LAJMET NGA BOTA

 • TAP: 10 miliardë metër kub gaz në Europë

  18 Mars, 2022

  TAP1Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) njoftoi të enjten se 10 miliardë metër kub gaz natyror nga Azerbajxhani ka hyrë në Europë nga shtatori i vitit të shkuar nëpërmjet pikës së interkonjeksionit në Kipoi, në kufirin Greqi – Turqi, aty ku TAP bashkohet me Gazsjellësin Trans Anatolian (TANAP).

  Nga sasia e përgjithshme rreth 8.5 miliardë metër kub janë dërguar në Itali. Drejtori ...

 • Presidenti Biden udhëton drejt Evropës për të biseduar për Ukrainën

  16 Mars, 2022

  BidenPresidenti Joe Biden do të udhëtojë drejt Evropës javën e ardhshme për të biseduar me udhëheqësit evropianë rreth sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, njoftoi të martën sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

  Presidenti Biden do të takohet me udhëheqësit e NATO-s dhe të BE-së në një samit në Bruksel më 24 mars. Ai do të ndjekë gjithashtu ...

 • Bombardimet e forcave ruse i afrohen qendrës së Kievit

  16 Mars, 2022

  KyivBombardimet e forcave ruse iu afruan të martën më pranë qendrës së Kievit, ndërsa një sërë predhash goditën zona të banuara të kryeqytetit. Shpërthimet e fuqishme u dëgjuan të martën në agim.

  Zyrtarët thonë se ato ishin goditje me artileri. Duket se sulmi i forcave ruse ndaj Kievit po bëhet më sistematik.

  Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se predhat e ...

 • NATO, ndryshim rrënjësor në qasjen ndaj sigurisë në përgjigje të luftës në Ukrainë

  16 Mars, 2022

  StoltenbergSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të martën se aleanca ushtarake perëndimore do të ndryshojë rrënjësisht qëndrimin e saj ndaj sigurisë në Evropë në të ardhmen, si përgjigje ndaj sulmit të Rusisë kundër Ukrainës.

  “Sulmi rus ndaj Ukrainës dhe integrimi i saj ushtarak me Bjellorusinë, krijojnë një realitet të ri sigurie në kontinentin evropian”, tha Stoltenberg të martën ...

 • SHBA e sheh Putinin si të zemëruar, të irrituar dhe të prirur për të përshkallëzuar luftën

  15 Mars, 2022

  Put inPas më shumë se dy javësh nga fillimi i një lufte të cilën ai parashikonte ta dominonte brenda dy ditësh, Vladimir Putin po shfaq zemërim dhe zhgënjim nga dështimet e ushtrisë së tij dhe një gatishmëri për të shkaktuar edhe më shumë dhunë dhe shkatërrim në Ukrainë, sipas vlerësimit të zyrtarëve të zbulimit amerikan.

  Ditët e fundit zyrtarët kanë ...

 • Ukraina dhe Rusia rifillojnë bisedimet e paqes; të mërkurën Zelenski i drejtohet Kongresit amerikan

  15 Mars, 2022

  KyivDelegacionet ukrainase dhe ruse filluan një raund të katërt bisedimesh për paqen të hënën, një ditë pasi Rusia kreu një sulm vdekjeprurës me raketa ndaj një baze ushtarake ukrainase që gjendet vetëm 25 kilometra nga Polonia, vend anëtar i NATO-s. Të paktën 35 persona u vranë dhe 134 u plagosën në sulmin ndaj Qendrës Ndërkombëtare për Paqeruajtjen dhe Sigurinë.

  Bisedimet ...

 • Shpërndahet autokolona masive ushtarake ruse, ridislokohet gjetkë

  11 Mars, 2022

  Kolona KyivCivilët e bllokuar brenda Mariupolit po kërkojnë me dëshpërim ushqime e karburant ndërsa forcat ruse vazhduan edhe të enjten të bombardojnë qytetin port. Ndërkohë fotografi satelitore treguan se autokolona masive e Kremlinit, që ndodhej disa kilometra jashtë kryeqytetit ukrainas është shpërndarë dhe ridislokuar sërish.

  Një numër edhe më i madh vendesh dënuan sulmin ajror në një maternitet në Mariupol ...

 • Pas Ukrainës, kush do të jetë në objektivin e Rusisë?

  11 Mars, 2022

  tankSulmi brutal rus ndaj Ukrainës ka shtuar frikën e disa vendeve evropiane se ato mund të vihen nën shënjestrën e Moskës.

  Perëndimi thotë se ndër vendet më të rrezikuara janë shtetet, që nuk janë anëtare të NATO-s apo Bashkimit Evropian. Mes tyre përfshihen Moldavia fqinje me Ukrainën dhe Gjeorgjia në kufi me Rusinë, që të dyja dikur pjesë e Bashkimit ...

 • Rusia në prag të falimentimit?

  9 Mars, 2022

  rublaAgjencitë e vlerësimit dhe studiuesit e ekonomisë e shohin Rusinë në prag të falimentimit. Arsyeja janë sanksionet e rënda ekonomike të vendosura ndaj Moskës. Çfarë do të thotë kjo për sistemin financiar ndërkombëtar?

  Në tregjet e obligacioneve, gjërat po bëhen të vështira këto ditë kur bëhet fjalë për Rusinë. “Nuk kam parë kurrë diçka të tillë më parë”, thotë ndërmjetësi ...

 • Mohimi i masakrës së Reҫakut nga Aleksandar Vulin

  12 Dhjetor, 2021

  VulinBE, SHBA e Kosova kanë reaguar ashpër pas deklaratave të ministrit të Brendshëm serb, Aleksandër Vulin, i cili masakrën e vitit 1999 në Reçak të Kosovës, e cilësoi “gënjeshtër të madhe dhe fabrikim të jashtëzakonshëm”.

  Mohimi i masakrës së Reçakut nga zyrtarë të qeverisë së Serbisë ka nxitur reagime të ashpra  në Kosovë dhe tek autoritetet ndërkombëtare, të cilët janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"