LAJMET NGA BOTA

 • Polonia sheh presidentin rus Putin si organizator

  10 Nentor, 2021

  PoloniaToni po ashpërsohet në mosmarrëveshjen midis BE-së dhe Bjellorusisë për refugjatët. Lituania vendos gjendje të jashtëzakonshme në kufi.

  Kryeministri polak Mateusz Morawiecki akuzoi Rusinë se e ka shkaktuar krizën. Ai tha se presidenti Putin ishte porosidhënësi, ndërsa udhëheqësi bjellorus Lukashenko ishte vetëm zbatuesi i përshkallëzimit të fundit. Ministria e Jashtme e Francës tha se Bjellorusia po nxit lëvizjen e refugjatëve ...

 • Polonia paralajmëron “përshkallëzim të armatosur” me Bjellorusinë, ndërsa emigrantët grumbullohen në kufi

  10 Nentor, 2021

  Polonia kufiriPolonia paralajmëron për një përshkallëzim të mundshëm të armatosur në kufirin e saj me Bjellorusinë, ndërsa mijëra emigrantë përpiqen të kalojnë kufirin për të hyrë në Bashkimin Evropian.

  Qeveria polake akuzon Bjellorusinë se po i drejton emigrantët drejt kufirit, si pjesë e një ‘lufte hibride’. Vlerësohet se mijëra emigrantë kanë ngritur kampe përgjatë kufirit afër fshatit polak Kuźnica. Disa ...

 • Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

  10 Nentor, 2021

  BjellorusiaNë tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë.

  Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i kapur në Brandenburg sillej këtu, përfshirë ...

 • Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat mbi 18 vjeç

  9 Nentor, 2021

  PfizerKëtë javë ka zhvillime të rëndësishme në betejën ndaj COVID-19ës. Kompania farmaceutike Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat e moshës 18 vjeç e lart. Ky lajm bëhet i ditur ndërsa Shtetet e Bashkuara hapën më në fund kufijtë për shtetasit e vaksinuar të dhjetëra vendeve.

  Falë këtij vendimi shumë familje po ribashkohen me njëra-tjetrën, sikurse ...

 • Pse nuk vjen fuqia punëtore e kualifikuar në Gjermani?

  9 Nentor, 2021

  puntoretGjermanisë po i mbarojnë forcat e kualifikuara punëtore, por vetëm 16% e sipërmarrjeve gjen punëtorë të huaj të kualifikuar. Një studim i fondacionit Bertelsmann kërkon për arsyet.

  Gati 34 milionë vetë në Gjermani kanë një punë të rregullt. Ky është një rekord i ri. Por në të njëjtën kohë po rritet numri i vendeve të punës të pazëna. Me daljen ...

 • SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

  9 Nentor, 2021

  REvilZyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj bizneseve anembanë globit, gjatë fundjavës së ...

 • Corona: “Duhet të veprojmë menjëherë!”

  8 Nentor, 2021

  Vakcina perforcimiRritja e fundit e numrit të infektimeve me Covid-19 po alarmon mjekët dhe politikanët. Thirrjet për vaksinim të detyrueshëm për grupe të caktuara profesionesh dhe rifutja e testeve falas po bëhen gjithnjë e më të forta.

  “Vaksinimi i detyruar kundër koronavirusit duhet të zbatohet për njerëzit që punojnë në institucione mjekësore, në shtëpitë e përkujdesjes për të moshuarit, si ...

 • Shtetet e Bashkuara heqin ndalimin e udhëtimeve për shkak të pandemisë

  8 Nentor, 2021

  usaShtetet e Bashkuara hoqën të hënën kufizimet në udhëtime nga një listë e gjatë vendesh, përfshirë Meksikën, Kanadanë dhe pjesën më të madhe të Evropës, duke i lejuar turistët të hyjnë në vend dhe anëtarët e familjeve të ribashkohen me të dashurit, pas më shumë se një viti e gjysmë kufizimesh për shkak të pandemisë së COVID-19.

  Duke filluar nga ...

 • Merkel: Politika ndaj refugjatëve dhe pandemia ishin për mua sfida të mëdha

  8 Nentor, 2021

  MerkelNë një intervistë për DW kancelarja në largim Angela Merkel bën një bilanc të mandatit të saj dhe pranon se ende nuk e di se çfarë do të bëjë në të ardhmen.

  E qetë dhe padyshim në paqe me veten: kështu dukej kancelarja Angela Merkel (CDU) në një intervistë që zhvilloi me të drejtori i lajmeve të Deutsche Welle, Max ...

 • Pandemia: Vala e katërt godet me forcë Evropën

  8 Nentor, 2021

  pandemiaRritje infektimesh kudo në Evropë. Ka një sërë arsyesh për këtë gjendje – nga skepticizmi tek vaksina, rënia e fuqisë mbrojtëse të saj deri tek moti i ftohtë. Shumë vende po shtrëngojnë sërish masat kundër virusit.

  Një sërë arsyesh kanë shkaktuar rritjen dramatike të infektimeve në Europë. Në shumë vende ende ka shumë skepticizëm ndaj vaksinës, moti i ftohtë i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"