LAJMET NGA BOTA

 • Tre shkencëtarë në SHBA fitojnë çmimin Nobel për ekonominë

  11 Tetor, 2021

  Tre ekonomistë me qendër në Shtetet e Bashkuara fituan të hënën çmimin Nobel 2021 në ekonomi për studimet e tyre mbi ndikimet e pagës minimale, emigracionit dhe arsimit në tregun e punës dhe për krijimin e kuadrit shkencor për të lejuar nxjerrjen e përfundimeve nga studime të tilla kur metodologjia tradicionale nuk mund të përdoret.

  David Card i Universitetit të Kalifornisë në Berkeley, i lindur ...

 • Kancelari austriak Sebastian Kurz jep dorëheqjen

  10 Tetor, 2021

  Regierungskrise in Österreich Kanzler Sebastian Kurz tritt zurück Sebastian Kurz ka bërë të ditur, se dorëhiqet si kancelar i Austrisë. Kundër politikanit konservator po zhvillohen hetime në një aferë korrupsioni.

  Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka bërë të ditur dorëheqjen dhe se do të kalojë detyrën e mandatit të tij tek ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg. Vendi ...

 • Sondazhi, amerikanët pajtohen se dezinformatat janë një problem

  9 Tetor, 2021

  Pothuajse të gjithë amerikanët pajtohen me faktin se përhapja e shfrenuar e dezinformatave është një problem.

  Shumica mendojnë gjithashtu se lidhur me këtë situatë një pjesë të mirë të fajit e kanë kompanitë e medias sociale dhe përdoruesit e tyre.

  Por vetëm një numër i vogël amerikanësh mendojnë se ata vetë mund të jenë përgjegjës për situatën. Të dhënat janë pasqyruar në një sondazh të ri ...

 • Gazetarët Maria Ressa dhe Dmitry Muratov – fitues të çmimit Nobel për paqe

  8 Tetor, 2021

  Gazetarja nga Filipinet, Maria Ressa dhe gazetari rus Dmitry Muratov, janë fitues të çmimit Nobel për paqe për vitin 2021.

  Kryetarja e Komitetit Norvegjez të Nobelit, Berit Reiss-Andersen, tha në një konferencë me gazetarë se “Zonja Ressa dhe zoti Muratov po marrin çmimin e Paqes për luftën e tyre të guximshme për lirinë e shprehjes në Filipine dhe në Rusi. Në të njëjtën kohë, ata ...

 • Microsoft: Rusia po intensifikon sulmet kibernetike ndaj vendeve të tjera

  8 Tetor, 2021

  FILE - A computer screen displays cyber code in this picture illustration taken October 4, 2018. Rusia duket se po bëhet më agresive dhe më e suksesshme ndërsa hakerët e këtij vendi po intensifikojnë sulmet kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera, thuhet në një raporti të ri të kompanisë Microsoft.

  Raporti i Mbrojtjes Dixhitale i kompanisë Microsoft për vitin 2021 thotë se ...

 • Abdulrazak Gurnah merr Çmimin Nobel për letërsi

  7 Tetor, 2021

  Nobelpreis Literatur 2021 | Abdulrazak GurnahMund të quhet sërish një surprizë. Akademia Suedeze nderoi me Çmimin Nobel për letërsi shkrimtarin e lindur në Tanzani, Abdulrazak Gurnah.

  Shkrimtari Abdulrazak Gurnah i lindur në ishullin Zanzibar, Tanzani, por që jeton që nga fundi i viteve 60-të në Britaninë e Madhe nderohet me Çmimin Nobel për letërsi për vitin 2021. Gurnah nderohet për ...

 • NATO dëbon tetë pjesëtarë të misionit rus

  7 Tetor, 2021

  NATO-ja tha të mërkurën se dëboi tetë anëtarë të misionit rus pranë aleancës ushtarake nën dyshimet se punonin në fshehtësi si agjentë të zbulimit.

  “Mund të konfirmojmë se kemi tërhequr akreditimin e tetë anëtarëve të misionit rus në NATO, të cilët ishin punonjës të padeklaruar të inteligjencës ruse”, tha një zyrtar i NATO-s.

  NATO-ja tha gjithashtu se do të shkurtojë numrin e vendeve që organizata i ...

 • Nuk mbështetet 2030-a si vit pranimi i Ballkanit në BE

  6 Tetor, 2021

  Slowenien | Westbalkan-Gipfel Në samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE në Brdo të Sllovenisë, kancelarja Merkel u shpreh se nuk sjell gjë një datë e caktuar për pranimin e Ballkanit në BE dhe që në fund na vendos nën presion.

  Shpresat e vendeve të Ballkanit Perëndimor për një perspektivë të qartë kohore për pranimin në BE nuk po përmbushen as ...

 • Pritjet e Gjermanisë nga samiti Ballkani Perëndimor-BE

  6 Tetor, 2021

  EU-Gipfel in SlowenienSamiti BE-Ballkan Perëndimor në Brdo pri Kranju, Slloveni, synon të ruajë perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Çfarë presin ekspertët dhe politika në Gjermani?

  Gjermania është një nga vendet që e mbështet perspektivën e Ballkanit Perëndimor në BE. Ministri i jashtëm Heiko Maas, kishte apeluar të hënën në kuadër të një takimi me homologun e tij nga Maqedonia e Veriut, Bujar Osmani për çeljen ...

 • Samiti i Brdos: Liderët e BE rikonfirmojnë unitetin

  6 Tetor, 2021

  EU-Gipfel in SlowenienNë momentet kur Bashkimi Europian po përballet me një sërë dilemash e sfidash, liderët më të pushtetshëm të tij rikonfirmuan unitetin e Unionit. BE thekson rëndësinë e bashkëpunimit me Aleancën e Atlantikut të Veriut.

  Në ditën e parë të samitit të BE-së në Brdo afër Kranjës në Slloveni u dhanë mesazhe të forta nga krerët më të lartë.

  “Ne duhet të dëgjojmë njëri-tjetrin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"