LAJMET NGA BOTA

 • SIPRI: Lufta në Ukrainë po ndryshon flukset e armëve

  11 Mars, 2024

  SipriRusia ka mbetur prapa si eksportuese, Franca po bëhet më e fortë, SHBA po zgjeron më tej rolin e saj udhëheqës. Po Gjermania?

   

  Lufta e Ukrainës ka një ndikim të rëndësishëm në tregtinë globale të armëve. Në raportin e tij të ri, Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm SIPRI krahason periudhën nga 2019 deri në 2023 me atë nga 2014 ...

 • “A po rrezikohet ekonomia e Moskës?”/ Raporti i CNN: Rusia prodhon tre herë më shumë predha artilerie se sa SHBA dhe Evropa për Ukrainën

  11 Mars, 2024

  predhaCNN shkruan se Rusia prodhon gati tre herë më shumë municione artilerie sesa SHBA dhe Evropa, një avantazh kyç përpara asaj që pritet të jetë një tjetër ofensivë ruse në Ukrainë gjatë këtij viti.

   

  Rusia prodhon rreth 250,000 municione artilerie në muaj, ose rreth 3 milionë në vit. Së bashku, SHBA dhe Evropa kanë kapacitetin për të gjeneruar vetëm rreth ...

 • “Oppenheimer” triumfon në ceremoninë e çmimeve Oskar që u mbajtën nën hijen e luftës

  11 Mars, 2024

  Oskar“Oppenheimer”, drama historike që bëri bujë dhe arriti fitime prej miliarda dollarësh, u shpall filmi më i mirë në edicionin e 96 të çmimeve Oskar, ndërsa regjisori i filmit, Christopher Nolan, u vlerësua si regjisori më i mirë.

  Filmi, arriti të fitonte në 7 nga 13 kategoritë për të cilat ishte emëruar, përfshirë atë për aktorin më të mirë Cillian ...

 • “Nuk ju ka kaluar ora e burgut?!”/ Trump e quan prezantuesin më të keq të Oscars, Kimmel i përgjigjet live

  11 Mars, 2024

  Kimmel TrampJimmy Kimmel, i cili prezantoi ceremoninë e 96-të të çmimeve Oscar, vendosi që të lexonte live disa kritika në rrjetet sociale për mënyrën si po e drejtonte eventin kinematografik.

  Kimmel citoi ish-presidentin amerikan, Donald Trump, që e cilësonte si prezantues të keq.

  A ka pasur ndonjëherë një prezantues më të keq se Jimmy Kimmel në Oscars? Hapja që bëri ishte ...

 • Huthi në Detin e Kuq: agresivë dhe të pakontrolluar

  9 Mars, 2024

  HuthiHuthët e Jemenit vazhdojnë të ushtrojnë presion mbi transportin ndërkombëtar. Tani kërcënon një fatkeqësi ekologjike. A mund të ndalen sulmet?

  Sulmet ndaj anijeve të mallrave, turne të detyruara rreth Kepit të Shpresës së Mirë, anija e parë e përmbytur – Huthët e Jemenit vunë nën presion transportin civil. Tani Komanda Qendrore e SHBA-së paralajmëron për një “katastrofë ekologjike”. Anija e mallrave Rubimar, ...

 • 8 Marsi: Ikonat e lëvizjes emancipuese të gruas në Gjermani

  8 Mars, 2024

  8 marsiGratë duke demonstruar në Berlin më 1910 për të kërkuar të drejtën e votës

   

  Luftëtaret e të drejtave të grave në Gjermani, nuk kanë qenë aq radikale sa “motrat” e tyre në Angli, të cilat nuk trembeshin as nga ushtrimi i dhunës. Megjithatë edhe ato kanë luftuar me guxim për të drejtat e tyre.

   

  Në fund të shekullit ...

 • Presidenti Biden i bën thirrje Kongresit të miratojë ndihmën për Ukrainën

  8 Mars, 2024

  BidenPresidenti Joe Biden deklaroi se demokracia është nën kërcënim brenda dhe jashtë vendit dhe e quajti të papranueshëm qëndrimin e ish-presidentit Donald Trump ndaj NATO-s të enjten në një fjalim për gjendjen e vendit, që kishte për qëllim të theksonte dallimet mes vizionit të tij dhe atij të rivalit të tij republikan në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

   

  Presidenti Biden, në ...

 • SHBA, Presidenti mban fjalimin mbi gjendjen e vendit në një javë të rëndësishme politike

  7 Mars, 2024

  BidenNë Shtetet e Bashkuara, kjo javë është ndër më të rëndësishmet e vitit në politikën presidenciale. Ndërkohë që rezultatet e zgjedhjeve paraprake po forcojnë pozitën e ish presidentit Donald Trump si kandidat kryesor të Partisë Republikane, Presidenti Joe Biden do të mbajë fjalimin vjetor mbi gjendjen e vendit para Dhomës së Përfaqësuesve që, sipas analistëve, po pritet me vëmendje ...

 • NATO zhvillon manovër të gjerë mbrojtjeje në rast sulmi

  7 Mars, 2024

  Nato manoverNë veri të Norvegjisë, NATO filloi një manovër në shkallë të gjerë, me të cilën synohet të trajnohet aftësia mbrojtëse e aleancës në rast sulmi. Në manovër marrin pjesë 20.000 ushtarë nga 13 shtete anëtare të NATO-s.

  NATO ka reaguar ndaj gjendjes së ndryshuar të sigurisë me një seri manovrash me emrin “Steadfast Defender”. Për këtë seri manovrash do të ...

 • Konfliktet rrisin interesimin e Turqisë për rrugën e re tregëtare Kinë-Evropë

  7 Mars, 2024

  Erodgan“Kina e shikon Turqinë si një vend me rrezikshmëri të lartë në rajon, për shkak të çështjes ujgure. Qeverisë turke iu desh të bëjë të ditur rishtazi, para Vitit të Ri, se preferon të mbajë marrëdhënie të mira me shtetin kinez, se sa të mbështesë plotësisht kauzën ujgure”, thotë Ceren Ergenc, nga Qendra për Studimet e Politikave Evropiane. 

  Konfliktet në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"