LAJMET NGA BOTA

 • Inflacioni dhe çmimet rekorde

  22 Mars, 2022

  InflacioniProdhuesit kanë rritur në mënyrë drastike çmimet e tyre në shkurt. E në këto çmime nuk merret parasysh lufta në Ukrainë!

  Çmimet e prodhimit të produkteve komerciale u rritën mesatarisht me 25.9 përqind në shkurt në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar. “Kjo ishte rritja më e lartë që nga fillimi i matjeve në vitin 1949,” kumtoi ...

 • Çfarë janë armët hipersonike dhe kush i disponon ato?

  21 Mars, 2022

  hipersonik 1Shumë vende kanë folur për përpjekjet e tyre për të prodhuar armë hipersonike, të cilat i konsiderojnë si vendimtare.

  Por cilat janë këto armë? Kush i disponon ato? Dhe sa revolucionare janë ato?

   

  Çfarë janë armët hipersonike?

  Armët hipersonike fluturojnë me shpejtësi të paktën mbi pesë herë më shpejt se shpejtësia e zërit dhe janë lehtësisht të manovrueshme, me aftësinë madje ...

 • Katari do të ndihmojë Gjermaninë të reduktojë varësinë nga gazi rus

  21 Mars, 2022

  Ministri gjerman i Ekonomisë Habeck në KatarMinistri i Ekonomisë, Robert Habeck ishte në Doha për bisedime mbi forcimin e sigurisë energjetike të Gjermanisë pas pushtimit rus të Ukrainës. Të dyja palët kanë rënë dakord për një partneritet afatgjatë.

  Gjermania dhe Katari kanë rënë dakord për një partneritet afatgjatë energjetik për të reduktuar varësinë nga gazi rus pas pushtimit të Ukrainës, ...

 • Ukraina refuzon ultimatumin rus për dorëzimin e Mariupolit

  21 Mars, 2022

  ukrainaUkraina hodhi poshtë një ultimatum rus për të dorëzuar qytetin e rrethuar të Mariupolit të hënën, ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, tha se është gati për negociata paqeje me presidentin rus, Vladimir Putin.

  Zëvendëskryeministrja ukrainase, Irina Vereshchuk, hodhi poshtë kërkesën ruse dhe tha se Rusia duhet të hapë korridore humanitare, që civilët të mund të largohen nga Mariupoli.

  “Nuk mund të ...

 • Cili është kriminel lufte dhe kush duhet të vendosë?

  18 Mars, 2022

  World Court Russia UkrainePresidenti Joe Biden e quajti Vladimir Putinin e Rusisë një “kriminel lufte” për sulmet e kryera në Ukrainë, ku spitalet dhe repartet e maternitetit janë bombarduar.

  Por të shpallësh dikë kriminel lufte nuk është aq e thjeshtë sa të thuash fjalët. Ka përkufizime dhe procese të veçanta për të përcaktuar se kush është kriminel lufte dhe si ...

 • Kundërsulmet ukrainase komplikojnë ofensivën ushtarake ruse

  18 Mars, 2022

  ukraina tanket ruseAnijet luftarake ruse bombarduan objektiva në afërsi të qytetit Odesa të mërkurën në mëngjes, ndoshta si pjesë taktike në përgatitje të një sulmi ndaj qytetit port.

  Por disa strategë ushtarakë thonë se forcat ruse po mbajnë me vështirësi territoret që kanë kapur dhe kanë pësuar goditje serioze në përleshje të ashpra gjetkë, çfarë ka gjasa të vonojë një ...

 • TAP: 10 miliardë metër kub gaz në Europë

  18 Mars, 2022

  TAP1Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) njoftoi të enjten se 10 miliardë metër kub gaz natyror nga Azerbajxhani ka hyrë në Europë nga shtatori i vitit të shkuar nëpërmjet pikës së interkonjeksionit në Kipoi, në kufirin Greqi – Turqi, aty ku TAP bashkohet me Gazsjellësin Trans Anatolian (TANAP).

  Nga sasia e përgjithshme rreth 8.5 miliardë metër kub janë dërguar në Itali. Drejtori ...

 • Presidenti Biden udhëton drejt Evropës për të biseduar për Ukrainën

  16 Mars, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden do të udhëtojë drejt Evropës javën e ardhshme për të biseduar me udhëheqësit evropianë rreth sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, njoftoi të martën sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

  Presidenti Biden do të takohet me udhëheqësit e NATO-s dhe të BE-së në një samit në Bruksel më 24 mars. Ai do të ndjekë gjithashtu ...

 • Bombardimet e forcave ruse i afrohen qendrës së Kievit

  16 Mars, 2022

  KyivBombardimet e forcave ruse iu afruan të martën më pranë qendrës së Kievit, ndërsa një sërë predhash goditën zona të banuara të kryeqytetit. Shpërthimet e fuqishme u dëgjuan të martën në agim.

  Zyrtarët thonë se ato ishin goditje me artileri. Duket se sulmi i forcave ruse ndaj Kievit po bëhet më sistematik.

  Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se predhat e ...

 • NATO, ndryshim rrënjësor në qasjen ndaj sigurisë në përgjigje të luftës në Ukrainë

  16 Mars, 2022

  StoltenbergSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të martën se aleanca ushtarake perëndimore do të ndryshojë rrënjësisht qëndrimin e saj ndaj sigurisë në Evropë në të ardhmen, si përgjigje ndaj sulmit të Rusisë kundër Ukrainës.

  “Sulmi rus ndaj Ukrainës dhe integrimi i saj ushtarak me Bjellorusinë, krijojnë një realitet të ri sigurie në kontinentin evropian”, tha Stoltenberg të martën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"