LAJMET NGA BOTA

 • Sondazhi, amerikanët pajtohen se dezinformatat janë një problem

  9 Tetor, 2021

  Pothuajse të gjithë amerikanët pajtohen me faktin se përhapja e shfrenuar e dezinformatave është një problem.

  Shumica mendojnë gjithashtu se lidhur me këtë situatë një pjesë të mirë të fajit e kanë kompanitë e medias sociale dhe përdoruesit e tyre.

  Por vetëm një numër i vogël amerikanësh mendojnë se ata vetë mund të jenë përgjegjës për situatën. Të dhënat janë pasqyruar në një sondazh të ri ...

 • Gazetarët Maria Ressa dhe Dmitry Muratov – fitues të çmimit Nobel për paqe

  8 Tetor, 2021

  Gazetarja nga Filipinet, Maria Ressa dhe gazetari rus Dmitry Muratov, janë fitues të çmimit Nobel për paqe për vitin 2021.

  Kryetarja e Komitetit Norvegjez të Nobelit, Berit Reiss-Andersen, tha në një konferencë me gazetarë se “Zonja Ressa dhe zoti Muratov po marrin çmimin e Paqes për luftën e tyre të guximshme për lirinë e shprehjes në Filipine dhe në Rusi. Në të njëjtën kohë, ata ...

 • Microsoft: Rusia po intensifikon sulmet kibernetike ndaj vendeve të tjera

  8 Tetor, 2021

  FILE - A computer screen displays cyber code in this picture illustration taken October 4, 2018. Rusia duket se po bëhet më agresive dhe më e suksesshme ndërsa hakerët e këtij vendi po intensifikojnë sulmet kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera, thuhet në një raporti të ri të kompanisë Microsoft.

  Raporti i Mbrojtjes Dixhitale i kompanisë Microsoft për vitin 2021 thotë se ...

 • Abdulrazak Gurnah merr Çmimin Nobel për letërsi

  7 Tetor, 2021

  Nobelpreis Literatur 2021 | Abdulrazak GurnahMund të quhet sërish një surprizë. Akademia Suedeze nderoi me Çmimin Nobel për letërsi shkrimtarin e lindur në Tanzani, Abdulrazak Gurnah.

  Shkrimtari Abdulrazak Gurnah i lindur në ishullin Zanzibar, Tanzani, por që jeton që nga fundi i viteve 60-të në Britaninë e Madhe nderohet me Çmimin Nobel për letërsi për vitin 2021. Gurnah nderohet për ...

 • NATO dëbon tetë pjesëtarë të misionit rus

  7 Tetor, 2021

  NATO-ja tha të mërkurën se dëboi tetë anëtarë të misionit rus pranë aleancës ushtarake nën dyshimet se punonin në fshehtësi si agjentë të zbulimit.

  “Mund të konfirmojmë se kemi tërhequr akreditimin e tetë anëtarëve të misionit rus në NATO, të cilët ishin punonjës të padeklaruar të inteligjencës ruse”, tha një zyrtar i NATO-s.

  NATO-ja tha gjithashtu se do të shkurtojë numrin e vendeve që organizata i ...

 • Nuk mbështetet 2030-a si vit pranimi i Ballkanit në BE

  6 Tetor, 2021

  Slowenien | Westbalkan-Gipfel Në samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE në Brdo të Sllovenisë, kancelarja Merkel u shpreh se nuk sjell gjë një datë e caktuar për pranimin e Ballkanit në BE dhe që në fund na vendos nën presion.

  Shpresat e vendeve të Ballkanit Perëndimor për një perspektivë të qartë kohore për pranimin në BE nuk po përmbushen as ...

 • Pritjet e Gjermanisë nga samiti Ballkani Perëndimor-BE

  6 Tetor, 2021

  EU-Gipfel in SlowenienSamiti BE-Ballkan Perëndimor në Brdo pri Kranju, Slloveni, synon të ruajë perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Çfarë presin ekspertët dhe politika në Gjermani?

  Gjermania është një nga vendet që e mbështet perspektivën e Ballkanit Perëndimor në BE. Ministri i jashtëm Heiko Maas, kishte apeluar të hënën në kuadër të një takimi me homologun e tij nga Maqedonia e Veriut, Bujar Osmani për çeljen ...

 • Samiti i Brdos: Liderët e BE rikonfirmojnë unitetin

  6 Tetor, 2021

  EU-Gipfel in SlowenienNë momentet kur Bashkimi Europian po përballet me një sërë dilemash e sfidash, liderët më të pushtetshëm të tij rikonfirmuan unitetin e Unionit. BE thekson rëndësinë e bashkëpunimit me Aleancën e Atlantikut të Veriut.

  Në ditën e parë të samitit të BE-së në Brdo afër Kranjës në Slloveni u dhanë mesazhe të forta nga krerët më të lartë.

  “Ne duhet të dëgjojmë njëri-tjetrin ...

 • Esch: Nevojiten mesazhe të qarta dhe të sinqerta për Ballkanin Perëndimor

  6 Tetor, 2021

  Valeska EschIntervistë me Valeska Esch, zëvendësdrejtore Institutit Apen në Berlin

  Deutsche Welle: Në Brdo zhvillohet samiti Ballkan-BE dhe Thuhet se në deklaratën përfundimtare nuk flitet për anëtarësim në BE. Sa seriozisht duhet marrë perspektiva e anëtarësimit?

  Valeska Esch: Nuk mund të them se çfarë do të përmbajë deklarata përfundimtare, por duket se, ashtu si në samitet e fundit BE-Ballkani Perëndimor, përmendet mbështetja për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Nuk ...

 • Çmimi Nobel në Mjekësi për dy shkencëtarë të biologjisë molekulare: nderim për Julius dhe Patapoutian

  6 Tetor, 2021

  Çmimi Nobel në Mjekësi për David Julius dhe Ardem PatapoutianPër zbulimin prej tyre të receptorëve për temperaturën dhe prekjen në trup, dy shkencëtarët David Julius dhe Ardem Patapoutian morën Çmimin Nobel të këtij viti në Mjekësi.

  Çmimi Nobel i këtij viti për mjekësinë u jepet  shkencëtarëve David Julius (SHBA) dhe Ardem Patapoutian me origjinë libaneze. Ata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"