LAJMET NGA BOTA

 • Pilula e re kundër Covid-19 dhe përpjekjet për ta shpërndarë atë në vendet në zhvillim

  28 Tetor, 2021

  PilulatNdërsa një trajtim i ri dhe premtues për COVID-19 po shqyrtohet për përdorim urgjent në Shtetet e Bashkuara, një mbështetje e madhe financiare nga Fondacioni Bill dhe Melinda Gates synon ta shpërndajë këtë ilaç të suksesshëm në pjesën tjetër të botës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Carolyn Presutti njofton.

  Pilulat janë shpresëdhënëse për ata që infektohen me COVID.

  Kompania farmaceutike Merck ...

 • Ekspertët kërkojnë më shumë vaksinime të treta

  27 Tetor, 2021

  Vakcina perforcimiSiç pritej, rastet e koronavirusit në Gjermani do të rriten sërish në vjeshtë. Një vaksinim i tretë mund të parandalojë infektimet, por për momentin shumë pak mund të vaksinohen.

  Sa më ftohtë të jetë jashtë, aq më shumë zakonisht qëndrojmë brenda. Dhe kështu virusi Corona mund të përhapet më lehtë në dhoma të mbyllura. Sipas Institutit Robert Koch (RKI), ...

 • Microsofti: Hakerët e mbështetur nga Rusia synojnë shërbimet ‘cloud’

  26 Tetor, 2021

  FILE PHOTO: A Microsoft logo is seen in Los AngelesMikrosofti thotë se të njëjtët hakerë të mbështetur nga Rusia, përgjegjës për sabotazhin ndaj kompanisë SolarWinds në vitin 2020, vazhdojnë të sulmojnë kompanitë teknologjike, sidomos ato që ofrojnë shërbime për mbajtjen e të dhënave nëpër servera (cloud).

   

  Mikrosofti tha se grupi, të cilin e quan Nobelium, po përdor një strategji të ...

 • Erdogan tërhiqet nga vendimi për shpalljen non grata të ambasadorëve

  26 Tetor, 2021

  ErdoganPresidenti turk iu kundërvu apeleve të Perëndimit për lirimin e intelektualit Kavala duke dashur ta shfrytëzojë situatën për politikën e brendshme. Ai kërcënoi me dëbim ambsadorët. Por tani e tërhoqi vendimin.

  Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan e tërhoqi deklaratën për shpalljen non grata të ambasadorëve perëndimorë.Erdogan tha në Ankara, se „ambasadorët janë tërhequr nga qendrimet e tyre” dhe „në të ...

 • Automjete të drejtuara nga distanca

  25 Tetor, 2021

  Të marrësh një automjet me qera në ditët e sotme nëpërmjet telefonit celular nuk është e pazakontë. Por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Tina Trinh, një kompani në Las Vegas nëpërmjet teknologjisë së përdorur mund t’i dërgojë automjetet tek klientët pa patur nevojë për një shofer.

  Në ditët e sotme për të bërë një udhëtim mund të ...

 • Kritikët e Erdoganit: Kërkesa për dëbimin e diplomatëve, shpërqendrim nga problemet ekonomike

  25 Tetor, 2021

  ErdoganKundërshtarët politikë të Presidentit Tajip Erdogan thanë se thirrja e tij për të dëbuar ambasadorët e 10 vendeve aleate perëndimore ishte një përpjekje për të hequr vëmendjen nga vështirësitë ekonomike që po kalon Turqia. Nga ana tjetër diplomatët shpresojnë ende që dëbimet të shmangen.

  Të shtunën zoti Erdogan tha se ka urdhëruar që ambasadorët e disa vendeve të shpallen “persona ...

 • Si e zgjeron Hezbollahu shtrirjen e Iranit në Lindje të Mesme?

  23 Tetor, 2021

  HezbollahHezbollah, grup shiit i Libanit, ka punuar me Iranin në Lindje të Mesme, prej kur është themeluar më 1982.

  Kjo njëherësh konsiderohet një nga marrëdhëniet më të rëndësishme në Lindje të Mesme, në ditët e sotme.

  Çfarë është Hezbollahu?

  Garda Revolucionare e Iranit, e ka themeluar këtë grup më 1982 për të përhapur Revolucionin Islamik dhe për të luftuar forcat izraelite, që ...

 • Operacion eksperimental, transplanti i veshkës së derrit tek njeriu

  22 Tetor, 2021

   

  Për herë të parë, mjekët kanë arritur të transplantojnë përkohësisht veshkën e një derri tek trupi i një njeriu. Ky eksperiment i kryer në një spital në qytetin e Nju Jorkut jep shpresë për të ardhmen, teksa ka një mungesë të madhe të organeve njerëzore për transplant.

  Mjekët fillimisht kanë ndryshuar genet e derrit, në mënyrë që indet e tij të mos përmbanin më një ...

 • Kina ndez konkurrencën digjitale në botë

  21 Tetor, 2021

  HuaweiTubacionet, rrugët dhe projektet infrastrukturore të nismës kineze “Brezi dhe Rruga” (BRI) kanë tërhequr vëmendje të madhe dhe janë cilësuar si përpjekje e Kinës për të zgjeruar ndikimin e saj ekonomik dhe politik në të gjithë botën.

  Megjithatë, është një libër i ri tani që fokusohet në anën digjitale të kësaj nisme, që mund të formësojë ekonomitë e së ardhmes.

  Libri ...

 • Situatë serioze politike në Bosnjë-Hercegovinë

  20 Tetor, 2021

  Dodik“Synimet e rrezikshme” të Dodikut kërcënojnë paqen. Kështu i vlerësojnë analistët njoftimet për anulimin e njëanshëm të ligjeve shtetërore të Bosnje-Hercegovinës në territorin e Republikës Srpska.

   

  Me anulimin e “ligjit të Inzkos” për ndalimin e mohimit të gjenocidit, autoritetet e Republika Srpska (RS) kanë kryer një grusht shteti, sepse nivelet më të ulëta të qeverisjes nuk mund të mohojnë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"