LAJMET NGA BOTA

 • SHBA sulmojnë degën afgane të milicisë xhihadiste, IS

  28 Gusht, 2021

  MQ-9 Reaper Drohne Drohnenkrieg Ziel Drohnenangriff AfghanistanSi reagim pas sulmit të përgjakshëm me shumë viktima në aeroportin e Kabulit, SHBA ka sulmuar me drone degën rajonale të IS-it në Afganistan. Rrezik serioz për sulme të tjera në Kabul.

  Sulmi me drone në provincën Nangahar iu drejtua degës rajonale të milicisë xhihadistë, “Shteti Islamik Provinca Khorasan”, IS-K, bëri të ditur ...

 • Agjencitë e Inteligjencës Amerikane ende të ndara për origjinën e koronavirusit

  28 Gusht, 2021

  Sipas rezultateve të një rishikimi të urdhëruar nga Presidenti Joe Biden dhe të publikuar të premten, agjencitë amerikane të zbulimit mbeten të ndara në lidhje me origjinën e koronavirusit, por besojnë se udhëheqësit e Kinës nuk dinin për virusin para fillimit të pandemisë globale.

  Sipas një përmbledhjeje të paklasifikuar, katër agjenci të komunitetit të inteligjencës amerikane thanë me një farë besimi se virusi fillimisht u ...

 • Presidenti Biden zotohet se SHBA do t’i gjejë autorët e sulmeve në aeroportin e Afganistanit

  27 Gusht, 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden premtoi të enjten se Shtetet e Bashkuara do t’i gjenin autorët e sulmeve vetëvrasëse dhe personat e tjerë përgjegjës për ato sulme vdekjeprurëse, anëtarë të dyshuar të Shtetit Islamik, jashtë aeroportit të Kabulit, ku mijëra njerëz ishin mbledhur me shpresën për të ikur nga vendi i kontrolluar nga talebanët.

  Autorët e sulmeve kishin goditur orë më parë në dy vende përreth ...

 • BE-ja paralajmëron vendet që rekomandojnë doza shtesë të vaksinës

  26 Gusht, 2021

  Foto ilustrim. Vendet e Bashkimit Evropian mund të përballen me pasoja ligjore për shkak të rekomandimeve për një dozë shtesë të vaksinës kundër koronavirusit.

  Kjo për faktin se një dozë përforcuese ende nuk është miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), tha Komisioni Evropian.

  Agjencia ka thënë vazhdimisht se duhet të ketë më shumë të dhëna para se të miratojë përdorimin e një doze shtesë.

  Deri më ...

 • Youtube njofton se ka hequr 1 milion video të rrezikshme rreth COVID-it

  26 Gusht, 2021

  YouTube bëri të mërkurën se që nga fillimi i pandemisë ka hequr më shumë se një milion video që përmbanin “dezinformacion të rrezikshëm mbi koronavirusin”.

  Deklarata nga platforma në pronësi të kompanisë Google vjen ndërsa platformat e medias sociale po kritikohen nga udhëheqës politikë se kanë dështuar të ndalin përhapjen e informacionit të rreme e të dëmshëm në lidhje me virusin e tema të tjera.

  YouTube ...

 • Shërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e koronës

  25 Gusht, 2021

  Coronavirus China Wuhan medizinisches Personal arbeitet im LaborA u transmetua koronavirusi nga kafshët apo erdhi nga laboratori? Presidenti amerikan Biden kishte porositur një raport të shërbimeve të fsheta për këtë. Tani raporti u paraqit – por ende nuk jep një përgjigje të qartë.

  Shërbimet sekrete amerikane me sa duket nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë qartë origjinën ...

 • Si funksionon qeverisja nën Sheriatin?

  25 Gusht, 2021

  Kur talebanët morën nën kontroll shumicën e Afganistanit në 1996, ata vunë në zbatim një version të rreptë të Sheriatit, ose ligjit islamik. Bazuar në interpretimin e tyre të sistemit islamik të qeverisjes, grate nuk lejoheshin të punonin, ndërsa lejoheshin ekzekutimet publike.

  Tani që talebanët kanë përsëri nën kontroll vendin, afganët i tremben kthimit të sundimit të tyre brutal, për të cilin talebanët thonë se ...

 • Biden: Në fuqi planet për tërheqje të plotë nga Afganistani brenda 31 gushtit

  24 Gusht, 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi të martën se i përmbahet afatit të 31 gushtit për të përfunduar nxjerrjen me rrugë ajrore të amerikanëve, afganëve të rrezikuar dhe të tjerëve që kërkojnë të ikin nga Afganistani i kontrolluar nga talebanët. Vendimi nuk përfill thirrjet e aleatëve, të cilët duan t’i japin më shumë kohë evakuimit dhe ka gjasa të pasohet me kritika në adresë të ...

 • Afganistani në qendër të takimit të G-7

  24 Gusht, 2021

  Dy muaj më parë, udhëheqësit e shtatë demokracive më të industrializuara në botë u takuan në prag të verës në bregdetin juglindor të Anglisë. Ishte një ngjarje e gëzueshme: takimi i parë fizik i Grupit të Shtatë Kombeve në dy vjet për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe paraqitjes së mirëpritur të presidentit Joe Biden dhe mesazhit të tij “Amerika është kthyer” si dhe ...

 • OBSH thirrje për shtyrjen e dozës së tretë të vaksinës

  24 Gusht, 2021

  Logoja e Organizatës Botërore të ShëndetësisëKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve që të vonojnë administrimin e injeksioneve përforcuese për të paktën dy muaj, për t’u dhënë kohë vendeve me doza të pakëta të vaksinave që të sigurojnë më shumë.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve gjatë një vizite në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest, se përparësi duhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"