LAJMET NGA BOTA

 • Moderna pritet të kërkojë sot autorizim për vaksinën COVID-19

  30 Nentor, 2020

  modernaKompania e prodhimit të barnave Moderna njoftoi se do të aplikojë sot (të hënën) në SHBA dhe Evropë për marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës së saj kundër COVID-19. Kjo pason daljen e rezultateve të plota të provave përfundimtare sipas të cilave vaksina e saj ishte 94.1 për qind efektive dhe se nuk shkaktonte efekte anësore serioze mbi shëndetin.

  Studimi tregon gjithashtu ...

 • Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19-s

  29 Nentor, 2020

  covid 19 NursesPersonat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë ende t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës.

  Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po përballen me efektet ...

 • Afro 1.5 milionë të vdekur nga COVID 19 në gjithë botën

  29 Nentor, 2020

  covid 19Numri i infeksioneve me koronavirus është më shumë se 62 milion në shkallë globale, sipas Universitetit Johns Hopkins. Shetet e Bashkuara kanë më shumë se 13 milion infeksione me COVID-19 – më shumë se në çdo vend tjetër, pasuar nga India me më shumë se 9 milion raste dhe Brazili me 6 milion.

  Pothuajse 1.5 milion njerëz në të ...

 • Britania i hap dritën e gjelbër vaksinës AstraZeneca, megjithë pikëpyetjet

  27 Nentor, 2020

  Oxford researcher works on the coronavirus vaccine developed by AstraZeneca and Oxford UniversityOxford researcher works on the coronavirus vaccine developed by AstraZeneca and Oxford University

  Britania i dha dritën e gjelbër vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin, megjithë pikëpyetjet e ngritura nga ekspertët lidhur me disa nga të dhënat e dala nga provat.

  AstraZeneca ka thënë se mund të ...

 • Dita e Falenderimeve, historia e saj

  26 Nentor, 2020

  dita e falenderimeveNë vjeshtën e vitit 1621, pelegrinët festuan të korrat e para të suksesshme duke qëlluar me pushkë dhe topa në Plimuth të shtetit Masaçusets. Zhurma e armëve alarmoi banorët autoktonë, paraardhës të fisit të sotëm Uampanoag, të cilët shkuan për të parë se ç’kishte ndodhur.

  Në këtë mënyrë, vendasit u bënë të pranishëm në festën e parë të ...

 • AstraZeneca përballet me pyetje për vaksinën

  26 Nentor, 2020

  AstraZenecaKompania AstraZeneka mund të zhvillojë një provë tjetër në shkallë botërore për të vlerësuar efikasitetin e vaksinës së saj për koronavirusin, tha shefi i saj ekzekutiv Pascal Soriot, sipas një njoftimi të rrjetit Bloomberg News.

  Pak ditë pas lajmeve të bujshme për vaksinën e saj të koronavirusit, kompania po përballet me pyetje të vështira lidhur me nivelin e suksesit të ...

 • Biden: Amerika, gati të udhëheqë botën

  25 Nentor, 2020

  BidenPresidenti i zgjedhur Joe Biden deklaroi të martën se SHBA është “gati të udhëheqë botën, jo të tërhiqet prej saj,” duke sinjalizuar një kthesë të fortë nga strategjia “Amerika në plan të parë” e ndjekur nga Presidenti Trump gjatë katër vjetëve të fundit.

  Ndërkohë që përgatitet të marrë udhëheqjen e vendit më 20 janar, zoti Biden tha se Shtetet e ...

 • Rusët, me metoda të reja për të ndikuar tek amerikanët

  25 Nentor, 2020
  Dokumente fushata ruseDokumente nga fushata ruse
 • SHBA, si funksionon tranzicioni?

  24 Nentor, 2020

  Washington, D.C.Duke filluar nga tani e deri në inaugurimin e tij më 20 janar, Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të fillojë të ndërtojë administratën e re, e cila do të nisë punën për realizimin e vizionit të tij politik si dhe për të trajtuar menjëherë çështjet e sigurisë kombëtare.

  Zoti Biden tani mund të marrë fonde të caktuara nga ...

 • Trump inicion procesin e dorëzimit të pushtetit

  24 Nentor, 2020

  Donald TrumpMe javë e bllokoi presidenti, Donald Trump dorëzimin e rregullt të pushtetit dhe përgatitjet për marrjen e mandatit nga ana e Joe Biden. Tani ai hoqi dorë, por ende nuk flet për humbjen.

  Presidenti i zgjedhur, Joe Biden më në fund ka qasje në infrastrukturën qeveritare për të përgatitur marrjen e mandatit si president. Presidenti Donald Trump ka lejuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"