LAJMET NGA BOTA

 • Zgjedhjet në Gjermani forcuan qendrën dhe ndëshkuan ekstremet

  2 Tetor, 2021

  reichstagFituesit e zgjedhjeve parlamentare janë socialdemokratët. Por votën për ndryshim e morën Të Gjelbrit dhe FDP, pa të cilët nuk mund të formohet qeveria. Ata janë fituesit e vërtetë, shkruan Auron Dodi.

  Për momentin në Gjermani kemi vetëm konsultime të partive fituese në zgjedhje. Negociatat nuk kanë nisur ende. Po konsultohen me njëra-tjetrën dy partitë më të vogla, Të Gjelbrit dhe liberalët e FDP-së, që ...

 • Von der Leyen në Ballkan: Premtime të bukura, por asnjë mesazh të qartë

  1 Tetor, 2021

   

  Symbolbild Westbalkan Flaggen (mit EU)Në prag të samitit për Ballkanin javën e ardhshme Presidentja e Komisionit të BE-së zhvilloi një tur vizitash në rajon. Bisedime konkrete anëtarësimi ende nuk po duken në horizont.

  Gjashtë vende në tri ditë: Me turin e vizitave në vendet e Ballkanit Perëndimor, që duan të gjithë të anëtarësohen në BE, presidentja e Komisionit të BE-së Ursula ...

 • Von der Leyen: Mali i Zi ka nevojë për dialog politik

  30 Shtator, 2021

  Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shprehu besimin se Mali i Zi do të mbetet në rrugën drejt integrimeve evropiane. Ajo tha se Mali i Zi ka bërë përparimin më të madh në procesin e pranimit dhe Komisioni Evropian dëshiron që ky proces të vazhdojë. “Mali i Zi ka nevojë për dialog politik në mënyrë që të bëjë përparim. Ju keni bërë shumë. ...

 • Navalny përballet me një hetim të ri, mund të dënohet me 10 vjet të tjera burg

  29 Shtator, 2021

  Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexey Navalny po përballet me një hetim të ri kriminal nga hetuesit rusë që mund të çojë në dënimin e tij me 10 vjet të tjera burg.

  Sipas një deklarate, hetimi i nisur të martën nga Komiteti Hetues i qeverisë ruse, i cili heton krimet e mëdha, e akuzon Navalny-n për krijimin dhe drejtimin e një “rrjeti ekstremist” qëllimi i ...

 • Pfizer fillon provat klinike për ilaçin që parandalon COVID-19ën

  28 Shtator, 2021

  Kompania farmaceutike Pfizer tha se ka filluar një provë klinike në shkallë të gjerë të një ilaçi për të shmangur COVID-19ën tek ata që janë të ekspozuar ndaj virusit.

  Provat për antibiotikun oral do të përfshijnë 2,660 pjesëmarrës të rritur të shëndetshëm që jetojnë në të njëjtën familje me dikë që është i infektuar me COVID-19.

  Kompania Pfizer gjithashtu po studion ilaçin tek njerëzit që tashmë ...

 • Sfidat e Presidentit Biden në politikën e jashtme

  27 Shtator, 2021

  Sfidat e Presidentit Biden në politikën e jashtmeSekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po mbron politikën e jashtme të Presidentit Joe Biden, ndërsa administrata përballet me kritika të ashpra lidhur me trajtimin e migrantëve haitianë në kufirin mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, tërheqjen amerikane nga Afganistani si dhe një marrëveshje për nëndetëse bërthamore me Australinë ...

 • Rezultati zyrtar paraprak: Fitore e ngushtë e SPD-së

  27 Shtator, 2021

  Deutschland Wahlen I SPD I Sipas rezultateve paraprake zyrtare, zgjedhjet e Bundestagut i ka fituar Partia Socialdemokrate, SPD, e cila arriti të marrë 25,7% të votave.

  Sipas rezultateve të bëra të ditura nga drejtuesi federal për zgjedhjet të hënën në mëngjes, zgjedhjet e Bundestagut i kanë fituar socialdemokratët më 25,7%, kurse Unioni konservator i CDU/CSU-së renditet i dyti me ...

 • Humbje të ndjeshme për Unionin pas epokës Merkel

  26 Shtator, 2021

  Bundestagswahl 2021 | Wahlparty der SPDRezultat zgjedhor i ngushtë ashtu siç parashikohej, megjithatë SPD sipas llogaritjeve të para(19:59) kryeson lehtë. Shenjat janë për ndryshim pushteti në Gjermani, por gjithçka tani varet nga Të Gjelbrit dhe liberalët.

  CDU si e paralizuar. Entuziazëm tek qendra e Partisë Socialdemokrate, SPD. Këto zgjedhje në Gjermani po japin shenjat e ndryshimit të pushtetit. CDU-ja pësoi ...

 • Analisti malazez Aleksandar Zekoviq për situatën politike dhe të sigurisë në Mal të Zi

  26 Shtator, 2021

  Analisti malazez Aleksandar Zekoviq për situatën politike dhe të sigurisë në Mal të ZiAnalisti i njohur malazez dhe eksperti për të drejtat e njeriut në Mal të Zi, Aleksandar Zekoviq tha se fërkimet e shtuara ndëretnike dhe ndërfetare në Mal të Zi rrezikojnë sigurinë dhe qëndrueshmërinë në rajonin e Ballkanit.

  Në ...

 • Vaksinat shtesë mund të sigurojnë miliarda dollarë fitime për kompanitë prodhuese

  25 Shtator, 2021

  FILE - In this April 26, 2021, photo, a nursing student administers the Moderna COVID-19 vaccine at a vaccination center at UNLV, in Las Vegas. Për disa kompani prodhuese të vaksinave është krijuar mundësia e fitimit të disa miliarda dollarëve më shumë, ndërsa Shtetet e Bashkuara po përgatiten për shpërndarjen e dozave shtesë të vaksinës kundër COVID-19ës, për të forcuar mbrojtjen e amerikanëve ndaj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"