robb, në qytetin Uvalde, rreth 135 ...

 • Forumi Ekonomik Botëror mes frikës nga recesioni dhe krizës klimatike

  25 Maj, 2022

  DavosLufta e Ukrainës ka pasoja dramatike për ekonominë botërore dhe nuk është çudi që ajo është edhe tema dominuese në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

   

  Në Davos të Zvicrës filloi takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror (WEF). 2.500 pjesëmarrës nga politika, biznesi dhe shoqëria do të diskutojnë për zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare. Takimi zhvillohet tradicionalisht në mes të janarit, por ...

 • Motivet e paqarta të Turqisë për të bllokuar anëtarësimet në NATO

  25 Maj, 2022

  ErdoganMë 19 maj, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan përsëriti kundërshtimin e tij për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancën e NATO-s. Turqia është një ndër 30 vendet anëtare të NATO-s, të cilat duhet të japin të gjitha miratimin për të lejuar anëtarësimin e vendeve të reja në këtë traktat të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

   

  Zoti Erdogan i akuzoi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"