LAJMET NGA BOTA

 • Gjermania ashpërson sërish masat – Zgjaten kufizimet deri më 18 prill

  23 Mars, 2021

  MerkelPër shkak të rritjes së numrit të infektimeve, Gjermania rikthen masat kufizuese dhe nuk lejon lirimin e tyre as në kohën e pashkëve. Në një kohë që shumë vetë kishin shpresuar për pushime të shkurtra.

  Lockdowni që po zgjat që nga nëntori në Gjermani, do të zgjatet deri në 18 prill, po ashtu po tërhiqen edhe ato pak lirime që ...

 • AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës

  23 Mars, 2021

  AstraZenecaPublikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme.

  Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të vjetëruara” në studimin e saj ...

 • Studimi: Ilaçi me antitrupa ofron mbrojtje ndaj koronavirusit

  23 Mars, 2021

  regeneronNjë studim i ri që ka përfshirë një numër të madh njerëzish ofron prova të reja sipas të cilave përdorimi sa më shpejt i një ilaçi me antitrupa që lufton COVID-19-n, mund të ndihmojë në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes.

  Kompania e bioteknologjisë me seli në Nju Jork “Regeneron Pharmaceuticals” thotë se nga provat e kryera tek më ...

 • Përgatitjet për pandemitë e ardhshme

  22 Mars, 2021

  VirusShkencëtarët thonë se nuk ka dyshime që bota do të goditet nga një pandemi e re dhe se kjo është thjeshtë çështje kohe. Ndaj ata u bëjnë thirrje vendeve në të gjithë botën që të përgatiten për të parandaluar një infeksion të ri vdekjeprurës.

  Sipas tyre urbanizimi dhe zgjerimi i habitatit tonë në afërsi të kafshëve vetëm sa shton mundsinë ...

 • Vlera dhe pesha jote nuk është numri i kilogramëve, por numri i librave që ke lexuar.

  20 Mars, 2021

  Vlera dhe pesha jote nuk është numri i kilogramëve, por numri i librave që ke lexuar.

  Kjo skulpturë ndodhet në Japoni, me mbishkrimin: Vlera dhe pesha jote nuk është numri i kilogramëve, por numri i librave që ke lexuar.

  Education and Money

  Education & Money ...

 • Bashkëthemeluesja e BioNTech-ut: Duhen marrë vendime të guximshme

  19 Mars, 2021

  BioNTechShkencëtarja e kompanisë BioNTech, e cila fitoi garën për prodhimin e vaksinës së parë kundër koronavirusit, tha se njerëzit mund të jenë të qetë se vaksina është e sigurtë dhe se teknologjia e zbatuar do të mund të përdoret për të luftuar kancerin “brenda dy vjetëve”. Të premten, ajo dhe bashkëshorti i saj u nderuan me urdhrin më të ...

 • Çfarë thotë shkenca për rreziqet e vaksinës së AstraZenecas?

  19 Mars, 2021

  Exterior of EMA, European Medicines Agency is seen in AmsterdamEnti rregullator evropian i ilaçeve arriti të enjten në përfundimin se vaksina e AstraZenecas kundër koronavirusit ofron një përfitim shumë më të madh se rreziqet që paraqet, pas analizimit të raporteve për çrregullime të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se kjo agjenci do të shtonte një paralajmërim në ...

 • Virologu i njohur paralajmëron Gjermaninë

  18 Mars, 2021

  Christian DrostenVarianti B.1.1.7 e bën virusin Corona më të rrezikshëm dhe më infektues, paralajmëron virologu i njohur gjerman, Christian Drosten. Ai thekson se vaksinimet nevojiten shumë këto kohë.

  Christian Drosten, virologu i njohur gjerman nga Klinika Universitare në Berlin, Charité ka shprehur keqardhje për zhvillimet e fundit që sollën pezullimin e vaksinimit me vaksinën AstraZeneca. Sipas Drosten shtimi i rasteve ...

 • EMA: AstraZeneca është e sigurtë

  18 Mars, 2021

  Rregullatori i Bashkimit Evropian për Barnat tha të enjten se vaksina AstraZeneca është e sigurt dhe e efektshme, një pohim që zyrtarët shpresojnë të zbutë shqetësimet për efektet e mundshme anësore dhe të rralla si mpiksja e gjakut.

  Ata shpresojnë gjithashtu se kjo do të lejojë shtetet të cilat e ndaluan përdorimin e AstraZeneca-s që ta shtojnë përsëri vaksinën në arsenalin e tyre për të luftuar ...

 • Rusia tërheq ambasadorin pas komenteve të Presidentit Biden

  18 Mars, 2021

  Russia Recalls Ambassador Following Biden Comments | Voice of America - EnglishZyrtarët në Uashington po reagojnë me qetësi ndaj gjestit të Moskës, e cila thirri ambasadorin e saj në Shtetet e Bashkuara për konsultime mbi marrëdhëniet e përkeqësuara dypalëshe.

  Ministria e Jashtme ruse, duke shpjeguar kthimin e përkohshëm të ambasadorit Anatoly Antonov, deklaroi: “Më e rëndësishmja për ne është të identifikojmë rrugët e korrigjimit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"