LAJMET NGA BOTA

 • Propaganda e Moskës: Perëndimi drejt fundosjes, Rusia yll në ngjitje?

  24 Shtator, 2021

  Serbien Politisches Belgrad im Sommer 2019Mediat shtetërore ruse në Serbi paraqesin një pamje të zymtë të perëndimit. Propaganda e vazhdueshme negative kundër Perëndimit e ngritja lart e Rusisë e Kinës, ka fituar zemrat e shumë serbëve, sipas Thomas Brey.

  Rusia sidomos në Serbi konsiderohet si mike e ngushtë dhe vend partner. Por realiteti është ndryshe. Në jetën e përditshme shteti ...

 • CDC rekomandon dozën përforcuese të vaksinës Pfizer për grupe të caktuara

  23 Shtator, 2021

  USA, Atlanta, A general view of the U.S. Centers for Disease Control and Prevention Fushata amerikane e vaksinimit kundër COVID-19 është në prag të një faze të re të madhe pasi këshilltarët qeveritarë të enjten rekomanduan dozën përforcuese të vaksinës Pfizer për miliona amerikanë.

  Kjo ndodh në një kohë, kur është rritur shqetësimi ne mesin e disa ekspertëve se dozat përforcuese nuk do të kenë ...

 • Gjukanoviq: Ballkani, sërish arenë e përplasjeve gjeopolitike

  23 Shtator, 2021

  Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq flet gjatë takimit të Asamblesë së 76 -të të OKB -së më 23 shtator 2021 në Nju Jork. Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka thënë se Ballkani vazhdon të jetë një rajon i konfrontimit të interesave dhe qëllimeve strategjike të aktorëve të ndryshëm ndërkombëtar.

  Ai këto komente i bëri në fjalimin para Asamblesë së Përgjithshme të ...

 • Magjia e trëndafilit: Katër ton petale për një litër esencë

  23 Shtator, 2021

  Afghanistan alternative LandwirtschaftAroma që mrekullon gjithë botën: Trëndafili damascena. Një bimë që ka vetëm vlerë fitimprurëse për kultivuesit e saj, por edhe shpirtërore për fenë Islame.

  Për aq kohë sa vesa e mëngjesit ndodhet mbi gjethe, gonxhet duhen vjelë. Ndaj familja Bytyns del çdo ditë para se të lindë Dielli në fushë, për të mbledhur trëndafilin e vlefshëm damascena. Fermeri Hysein Bytyns thotë, ...

 • Gjermani: Të pavaksinuarit mbeten pa rrogë gjatë karantinës

  23 Shtator, 2021

  Symbolfoto Corona-RisikogebietPas vendimit të ministrave të Shëndetësisë së landeve në Gjermani për të mos vazhduar kompensimin e rrogës në rast karantine për të pavaksinuarit nuk ka vetëm miratim, por edhe kritika.

  Ministrat e Shëndetësisë së landeve gjermane vendosën të mërkurën që personat e pavaksinuar në rast se duhet të futen në karantinë më së voni prej 1 nëntorit nuk do të kompensohen më ...

 • FDA autorizon dozë të tretë të vaksinës kundër COVID-19 për grupe të caktuara

  23 Shtator, 2021

  Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) autorizoi një dozë të tretë përforcuese të vaksinës Pfizer-BioNTech COVID-19 për amerikanët mbi 65 vjeç dhe për ata që vuajnë nga sëmundje të rënda.

  Doza përforcuese është miratuar edhe për punonjësit e profesioneve të caktuara, si ata të kujdesit shëndetësor, mësuesit, punonjësit e dyqaneve ushqimore dhe ata në qendrat për të pastrehët ose burgjet.

  Autorizimi ka gjasa t’i hapë ...

 • Kush do ta udhëheqë Gjermaninë pas Angela Merkelit?

  23 Shtator, 2021

  Gjermanët po përgatiten të zgjedhin një udhëheqës të ri të dielën më 26 shtator, që do të pasojë kancelaren Angela Merkel, e cila po largohet. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell nga Berlini, zonja Merkel është parë si një shtyllë stabiliteti në Evropë për gati dy dekada – dhe ndryshimet e ardhshme në Gjermani do të ndjehen në të gjithë botën.

  Berlini ...

 • Guterres: bota jo në drejtimin e duhur për klimën

  21 Shtator, 2021

  Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së duke biseduar me gazetarët (20 shtator 2021)Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres shprehu shqetësim të hënën se bota nuk është në rrugën e duhur për të përmbushur disa objektiva urgjente në luftën kundër ndryshimit të klimës.

  “Bazuar në angazhimet e tanishme të shteteve anëtare, bota është në një trajektore katastrofike të ngrohjes deri në 2.7 gradë , ...

 • Shtetet e Bashkuara lehtësojnë kufizimet për udhëtarët e huaj

  21 Shtator, 2021

  Një udhëtare me maskë mbërrin në aeroportin e Nju JorkutDuke filluar nga muaji nëntor, Presidenti Joe Biden do të lehtësojë kufizimet për udhëtarët e huaj që futen në Shtetet e Bashkuara, ndërsa administrata e tij do të kërkojë që të gjithë vizitorët e huaj të jenë të vaksinuar plotësisht.

  Udhëtimi i të huajve drejt Shteteve të Bashkuara ishte përgjithësisht i kufizuar gjatë 18 muajve të ...

 • Pfizer: Vaksina efektive edhe tek fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç

  21 Shtator, 2021

  Kompania Pfizer njoftoi të hënën se vaksina e tij kundër COVID-19 është efektive edhe tek fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç dhe se së shpejti do të kërkojë autorizim në Shtetet e Bashkuara për përdorimin e saj tek kjo grupmoshë. Një hap i tillë shihet si mjaft i rëndësishëm drejt fillimit të vaksinimit të fëmijëve.

  Vaksina e prodhuar nga firma Pfizer dhe kompania ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"