LAJMET NGA BOTA

 • Studimi: Gjermania do të humbasë 260 miliardë euro

  12 Gusht, 2022

  indeksi i akcioneveLufta në Ukrainë dhe çmimet e larta të energjisë po i kushtojnë Gjermanisë qindra miliarda euro. Në një studim thuhet se edhe punësimi po vuan.

   

  Lufta në Ukrainë dhe çmimet e larta të energjisë po i kushtojnë Gjermanisë qindra miliarda euro, thuhet në një studim të fundit. Ekonomia gjermane do të humbasë si pasojë e këtyre zhvillimeve deri ...

 • Turqia dërgon anije shpimi në Detin Mesdhe

  10 Gusht, 2022

  ErdosanPas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi për gaz në lindje të Mesdheut. Për presidentin Erdogan kjo është kaq e rëndësishme sa që ai udhëtoi enkas në Mersin në jug të Turqisë për të qenë i pranishëm.

   

  “Abdylhamid Han” do të kërkojë për gaz, derisa të gjejë, tha presidenti turk Recep Tayyip Erdogan gjatë inagurimit të anijes së ...

 • BE: Hyn në fuqi plani i emergjencës për gazin

  10 Gusht, 2022

  simboli gasNë BE hyri në fuqi plani i emergjencës për furnizimet me gaz. Por zbatimi varet nga vendet anëtare.

   

  Pasi plani i emergjencës së gazit u publikua të hënën (08.08) në Fletoren Zyrtare të BE-së ai hyri në fuqi një ditë më pas, të martën. Rregullorja parashikon që të gjitha vendet e BE-së do të ulin vullnetarisht konsumin e gazit me 15 ...

 • Ruajtja e dokumentave presidenciale në arkivat kombëtare

  10 Gusht, 2022

  fbiRrethanat rreth kontrollit të shtëpisë së ish Presidentit Trump, nuk janë plotësisht të qarta, por FBI-ja dihej që po hetonte rreth disa kutive me dokumente të klasifikuara, të gjetura në shtëpinë e zotit Trump në Florida, pasi ai ishte larguar nga detyra.

   

  Sipas ligjeve, gjithshka, lista e telefonatave, projekt-fjalimet, fjalimet, shënimet me dorë dhe gjithshka tjetër nga aktiviteti i një ...

 • “Kriza e Kosovës zhyt Europën në dilemë”

  8 Gusht, 2022

  shtypi gjermanNë analizat e mediave gjermane të hënën pas shkallëzimit të fundit të situatës në Kosovë bëhet bashkëfajtore edhe BE për gjendjen në veri dhe ngecjen e dialogut Kosovë-Serbi.

   

  Në një analizë së hënës (08.08) të gazetës “Die Welt” mbi zhvillimet në Kosovë, theksohet, se nën hijen e luftës në Ukrainë prej vitesh zien fort një konflikt tjetër në Europë. ...

 • Rusia nis një sulm të ri në lindje të Ukrainës

  7 Gusht, 2022

  centrali berthamor ukrainaTeksa Rusia nisi një sulm të shtunën në dy qytete kyçe në Ukrainën lindore, Kievi dhe Moska fajësuan njëri-tjetrin për sulm ndaj termocentralit të Zaporizhias në Ukrainë, termocentrali më i madh bërthamor në Evropë.

   

  Predhat goditën një linjë të tensionit të lartë të centralit, gjë që shkaktoi ndaljen e punës së një reaktori. Fatmirësisht nuk pati rrjedhje radioaktive.

  Centrali ...

 • Gjermania në dilemën e Tajvanit

  7 Gusht, 2022

  DE KinaMe vizitën në Tajvan të zëdhënëses së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, rivaliteti Kinë-SHBA është shkallëzuar tej mase. Përplasja ka efekte edhe në Gjermani.

   

  Kur Shieh Jhy-Vey hedh vështrimin nga dritarja, i del parasysh Katedralja Gjermane në Berlin. Përfaqësuesi i Tajvanit në Gjermani e ka rezidencën në një vendet më të bukura në Berlin. Deri tek Ambasada e Republikës ...

 • Sulmohet centrali bërthamor në Ukrainë, palët akuzojnë njëra-tjetrën

  6 Gusht, 2022

  centrali berthamor ukrainaLuftimet mes forcave ukrainase dhe ruse nuk kanë të ndalur. Ndërkohë palët kanë akuzuar njëra-tjerën për bombardime në centralin më të madh bërthamor në Evropë, atë të Zaporizhias. Në raportin e përjavshëm ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se forcat ruse po grumbullohen në jug të Ukrainës, në pritje të një kundërofensive ose për kryerjen ...

 • Çfarë çoi në rrëzimin e Perandorisë Romake?

  6 Gusht, 2022

  romaDy mijë vjet më parë, Perandoria Romake ndodhej në kulmin e pushtetit. Si mundi të rrëzohej një perandori kaq e madhe? Një ekspozitë në Trir të Gjermanisë e kërkon përgjigjen në trazirat e antikitetit të vonshëm.

   

  “Romam salvete”: Mirëseerdhët në Perandorinë Romake. Kjo mbretëri antike shtrihej nga Britania deri në Detin e Zi dhe nga Spanja deri në Egjipt. Aftësitë ...

 • Përforcues për përforcuesit: kur vlen të bëhet vaksinimi i katërt kundër virusit korona?

  2 Gusht, 2022

  vakcinaVaksinimi i katërt kundër koronës mendohen se përmirëson mbrojtjen kundër rrjedhave të rënda të sëmundjes. Por kur dhe për kë rekomandohet një vaksinë e katërt?

   

  Koha kalon, por korona vazhdon të shoqërojë dukshëm jetën e njerëzve. Ndërkohë, vaksina e katërt është gati – përforcuesi për vaksinimin përforcues. Deri tani, atë e kanë bërë 6.6 milionë gjermanë, shumica e tyre mbi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"