LAJMET NGA BOTA

 • Rusia pezullon furnizimin me gaz për Danimarkën

  1 Qershor, 2022

  gazpromGazprom po shkurton furnizimet me gaz pët një numër në rritje shtetesh evropiane. Sipas tij, ai ka ndaluar furnizimin edhe për Danimarkën.

   

  Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz të Danimarkës. Kompania më e madhe e energjisë në Danimarkë, Ørsted, tha se arsyeja ishte se ajo refuzoi të paguante për gazin në rubla. Edhe pse dërgesat janë ndërprerë, kompania pritet të ...

 • Sanksionet dobësojnë ndikimin e Rusisë në Azinë Qendrore

  1 Qershor, 2022

  Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti kazak Kassym-Jomart Tokayev gjatë një takimi në Kremlin (16 maj 2022)Ndikimi i Rusisë në ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore pritet të bjerë ndërsa ushtria e saj po përballet me vështirësi në Ukrainë dhe ekonomia e saj po përjeton pasojat e sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet aleate, thonë ekspertët.

   

  Rusia ka ...

 • BE-ja pajtohet të ndalojë shumicën e importeve të naftës ruse

  31 Maj, 2022

  ndalim importitUdhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën vonë të ndalojnë dy të tretat e importeve të naftës ruse, si pjesë e një marrëveshjeje kompromisi për të rritur trysninë ndaj Rusisë, duke marrë parasysh efektet ekonomike në disa vende të bllokut që varen më shumë nga furnizimet ruse të naftës.

   

  Embargoja përfshinë naftën ruse të transportuar nga deti, ndërsa ...

 • Samiti i BE-së: Scholz-i në defensive

  31 Maj, 2022

  ScholzKancelari gjerman, Olaf Scholz vlerëson unitetin e BE-së për politikën ndaj Ukrainës, ndërkohë që sulmohet ndërkombëtarisht për hezitim për dërgesat e armëve në Ukrainë.

   

  Në fillim të takimit të samitit në Bruksel, Olaf Scholz ishte jashtëzakonisht i hapur për të folur dhe optimist. Evropa tashmë ka treguar se mund t’i kundërvihet bashkarisht agresionit rus në Ukrainë dhe ai ka besim ...

 • Gazpromi ndërpret furnizimin e Holandës

  31 Maj, 2022

  gazpromLista e vendeve të bojkotuara nga kompania shtetërore ruse Gazprom po bëhet më e gjatë. Tani kësaj liste iu shtua edhe Holanda.

   

  Koncerni holandez i furnizimeve me energji Gasterra njoftoi se koncerni rus i energjisë Gazprom ka ndërprerë furnizimin me gaz natyror për Holandën. Shkak për këtë ndërprerje është refuzimi i koncernit Gasterra për të paguar në rubla. Pas këtij ...

 • Debat në Mal të Zi mbi luftën në Ukrainë dhe ndikimin në Ballkanin Perëndimor

  30 Maj, 2022

  debati mal te ziPërfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimorë dhe të dërguarit amerikan dhe evropianë për rajonin, diskutuan të hënën në Budva të Malit të Zi për luftën në Ukrainë dhe ndikimin e saj në strukturën e sigurisë së rajonit.

   

  Përgjatë debatit me temën “Lufta në Evropë:ndikimi në Ballkan”, të organizuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan nga Shtetet e Bashkuara, u ...

 • Kamionët epërsi ndaj makinave të vogla në garën e automjeteve pa shofer

  30 Maj, 2022

  Në garën për automjete pa shofer, kamionët komercialë mund të kenë epërsi përballë automjeteve të vogla. Ekspertët thonë se arsyeja është se kamionët bëjnë shpesh të njëjtën rrugë, por veprimtarë të sigurisë në autostrada shprehin shqetësim për këtë prirje.

   

  Ky kamion nuk ka drejtues në sediljen e shoferit. Mjeti përshkoi kohët e fundit distancën prej 128 kilometrash nga qyteti Tucson deri në Phoenix të shtetit Arizona.

  Kamionët pa shoferë ndoshta do të ...

 • Qytetarët japin pesë milionë euro për të blerë dron për Ukrainën

  29 Maj, 2022

  Drohne Bayraktar TB2 Parada ne KiewNë një aksion të pazakontë të mbledhjes së fondeve, një stacion televiziv lituanez mblodhi disa milionë euro për Ukrainën: jo për ushqim apo tenda, por për armë. Çfarë do të ndodhë me paratë tani?

   

  Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, shumë vende perëndimore kanë transferuar dhjetëra miliarda euro në Ukrainë dhe kanë dërguar armë ...

 • Serbia merret vesh me Rusinë rreth furnizimit me gaz

  29 Maj, 2022

  Vucic PutinPresidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të dielën se kishte rënë dakord me presidentin rus Vladimir Putin, për një kontratë të re trevjeçare për furnizimin me gaz nga Rusia.

   

  Presidenti serb tha se pajtimi u arrit gjatë një bisede telefonike të dielën, por nuk dha më shumë hollësi rreth marrëveshjes e cila pritet të përmbyllet gjatë ditëve të ardhshme me ...

 • Lija e majmunit, 200 raste në mbi 20 shtete

  29 Maj, 2022

  lija e majmunitOrganizata Botërore e Shëndetësisë thotë se rreth 200 raste me linë e majmunit janë raportuar në më shumë se 20 vende të botës, të cilat zakonisht nuk kanë patur raste shpërthimi të sëmundjes së pazakontë.

  OBSH-ja thotë se epidemia është e kontrollueshme, ndërsa propozoi krijimin e një rezerve për të ndarë për mbarë botën në mënyrë të barabartë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"