LAJMET NGA BOTA

 • Ofensiva ruse në lindje të Ukrainës

  19 Prill, 2022

  rusetRusia ka intensifikuar përpjekjet për të marrë nën kontroll rajonet lindore, që janë zemra industriale e Ukrainës, duke sulmuar në një vijë fronti prej qindra kilometrash, që sipas zyrtarëve nga të dyja palët përbën një faze të re të luftës.

  Pas dështimit për të marrë kryeqytetin, Kievin, Kremlini shpalli si objektiv të tij marrjen nën kontroll të rajonit lindor të ...

 • Dezinformimi po shtrembëron botëkuptimin e të rinjve për luftën në Ukrainë

  18 Prill, 2022

  Logoja e kompanisë TikTok në pronësi të kompanisë kineze BytedanceLogoja e kompanisë TikTok, në pronësi të kompanisë kineze Bytedance

  Ndërsa bota është përqëndruar tek lufta e Rusisë kundër Ukrainës, një tjetër konflikt po shpërthen – në telefonat celularë.

  Në luftën e informacionit, TikTok-u është bërë një fushë beteje. Popullore në radhët e audiencës me moshë më të re, platforma ...

 • Moska thotë se anija e saj kryesore në Detin e Zi është dëmtuar rëndë nga një shpërthim

  14 Prill, 2022

  anija moskaAnija kryesore e flotës ruse të Detit të Zi, kryqëzori Moskva, u dëmtua rëndë kur nga shpërthimi i municioneve në bord, tha agjencia e lajmeve Interfax duke cituar ministrinë ruse të mbrojtjes të enjten.

  Interfax tha se ekuipazhi ishte evakuuar. Agjencia tha se shpërthimi kishte ndodhur nga një zjarr dhe se shkaku ishte duke u hetuar.

  Një zyrtar ukrainas tha ...

 • Rusia kërcënon Ballkanin: Do ketë destablizim në Bosnje, ndërhynë në ligjin e pronave!

  14 Prill, 2022

  Christian SchmidtNjë ditë pasi Përfaqësuesi i Lartë në Bosnjë e Hercegovinë, Christian Schmidt, anuloi një ligj separatist etnik serb, ambasada ruse në Sarajevë paralajmëroi se qëndrimi i Perëndimit mund të shkaktojë “destabilizim”.

   

  Frika e një përshkallëzimi të tensioneve në Ballkanin e ndarë mes Lindjes dhe Perëndimit, u shtua ndjeshëm pas pushtimit të Ukrainës në fund të shkurtit.

  Christian Schmidt, i mbështetura ...

 • Finlanda dhe Suedia: fillim i anëtarësimit në NATO?

  13 Prill, 2022

  Ministrat e Mbrotjes Kaikkonen Finlande dhe Hultqvist Suedi me Jens Stoltenberg NATOPër një kohë të gjatë, një anëtarësim në NATO i Finlandës dhe Suedisë përjashtohej. Tani ai po duket më i mundur. Në takimet e kryeministreve e në një raport aktual të Këshillit të Sigurisë bëhet fjalë për gjendjen e re.

   

  Nga Lufta e Ftohtë deri në aneksimin e Krimesë ...

 • Presidenti Biden denoncon luftën e Rusisë në Ukrainë si “gjenocid”

  13 Prill, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden shtoi retorikën e tij ndaj Rusisë të martën, duke akuzuar Presidentin rus Vladimir Putin se projektoi një “genocid” në Ukrainë.

  “Buxheti i familjes suaj, mundësia për të mbushur serbatorin, asnjë prej këtyre nuk duhet të varet nga nëse një diktator shpall luftë dhe bën gjenocid gjysmë bote larg”, tha Presidenti Biden gjatë një vizite në shtetin amerikan ...

 • Çfarë importon Gjermania nga Rusia?

  13 Prill, 2022

  Përpunimi i nikelit në Mumansk RusiGazi dhe nafta ruse janë deri tani mallrat më të rëndësishme që Moska i shet Gjermanisë. Por në qendër të vëmendjes janë edhe lëndë të tjera të para të rëndësishme.

   

   

  Pothuajse i gjithë debati rreth lidhjeve ekonomike të Gjermanisë me Rusinë, që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, është fokusuar tek gazi dhe nafta. Me ...

 • Sa më afër Ekuatorit aq më shumëngjyrësh

  13 Prill, 2022

  Parku Nacional PeruShpendët që jetojnë më afër Ekuatorit janë më shumëngjyrësh se ata që jetojnë në afërsi të poleve.

   

  Ideja origjinale e Çarls Darvinit se sa më tepër i afrohemi Ekuatorit aq më me ngjyra janë shpendët është mbështetur së fundi nga një studim i ri.

  Shkencëtarët, të cilët studiuan fotot e më shumë se 24,000 shpendëve, zbuluan se ata më afër ...

 • Serbia “përgatitet për luftë”? Mbërrijnë armët kineze, perëndimi: Rrezik për stabilitetin!

  12 Prill, 2022

  Kina raketatInformacione shtesë janë dhënë nga Pekini mbi armët që Kina ka dërguar në Serbi. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Zhao Lijian, pohoi se vendi i tij “nisi furnizime rë rregullta ushtarake, dhe se kjo dërgesë ka si qëllim zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh mes Pekinit dhe Beogradit”.

  Lijan u përpoq megjithatë ta theksonte se projekti, që vjen në ...

 • Ukraina përgatitet për betejë vendimtare në lindje të vendit

  11 Prill, 2022

  ukrainaForcat ukrainase po pastrojnë shkatërrimet e lëna pas nga trupat ruse, ndërsa vijojnë të zbulohen varre masive me civilë të vrarë. Rusia nga ana tjetër po grumbullon të gjitha trupat për një përballje të pritshme në Ukrainën lindore. Ekspertët thonë se një ofensivë e plotë ruse mund të fillojë brenda disa ditësh dhe kjo do të jetë një periudhë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"