LAJMET NGA BOTA

 • Shkencëtarët, nuk ka një ngadalësim të mjaftueshëm të Covid-19

  7 Shtator, 2022

  covid 19A PO ELIMINOHET KORONAVIRUSI?

  Ju mund të mendoni se kjo po ndodh. Vaksinat e reja përforcuese po shpërndahen për të ofruar mbrojtje më të mirë kundër varianteve që qarkullojnë tani. Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë hequr vetëizolimin dhe rekomandimet për distancim fizik për personat e infektuar me COVID-19. Më shumë njerëz kanë hequr dorë nga ...

 • Habeck: “Furnizimi me energji është i sigurt”

  6 Shtator, 2022

  Centrali Berthamor Neckarwestheim në jug te GjermanisëGjermania do të mbajë në punë gjatë dimrit dy centrale bërthamore, që ishin planifikuar të mbylleshin në fund të këtij viti. Për çdo eventualitet, thotë ministri i Ekonomisë, Habeck.

   

  Rrjeti është stabil, furnizimi me energji elektrike është i siguruar – Ministri i Ekonomisë Habeck tha të hënën se në Gjermania ka rrymë të bollshme ...

 • Karta e Shanseve – Gjermania do të japë „Green Card“

  5 Shtator, 2022

  Ministri gjerman federal i Punës- Hubertus HeilMinistri gjerman federal i Punës, Hubertus Heil ka paralajmëruar një “ligj modern imigrimi” me qëllim tërheqjen e më shumë fuqie punëtore të kualifikuar në Gjermani. „Karta e shanseve“ do të jetë gati në vjeshtë.

   

  „Ne do të vendosim një Kartë të shanseve me një sistem pikësh transparent, me qëllim që njerëzit për të cilët ...

 • Liz Truss, kryeministrja e ardhshme e Britanisë së Madhe

  5 Shtator, 2022

  Liz TrussLiz Truss do të jetë kryeministrja e ardhshme e Britanisë, pasi fitoi të hënën garën për kreun e partisë konservatore qeverisëse në një kohë kur vendi përballet me një krizë të kostos së jetesës, trazira industriale dhe recesion.

   

  Pas disa javësh të një gare të karakterizuar shpesh me tone përçarëse ku ministrja e jashtme u përball me ish-ministrin e ...

 • BE: Jemi të përgatitur nëse Moska ndërpret tërësisht furnizimin me gaz

  3 Shtator, 2022

  nord streamEvropa është “e përgatitur mirë”, falë kapaciteteve të magazinimit dhe masave për ruajtjen e energjisë, nëse Rusia vendos të ndërpresë plotësisht furnizimin me gaz, tha një udhëheqës i lartë i BE-së të shtunën mes të një beteje energjetike të intensifikuar midis Rusisë dhe Perëndimit për shkak të luftës në Ukrainë.

   

  “Ne jemi të përgatitur mirë për t’i rezistuar përdorimit ...

 • Biden: Demokracia amerikane nuk është e garantuar, duhet ta mbrojmë atë

  2 Shtator, 2022

  BidenPresidenti amerikan Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve gjatë një fjalimi të enjten në mbrëmje që të shprehen kundër ekstremizmit kur të shkojnë në kutinë e votimit në nëntor, ndërsa ai intensifikon kritikat ndaj politikanëve që mbështesin ish-presidentin Donald Trump.
  “Barazia dhe demokracia janë nën sulm”, tha presidenti Biden.

  Ai u bëri thirrje drejtpërdrejt republikanëve të moderuar që të bashkojnë ...

 • Reuters analizon kthimin e mediave turke në shërbim të Erdoganit

  2 Shtator, 2022

  erdogKur dhëndri i Presidentit Tayyip Erdogan u largua papritur nga posti i ministrit të Financave në fund të vitit 2020, katër punonjës të redaksive kryesore të lajmeve në Turqi thanë se morën një udhëzim të qartë nga menaxherët e tyre: mos e raportoni këtë njoftim derisa qeveria të japë miratimin.

  Dorëheqja e Berat Albayrakut, të cilën ai e njoftoi në ...

 • Gjermani: Qeveria po përgatit një pako të tretë lehtësuese

  1 Shtator, 2022

  Lindner FDP-Scholz SPD -Habeck Gruene - Treshja që drejton GjermaninëNdërkohë hyri në fuqi rregullorja e re energjisë, me monumente të pandriçuara dhe ndërtesa më të ftohta.

   

  Qeveria gjermane do të miratojë së shpejti një pako të tretë ndihmash për lehtësimin e qytetarëve nga kriza aktuale.  “Jemi duke punuar për një konstrukt të ri lehtësimesh të mëdha”, tha kancelari Scholz të ...

 • Corona: Kina po mbyllet sërish – pasojat e rënda ekonomike

  1 Shtator, 2022

  coronaDisa qytete të mëdha kineze kanë shtrënguar masat e tyre kundër përhapjes së pandemisë Corona. Janë prekur edhe disa qendra të mëdha industriale.

   

  Qendra e teknologjisë Shenzhen, qyteti port Dalian dhe metropoli ekonomik Guangzhou. Kjo është lista e qyteteve kryesore kineze të prekura nga kufizimet për shkak të pandemisë Corona, e kjo listë po bëhet gjithnjë e më e gjatë. ...

 • Mihail Gorbaçov – “Burrë shteti, unikal”

  31 Gusht, 2022

  Mihail GorbaçovPikëllim, admirim, mirënjohje: Pas vdekjes së Mihail Gorbaçovit politikanë të nivelit të lartë nga e gjithë bota kanë vlerësuar nobelistin e Paqes dhe kreun e fundit të Bashkimit Sovjetik.

   

  Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres është shprehur “thellësisht i prekur” për vdekjen e ish-presidentit sovjetik, Mihail Gorbaçov duke e vlerësuar atë si një “burrë shteti unikal” ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"