LAJMET NGA BOTA

 • Rusët, me metoda të reja për të ndikuar tek amerikanët

  25 Nentor, 2020
  Dokumente fushata ruseDokumente nga fushata ruse
 • SHBA, si funksionon tranzicioni?

  24 Nentor, 2020

  Washington, D.C.Duke filluar nga tani e deri në inaugurimin e tij më 20 janar, Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të fillojë të ndërtojë administratën e re, e cila do të nisë punën për realizimin e vizionit të tij politik si dhe për të trajtuar menjëherë çështjet e sigurisë kombëtare.

  Zoti Biden tani mund të marrë fonde të caktuara nga ...

 • Trump inicion procesin e dorëzimit të pushtetit

  24 Nentor, 2020

  Donald TrumpMe javë e bllokoi presidenti, Donald Trump dorëzimin e rregullt të pushtetit dhe përgatitjet për marrjen e mandatit nga ana e Joe Biden. Tani ai hoqi dorë, por ende nuk flet për humbjen.

  Presidenti i zgjedhur, Joe Biden më në fund ka qasje në infrastrukturën qeveritare për të përgatitur marrjen e mandatit si president. Presidenti Donald Trump ka lejuar ...

 • OBSH paralajmëron për valë të tretë të COVID-19

  23 Nentor, 2020

  Neapel Italia Covid19I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet nuk arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër.

  I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në Zvicër se Evropa ka ...

 • Corona u përhap në Itali e Europë që në shtator 2019

  22 Nentor, 2020

  MilanoNjë studim i ri thotë, se SARS-CoV-2 ka qarkulluar që në shtator 2019 në Itali. Duhet tani të hedhim poshtë çdo gjë që dinim për origjinën dhe përhapjen e virusit Corona?

  “Virusi Corona është përhapur në Itali më parë se sa mendohej”, titullon agjencia Reuters një artikull duke u bazuar në të dhënat e një studimi italian të publikuar së fundmi. ...

 • Marrëveshja e Dayton-it: Ka ardhur koha për drejtësi për Bosnje-Hercegovinën!

  21 Nentor, 2020

  Christian Schwarz-SchillingChristian Schwarz-Schilling

  Pas më shumë se tre vitesh luftime palët në konflikt ranë në ujdi më 21 nëntor 1995 në Dayton/Ohie për një Marrëveshje të Paqes për Bosnje-Hercegovinën, si edhe një kushtetutë që deri më sot e paralizon vendin.

  Pas dështimit të të gjitha përpjekjeve për t’i dhënë fund luftës që kishte shpërthyer që nga pranvera ...

 • Shpresa të reja për vaksinat

  20 Nentor, 2020

  VaccineTë dhënat e botuara të enjten tregojnë se vaksina e mundshme për koronavirusin e kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oksfordit shfaq një rritje të ndjeshme të imunitetit tek moshat më të vjetra.

  Ndërkohë, kompanitë Pfizer dhe BioNTech kanë thënë se rezultatet përfundimtare të provave me vaksinat e tyre kandidate tregojnë një efektivitet prej 95% dhe pa efekte anësore serioze.

  Të dhënat ...

 • Vaksina e firmave BioNTech-Pfizer 95% efektive në provën përfundimtare kundër COVID-19

  19 Nentor, 2020

  Pfizer 1Firma gjermane BioNTech e partneri i saj amerikan Pfizer po përgatiten të paraqesin vaksinën e tyre tek rregullatorët amerikanë për miratim për përdorim emergjent. Ato thonë se vaksina është efektive në 95% të rasteve,

  Rezultatet përfundimtare të testeve për vaksinën e koronavirusit të zhvilluar nga firma gjermane BioNTech dhe partneri amerikan Pfizer treguan se ajo kishte një normë efikasiteti ...

 • SHBA, vaksinat gati për shpërndarje pas disa javësh

  19 Nentor, 2020

  PfizerFILE – A worker passes a line of freezers holding coronavirus disease (COVID-19) vaccine candidate BNT162b2 at a Pfizer facility in Puurs, Belgium in an undated photograph.

  Vaksinat e kompanive Pfizer dhe Moderna për koronavirusin mund të jenë gati për autorizim dhe shpërndarje në SHBA brenda disa javësh, duke krijuar kushtet që vaksinimi të fillojë sa më shpejt ...

 • Kramp-Karrenbauer: Pa SHBA nuk bëhet

  18 Nentor, 2020

  Annegret Kramp-KarrenbauerNën Presidentin e SHBA Trump shpesh kishte tensione në marrëdhëniet gjermano-amerikane. Megjithatë, aleanca me SHBA është aq e rëndësishme sa kurrë më parë, theksoi Ministrja i Mbrojtjes Kramp-Karrenbauer në një fjalim.

  Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Annegret Kramp-Karrenbauer është befasuar vitet e fundit nga kritikat e ashpra të Donald Trumpit ndaj Gjermanisë. Megjithatë, ministrja e CDU-së nuk lejon që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"