LAJMET NGA BOTA

 • Mbi 5 milionë të vdekur nga COVID-19 në të gjithë botën

  1 Nentor, 2021

  covidMbi 5 milionë njerëz në të gjithë botën kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19-ës. Qendra që monitoron dhe informon publikun mbi situatën lidhur me pandeminë, në universitetin “John Hopkins”, e njoftoi shifrën e zymtë ditën e hënë.

  Zuckerberg i ndryshon emrin “Facebook-ut”: Tashmë do të quhet “Meta” 29 Tetor, 2021

  MetaShefi ekzekutiv i Facebook-ut Mark Zuckerberg njoftoi se kompania e tij do të riemërtohet duke u quajtur Meta, në një përpjekje për të përfshirë vizionin e saj për të ardhmen mbi realitetin virtual, atë që zoti Zuckerberg e quan “metavers”. “Metavers” është një mjedis i realitetin virtual ku përdoruesit mund të ndërveprojnë me njëri-tjetrin në një hapësirë thjesht dixhitale.

  Skeptikët ...

 • Po e le të ngrijë Moldavinë Putini?

  29 Tetor, 2021

  PutinRepublika e Moldavisë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme energjitike për shkak të shkurtimit të furnizimeve me gaz nga Rusia. Prej kohësh Moska e përdor rubinetin e gazit për të nënshtruar këtë vend.

  Europa është në krizë për shkak të furnizimit me gaz. Kudo politikanë dhe opinioni publik debatojnë, nëse Rusia në muajt e ardhshëm do të ofrojë në mënyrë të mjaftueshme ...

 • Gjermani: Rriten infektimet, kërkohet reduktimi i kontakteve

  29 Tetor, 2021

  InfermiereNë Gjermani po rriten ndjeshëm shifrat e të infektuarve me Corona, gjë që po ndjehet edhe në pavionët e trajtimit intensiv. Instituti Robert Koch rekomandon me urgjencë: vaksinohuni, testohuni dhe reduktoni kontaktet.

  Për shkak të rritjes së numrit të infektimeve në Gjermani, Instituti Robert koch ka paralajmëruar nga rreziku i lartë i infektimit. “Për shkak të treguesit aktual të infektimeve ...

 • Pesë arsye se pse Facebook-u duhet të shqetësohet pas informacioneve të rrjedhura

  28 Tetor, 2021

  FacebookJavët e fundit kanë qenë të vështira për gjigantin e medias sociale, Facebook-un, pas një serie zbulimesh të bëra publike nga një sinjalizuese, që tregojnë se kompania e dinte se platforma e saj kryesore po përkeqësonte të gjitha llojet e problemeve sociale në mbarë globin, nga trafikimi i qenieve njerëzore tek dhuna sektare.

  Zbulimet e reja këtë javë kanë treguar ...

 • Pilula e re kundër Covid-19 dhe përpjekjet për ta shpërndarë atë në vendet në zhvillim

  28 Tetor, 2021

  PilulatNdërsa një trajtim i ri dhe premtues për COVID-19 po shqyrtohet për përdorim urgjent në Shtetet e Bashkuara, një mbështetje e madhe financiare nga Fondacioni Bill dhe Melinda Gates synon ta shpërndajë këtë ilaç të suksesshëm në pjesën tjetër të botës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Carolyn Presutti njofton.

  Pilulat janë shpresëdhënëse për ata që infektohen me COVID.

  Kompania farmaceutike Merck ...

 • Ekspertët kërkojnë më shumë vaksinime të treta

  27 Tetor, 2021

  Vakcina perforcimiSiç pritej, rastet e koronavirusit në Gjermani do të rriten sërish në vjeshtë. Një vaksinim i tretë mund të parandalojë infektimet, por për momentin shumë pak mund të vaksinohen.

  Sa më ftohtë të jetë jashtë, aq më shumë zakonisht qëndrojmë brenda. Dhe kështu virusi Corona mund të përhapet më lehtë në dhoma të mbyllura. Sipas Institutit Robert Koch (RKI), ...

 • Microsofti: Hakerët e mbështetur nga Rusia synojnë shërbimet ‘cloud’

  26 Tetor, 2021

  FILE PHOTO: A Microsoft logo is seen in Los AngelesMikrosofti thotë se të njëjtët hakerë të mbështetur nga Rusia, përgjegjës për sabotazhin ndaj kompanisë SolarWinds në vitin 2020, vazhdojnë të sulmojnë kompanitë teknologjike, sidomos ato që ofrojnë shërbime për mbajtjen e të dhënave nëpër servera (cloud).

   

  Mikrosofti tha se grupi, të cilin e quan Nobelium, po përdor një strategji të ...

 • Erdogan tërhiqet nga vendimi për shpalljen non grata të ambasadorëve

  26 Tetor, 2021

  ErdoganPresidenti turk iu kundërvu apeleve të Perëndimit për lirimin e intelektualit Kavala duke dashur ta shfrytëzojë situatën për politikën e brendshme. Ai kërcënoi me dëbim ambsadorët. Por tani e tërhoqi vendimin.

  Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan e tërhoqi deklaratën për shpalljen non grata të ambasadorëve perëndimorë.Erdogan tha në Ankara, se „ambasadorët janë tërhequr nga qendrimet e tyre” dhe „në të ...

 • Automjete të drejtuara nga distanca

  25 Tetor, 2021

  Të marrësh një automjet me qera në ditët e sotme nëpërmjet telefonit celular nuk është e pazakontë. Por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Tina Trinh, një kompani në Las Vegas nëpërmjet teknologjisë së përdorur mund t’i dërgojë automjetet tek klientët pa patur nevojë për një shofer.

  Në ditët e sotme për të bërë një udhëtim mund të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"