LAJMET NGA BOTA

 • Raporti: lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit

  4 Mars, 2021

  ObezSipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti.

  Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë.

  Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve të vdekjes nga COVID-19 dhe mbipeshës, zbulon ...

 • Lojërat robotike ndihmojnë zhvillimin e fëmijëve

  3 Mars, 2021

  RobotNë tregun e sotëm ekzistojnë disa robotë që janë edhe lojëra tërheqëse, të cilat po ndihmojnë në aftësimin e fëmijëve për gjuhën, shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën ndërsa i argëtojnë ata.

  Aibhlinn Ernst-Murphey argëtohet ndërsa mëson alfabetin.

  4 vjeçarja luan me një robot të quajtur Roybi, i cili e aftëson atë për gjuhën dhe shkencën.

  “Mësimet që po i jep vajzës sime ...

 • Burimet: SHBA sanksione ndaj Rusisë për helmimin e Navalnit

  2 Mars, 2021

  Aleksei NavalniShtetet e Bashkuara pritet të vendosin sot sanksione për të ndëshkuar Rusinë për helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalni. Lajmi u bë i ditur nga dy burime në dijeni të çështjes.

  Vendimi i Presidentit Joe Biden për të vendosur sanksione në përgjigje të helmimit të zotit Navalni pasqyron një qëndrim më të ashpër sesa ai i paraardhësit të ...

 • Fëmijët italianë kryesojnë listën e mbipeshës në Evropë

  2 Mars, 2021

  mbipeshaProduktet e gatshme dhe mungesa e gjumit shkaktojnë mbipeshë tek fëmijët, sikurse tregon rasti i atyre në Itali.

  Kuzhina mesdhetare konsiderohet si jashtëzakonisht e shëndetshme: fruta, perime, peshk dhe vaji ulliri. Këto ushqime mendohet se parandalojnë mbipeshën dhe sëmundje të ndryshme.

  Por janë pikërisht fëmijët dhe të rinjtë italianë që kryesojnë listën e mbipeshës të këtyre grupmoshave në Evropë.

  “Kuzhina mesdhetare vërtet ...

 • Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

  1 Mars, 2021

  Instituti i shendetesise Mali i ZiNga e marta në Malin e Zi hyjnë në fuqi masat shtrënguese për të penguar përhapjen e shpejtë të infektimeve. Mali i Zi konsiderohet ndër vendet me numrin më të madh të infektimeve në Evropë.

  Ministria e Shëndetësisë e Malit të Zi ka njoftuar që Komisioni për Mbrojtjen e popullsisë nga infektimi me Covid -19, ...

 • Sarkozy dënohet me burg për korrupsion

  1 Mars, 2021

  Nicolas SarkozyNjë gjykatë e Parisit shpalli fajtor të hënën ish-presidentin francez Nicolas Sarkozy për korrupsion dhe shfrytëzim të postit dhe e dënoi atë me një vit burgim dhe dy vjet me kusht.

  Politikani 66-vjeçar, i cili ishte president nga viti 2007 në 2012, u dënua për përpjekjen për të marrë në mënyrë të paligjshme informacion nga një gjykatës i lartë ...

 • Studimi: Vaksina e Pfizer-it po aq efektive në përdorimin e përgjithshëm sa në prova

  25 Shkurt, 2021

  PfizerSipas një studimi të ri vaksina e re që lufton COVID-19-n, prodhuar nga kompanitë Pfizer-BioNTech, është po aq efektive kur përdoret tek popullata e përgjithshme sa edhe gjatë provave klinike të fazës së fundit.

  Në një studim në shkallë të gjerë që përfshiu 1.2 milionë njerëz, ekspertët e Institutit të Kërkimeve “Clalit” të Izraelit gjetën se vaksina me dy doza ...

 • FDA: Vaksina me një dozë e J&J parandalon COVID-in; së shpejti vendimi përfundimtar

  24 Shkurt, 2021

  Johnson & JohnsonVaksina e kompanisë Johnson & Johnson e cila merret me një dozë të vetme mbron nga COVID-19. Kjo thuhet në një analizë të enteve rregullatore amerikanë të bërë publike të mërkurën, e cila hedh bazat për një vendim përfundimtar për miratimin e një vaksine të re edhe më të lehtë për t’u përdorur, e cila do të ...

 • BE bie dakord për sanksione të reja kundër Rusisë

  23 Shkurt, 2021

  NavalnyPër shkak të veprimit kundër kritikut të Kremlinit Navalny, ministrat e jashtëm të BE kanë rënë dakord për sanksione të reja kundër Rusisë. Përgjegjësit përballen me ngrirjen e pasurive dhe ndalime hyrjeje në BE.

  Ministrat e jashtëm të BE kanë nisur sanksione të reja kundër Rusisë për shkak të mënyrës së veprimit kundër kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalny. Në parim ...

 • Sfidat e vaksinimit për njerëzit që nuk dalin dot nga shtëpia

  23 Shkurt, 2021

  VaksinaMiliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, sepse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata përballen me shumë sfida.

  Në spitalin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"