LAJMET NGA BOTA

 • Samit para një mali me probleme

  10 Dhjetor, 2020

  tetor 2020Në kulmin e pandemisë së Coronës, merr fund presidenca gjermane e BE-së me një samit që dihet, që tani, se do të lerë shumë pyetje të hapura. Të paktën ka shpresë për zgjidhjen e krizës së buxhetit.

  Presidenca gjermane e BE në këtë gjashtëmujor nuk u zhvillua ashtu si e kishin menduar gjermanët, me buxhetin e BE dhe fondet ...

 • Angela Merkel shpallet gruaja më e fuqishme në botë

  9 Dhjetor, 2020

  Angela MerkelRevista amerikane, Forbes, ka bërë të ditur emrat e grave më të fuqishme në botë për vitin 2020, teksa ka theksuar se ndikimi ekonomik dhe shoqëror i pandemisë së koronavirusit ka prekur në mënyrë joproporcionale gratë.

  Në krye të listës këtë vit është kancelarja gjermane, Angela Merkel, e pasuar nga presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde.

  Përveç tyre, në ...

 • Vaksinohet pacientja e parë në Mbretërinë e Bashkuar

  8 Dhjetor, 2020

  vaksinimi GBAutoritetet shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar filluan përdorimin e dozave të para të një vaksine të testuar gjerësisht kundër COVID-19, duke hapur një program global të imunizimit, që pritet të marrë vrull pasi më shumë serume të marrin miratimin.

  Pacientja e parë është Margaret Keenan, e cila javën që vjen mbushë 91 vjet.

  Ish punonjësja e një dyqani të argjendarive, ...

 • SHBA, i hapet rruga miratimit të vaksinës Pfizer

  8 Dhjetor, 2020

  vaccineAgjencia publikoi dokumente që nuk ngrinin ndonjë çështje të re në lidhje me sigurinë ose efikasitetin e vaksinës.

  Të dhënat mbi vaksinën të paraqitura nga ekspertët në këtë agjenci ishin në përputhje me udhëzimet për autorizimin e përdorimit emergjent, thanë zyrtarët e saj në dokumentet e lëshuara përpara një takimi që do të zhvillohet të enjten me ekspertë të jashtëm.

  Ekspertët ...

 • Përgatitjet për ruajtjen e vaksinës kundër Covid-19 në temperatura ultra të ftohta

  7 Dhjetor, 2020

  VaccineVaksina kompanive Pfizer dhe BioNtech kundër koronavirusit duhet të ruhet në temperatura jashtëzakonisht të ftohta, duke ngritur disa shqetësime në lidhje me detyrën e vështirë të transportimit të saj nëpër qendrat e vaksinimit në Shtetet e Bashkuara. Por një kompani që prodhon të ashtuquajturin akull të thatë në Shtetet e Bashkuara, thotë se është të gatshme për këtë sfidë. ...

 • Ekspertët e shëndetësisë, thirrje amerikanëve të mbrohen nga koronavirusi

  7 Dhjetor, 2020

  EmergencyZyrtarët e lartë të shëndetësisë u thanë amerikanëve të dielën se duhet të vazhdojnë të qëndrojnë të vendosur për të mbrojtur veten nga koronavirusi edhe pse vaksinat e para ka të ngjarë të jenë të disponueshme më vonë këtë muaj.

  “Ne kemi nevojë që njerëzit të vazhdojnë angazhimin e tyre. Ju lutemi vini maskën dhe shmangni turmat e njerëzve në ...

 • Pacientët e COVID-19 me pasoja edhe pas muajsh të tërë

  5 Dhjetor, 2020

  pacienti me covidNdërsa pandemia po mbush vitin, doktorët janë duke monitoruar pacientët e COVID-it që ende vuajnë pasojat e sëmundjes. Ata vazhdojnë të përjetojnë simptoma megjithëse kanë kaluar muaj pasi kaluan efektet e menjëhershme të virusit.

  Michael Reagan u infektua me COVID-19 në fillimet e pranverës.

  Deri nga maji mendoi se më e keqja kishte kaluar.

  Por në qershor ai ende nxirrte ...

 • OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19

  4 Dhjetor, 2020

  Antonio GuterresSekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht nuk do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada.

  “Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në një seancë të posaçme të nivelit ...

 • Shkencëtarët gjermanë zbulojnë shenjën paralajmëruese të formës më të rëndë të COVID-19

  3 Dhjetor, 2020

  studimeStudiuesit kanë identifikuar qeliza të pazhvilluara të gjakut që mund të sinjalizojnë ndërlikimet e koagulimit tek të infektuarit me COVID-19. Rastet për të qenë potencialisht të rënda mund të zbulohen tani më herët.

  Është ende e paqartë se pse shumë të infektuar nga COVID-19 kanë simptoma të lehta ose aspak simptoma, ndërkohë që të tjerë përjetojnë eksperienca të rënda ose ...

 • Kamera më e madhe dixhitale në botë shkrep fotografinë e parë

  2 Dhjetor, 2020

  kamera dixhitaleU deshën më shumë se një dekadë dhe rreth 700 milionë dollarë për krijimin e saj, por kamera dixhitale më e madhe në botë realizoi fotografinë e saj të parë.

  Kamera që është projekt i përbashkët i dy agjencive qeveritare të Shteteve të Bashkuara, është krijuar për regjistrimin e imazheve të universit për dhjetë vitet e ardhshme.

  Projekti më i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"