LAJMET NGA BOTA

 • Gjenetika ofron të dhëna për shkaqet e kancerit tek secili pacient

  13 Maj, 2022

  Cancer genomeCancer Genome

  Shkencëtarët kanë analizuar hartën e plotë gjenetike të më shumë se 18,000 mostrave të kancerit, duke gjetur të dhëna të reja për shkaqet e zhvillimit të kancerit që mund të ndihmojnë mjekët të ofrojnë trajtim më të mirë dhe më të personalizuar për pacientët e tyre. Studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar kanë zhvilluar gjithashtu një ...

 • Rusia kërcënon Finlandën: Po hytë në NATO, do të ketë luftë!

  12 Maj, 2022

  PutinKremlini reagoi pas njoftimit se Finlanda është pozicionuar për anëtarësim në NATO, duke thënë se një lëvizje e tillë nuk do ta ndihmojë stabilitetin dhe sigurinë në Europë dhe se do të perceotohet si kërcënim i drejtpërdrejtë nga Rusia, e cila do të marrë masa shpaguese.

  “Hapat e ndërmarra nga Finlanda për t’u anëtarësuar në NATO janë për të ardhur ...

 • Zbulimi amerikan: Rusia po përgatitet për një konflikt të gjatë në Ukrainë

  11 Maj, 2022

  UkrainaLufta tre-mujore e Rusisë në Ukrainë ndodhet “në një lloj ngecjeje” dhe Presidenti rus Vladimir Putin duket se po përgatitet për një konflikt të gjatë, thanë të martën zyrtarë të lartë të zbulimit amerikan.

  Rusia, e cila e quan sulmin “një operacion special ushtarak”, dislokoi muajin e kaluar më shumë trupa në Ukrainë, për një ofensivë të madhe në pjesën ...

 • Ç’lidhje ka lufta e Ukrainës me krimin kibernetik?

  11 Maj, 2022

  cyberNë kohë normale hapësira digjitale është e mbushur me rreziqe. Po ashtu luftërat zhvillohen edhe në hapësirën digjitale. Enti gjerman i kriminalistikës, BKA, jep një pasqyrë alarmuese të krimit kibernetik.

   

  Edhe vetë Enti Federal i Kriminalistikës, BKA, ka qenë në shënjestër të sulmeve kibernetike. Në fillim të muajit maj, hakerat i lëshuan një mori pyetjesh serverit të disa prej autoriteteve ...

 • Tanket gjermane “Marder” gati për dorëzim për tre javë Ukrainës

  11 Maj, 2022

  Tanket MarderQeveria gjermane hezitoi për një kohë të gjatë, por armët e rënda tani do t’i dorëzohen Ukrainës. Gjermania dhe Republika Çeke po punojnë edhe për një shkëmbim qarkor armatimesh.

  Koncerni i armatimit Rheinmetall mund të dorëzojë mjetet e para luftarake të këmbësorisë së blinduar të tipit “Marder” brenda tre javësh.

  Rheinmetall, sipas drejtorit të tij Armin Papperger,  mund të dorëzojë ...

 • Gjermania, plan krize në rast ndërprerjeje të papritur të furnizimit me gaz nga Rusia

  10 Maj, 2022

  gaziZyrtarët gjermanë po përgatiten pa bujë në rast se Rusia ndalon papritur furnizimin me gaz, duke hartuar një paketë emergjente, e cila mund të parashikojë edhe marrjen e kontrollit të disa kompanive kritike. Lajmi u bë i ditur për agjencinë Reuters nga tre persona në dijeni të kësaj çështjeje.

  Përgatitjet që po udhëhiqen nga Ministria e Çështjeve Ekonomike tregojnë shqetësimet ...

 • Tone pro-ruse në Beograd në parakalimin për Ditën e Fitores

  10 Maj, 2022

  Beograd pro rusiseDisa qindra veta parakaluan të hënën në Beograd për të nderuar trupat serbe dhe sovjetike që humbën jetën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përgjatë parakalimit pjesëmarrësit mbanin në duar simbole në mbështetje të agresionit rus në Ukrainë. Serbia një aleate e vjetër e Moskës, ka refuzuar deri tani t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.

  Tingujt e himnit kombëtar ...

 • Putin: “Perëndimi po përgatitej të pushtonte tokën tonë”

  9 Maj, 2022

  PutinPresidenti rus Vladimir Putin, ngjalli të hënën kujtimin e heroizmit sovjetik në Luftën e Dytë Botërore, për të nxitur ushtrinë e tij drejt fitores në Ukrainë, por pranoi çmimin e luftës ndërsa u zotua të ndihmojë familjet e ushtarëve të rënë.

  Duke iu drejtuar personelit ushtarak në Sheshin e Kuq në 77-vjetorin e fitores mbi Gjermaninë naziste, presidenti rus dënoi ...

 • G-7 shënon Ditën e Fitores, duke shprehur mbështetjen ndaj Ukrainës

  9 Maj, 2022

  g7Udhëheqësit e vendeve të G-7-ës u zotuan të dielën të ulin gradualisht ose të ndalojnë importin e karburantit rus, ndërsa u takuan me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, për të theksuar mbështetjen e tyre dhe për të treguar unitetin e aleatëve perëndimorë në Ditën e Fitores në Evropë, e cila shënon dorëzimin e Gjermanisë naziste në vitin 1945.

  Ulja e ...

 • Këshilli i Sigurimit të OKB-së: “Thellësisht i shqetësuar”

  7 Maj, 2022

  okbDy muaj pas agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, Këshilli i Sigurimit për herë të parë ka rënë dakord për një deklaratë në lidhje me luftën në Ukrainë, madje edhe Moska dha miratimin e saj.

  Këshilli i Sigurimit të OKB-së, dy muaj pas marshimit të Rusisë në Ukrainë ka rënë dakord për herë të parë në një pozicionim të përbashkët në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"