LAJMET NGA BOTA

 • Çfarë importon Gjermania nga Rusia?

  13 Prill, 2022

  Përpunimi i nikelit në Mumansk RusiGazi dhe nafta ruse janë deri tani mallrat më të rëndësishme që Moska i shet Gjermanisë. Por në qendër të vëmendjes janë edhe lëndë të tjera të para të rëndësishme.

   

   

  Pothuajse i gjithë debati rreth lidhjeve ekonomike të Gjermanisë me Rusinë, që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, është fokusuar tek gazi dhe nafta. Me ...

 • Sa më afër Ekuatorit aq më shumëngjyrësh

  13 Prill, 2022

  Parku Nacional PeruShpendët që jetojnë më afër Ekuatorit janë më shumëngjyrësh se ata që jetojnë në afërsi të poleve.

   

  Ideja origjinale e Çarls Darvinit se sa më tepër i afrohemi Ekuatorit aq më me ngjyra janë shpendët është mbështetur së fundi nga një studim i ri.

  Shkencëtarët, të cilët studiuan fotot e më shumë se 24,000 shpendëve, zbuluan se ata më afër ...

 • Serbia “përgatitet për luftë”? Mbërrijnë armët kineze, perëndimi: Rrezik për stabilitetin!

  12 Prill, 2022

  Kina raketatInformacione shtesë janë dhënë nga Pekini mbi armët që Kina ka dërguar në Serbi. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Zhao Lijian, pohoi se vendi i tij “nisi furnizime rë rregullta ushtarake, dhe se kjo dërgesë ka si qëllim zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh mes Pekinit dhe Beogradit”.

  Lijan u përpoq megjithatë ta theksonte se projekti, që vjen në ...

 • Ukraina përgatitet për betejë vendimtare në lindje të vendit

  11 Prill, 2022

  ukrainaForcat ukrainase po pastrojnë shkatërrimet e lëna pas nga trupat ruse, ndërsa vijojnë të zbulohen varre masive me civilë të vrarë. Rusia nga ana tjetër po grumbullon të gjitha trupat për një përballje të pritshme në Ukrainën lindore. Ekspertët thonë se një ofensivë e plotë ruse mund të fillojë brenda disa ditësh dhe kjo do të jetë një periudhë ...

 • Familja e Muamer Zukorliqit pretendon se ai është helmuar

  11 Prill, 2022

  ZukorliqPresidenti i Partisë për Drejtësi dhe Pajtim (SPP)në Serbi, Usame Zukorliq, tha më 10 prill se analizat e dy laboratorëve të huaj tregojnë se babai i tij, themeluesi i partisë dhe ish-myftiu i Sanxhakut, Muamer Zukorliq, nuk ka vdekur nga shkaqe natyrale.

  Duke iu drejtuar publikut, ku morën pjesë familjarë të shumtë, ai tha se në ato laboratorë kanë dërguar ...

 • Vuçiq: Nën presion votuam për pezullimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së

  8 Prill, 2022

  VucicSerbia ka dashur të abstenojë nga votimi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut i Kombeve të Bashkuara, por për shkak të presionit u vendos që të votohet pro rezolutës, tha presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

  OKB-ja vendosi të enjten, më 7 prill, të pezullojë Rusinë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut për shkak të raportimeve ...

 • OKB përjashton Rusinë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut

  8 Prill, 2022

  okbAsambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara pezulloi të enjten Rusinë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut në përgjigje të njoftimeve për “shkelje të rënda dhe sistematike dhe abuzime të të drejtave të njeriut” nga pushtimi i trupave ruse në Ukrainë.

  Projekt-rezoluta e propozuar nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara, u miratua me 93 vota pro, ndërsa ...

 • Zbulimi gjerman: Përgjimet tregojnë forcat ruse tek diskutojnë për vrasjen e civilëve

  8 Prill, 2022

  ukrainaZyrtarët gjermanë të zbulimit thonë se kanë përgjuar komunikime radiodifonike gjatë të cilave sipas tyre dëgjohen pjesëtarë të trupave ruse tek diskutojnë për vrasjen e civilëve pa dallim në Ukrainë. Një zhvillim i tillë hedh poshtë pretendimet e Moskës se aktet e mizorive janë kryen vetëm pasi ushtria e saj u largua nga periferitë e zonave të pushtuara pranë ...

 • Z + Z = 卍

  7 Prill, 2022

  Mitrovica serbetZ + Z = 卍

 • SHBA godet Rusinë me sanksione për krime lufte, Evropa ndjek të njëjtin hap

  7 Prill, 2022

  BidenShtetet e Bashkuara njoftuan të mërkurën sanksione që kanë vëndosur në shënjestër dy vajzat e mëdha të Presidentit rus Vladimir Putin dhe njoftuan se po ashpërsojnë masat kundër bankave ruse lidhur me ato që Uashingtoni i cilëson si krime lufte në Ukrainë.

   

  Masat e ndërmarra ndaj Sberbank dhe Alfa Bank, nënkuptojnë një bllokim të parave që kalojnë nëpërmjet sistemin financiar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"