LAJMET NGA BOTA

 • Eksperti gjerman: Lufta në Ukrainë hyn në fazën vendimtare

  22 Prill, 2022

  Ushtarë ukrainas në DonbasRusia ka filluar ofensivën në Donbas me forca të mëdha ushtarake. Wolfgang Richter, ekspert gjerman i Fondacionit Shkenca dhe Politika shpjegon, se çfarë do të thotë kjo për rrjedhën e mëtejshme të luftës.

  Deutsche Welle: Zoti Richter, çfarë objektivash po ndjek Rusia me ofensivën në Donbas?

  Wolfgang Richter: Faza e parë e luftës nuk eci mirë për Rusinë. ...

 • Putin: Jo sulm, por rrethim i kombinatit të çelikut në Mariupol

  21 Prill, 2022

  autoblindRusia pretendon se ka vënë nën kontroll qytetin Mariupol. Presidenti rus Putin urdhëroi ndërkohë rrethimin dhe jo më sulm ndaj kombinatit të çelikut Azovstal,.

  Sipas ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu trupat ruse kanë marrë portin strategjik ukrainas të Mariupolit. Shoigu e tha këtë gjatë një takimi me shefin e Kremlinit, Vladimir Putin, i cili u transmetua në televizionin shtetëror. ...

 • Armët për Ukrainën – Vazhdon presioni ndaj kancelarit Scholz

  20 Prill, 2022

  ScholzKancelari gjerman, Olaf Scholz e mbështet dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë nga NATO. Por ato nuk do të vijnë drejtpërdrejt nga Gjermania. Nga koalicioni qeverisës dhe opozita vijnë kritika.

  Megjithëse kancelari gjerman, Olaf Scholz u shpreh të martën pas një videkonference me shtetet perëndimore të G7-s, se Gjermania dhe partnerët perëndimore do t’i japin Ukrainës armë të rënda kundër ...

 • Ministri i Jashtëm rus Lavrov sheh një fazë të re në luftën në Ukrainë

  19 Prill, 2022

  Der SpiegelMinistri i Jashtëm rus Lavrov mendon se me ofensivën në Ukrainën Lindore ka ardhur një fazë e re e luftës. Në qytetin e Mariupolit, me sa duket është sulmuar uzina e çelikut.

   

  Sipas ministrit të Jashtëm Sergei Lavrov, Rusia ka nisur një fazë të re të ndërhyrjes në Ukrainë. “Jam i sigurt se do të jetë një moment i ...

 • Ofensiva ruse në lindje të Ukrainës

  19 Prill, 2022

  rusetRusia ka intensifikuar përpjekjet për të marrë nën kontroll rajonet lindore, që janë zemra industriale e Ukrainës, duke sulmuar në një vijë fronti prej qindra kilometrash, që sipas zyrtarëve nga të dyja palët përbën një faze të re të luftës.

  Pas dështimit për të marrë kryeqytetin, Kievin, Kremlini shpalli si objektiv të tij marrjen nën kontroll të rajonit lindor të ...

 • Dezinformimi po shtrembëron botëkuptimin e të rinjve për luftën në Ukrainë

  18 Prill, 2022

  Logoja e kompanisë TikTok në pronësi të kompanisë kineze BytedanceLogoja e kompanisë TikTok, në pronësi të kompanisë kineze Bytedance

  Ndërsa bota është përqëndruar tek lufta e Rusisë kundër Ukrainës, një tjetër konflikt po shpërthen – në telefonat celularë.

  Në luftën e informacionit, TikTok-u është bërë një fushë beteje. Popullore në radhët e audiencës me moshë më të re, platforma ...

 • Moska thotë se anija e saj kryesore në Detin e Zi është dëmtuar rëndë nga një shpërthim

  14 Prill, 2022

  anija moskaAnija kryesore e flotës ruse të Detit të Zi, kryqëzori Moskva, u dëmtua rëndë kur nga shpërthimi i municioneve në bord, tha agjencia e lajmeve Interfax duke cituar ministrinë ruse të mbrojtjes të enjten.

  Interfax tha se ekuipazhi ishte evakuuar. Agjencia tha se shpërthimi kishte ndodhur nga një zjarr dhe se shkaku ishte duke u hetuar.

  Një zyrtar ukrainas tha ...

 • Rusia kërcënon Ballkanin: Do ketë destablizim në Bosnje, ndërhynë në ligjin e pronave!

  14 Prill, 2022

  Christian SchmidtNjë ditë pasi Përfaqësuesi i Lartë në Bosnjë e Hercegovinë, Christian Schmidt, anuloi një ligj separatist etnik serb, ambasada ruse në Sarajevë paralajmëroi se qëndrimi i Perëndimit mund të shkaktojë “destabilizim”.

   

  Frika e një përshkallëzimi të tensioneve në Ballkanin e ndarë mes Lindjes dhe Perëndimit, u shtua ndjeshëm pas pushtimit të Ukrainës në fund të shkurtit.

  Christian Schmidt, i mbështetura ...

 • Finlanda dhe Suedia: fillim i anëtarësimit në NATO?

  13 Prill, 2022

  Ministrat e Mbrotjes Kaikkonen Finlande dhe Hultqvist Suedi me Jens Stoltenberg NATOPër një kohë të gjatë, një anëtarësim në NATO i Finlandës dhe Suedisë përjashtohej. Tani ai po duket më i mundur. Në takimet e kryeministreve e në një raport aktual të Këshillit të Sigurisë bëhet fjalë për gjendjen e re.

   

  Nga Lufta e Ftohtë deri në aneksimin e Krimesë ...

 • Presidenti Biden denoncon luftën e Rusisë në Ukrainë si “gjenocid”

  13 Prill, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden shtoi retorikën e tij ndaj Rusisë të martën, duke akuzuar Presidentin rus Vladimir Putin se projektoi një “genocid” në Ukrainë.

  “Buxheti i familjes suaj, mundësia për të mbushur serbatorin, asnjë prej këtyre nuk duhet të varet nga nëse një diktator shpall luftë dhe bën gjenocid gjysmë bote larg”, tha Presidenti Biden gjatë një vizite në shtetin amerikan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"