LAJMET NGA BOTA

 • Çfarë nxjerrin në pah dokumentat e bëra publike nga kompania Facebook

  5 Nentor, 2021

  FacebookKompania Facebook, gjigandi i medias sociale, po përballet me kritika publike dhe hetime nga entet rregullatore pas daljes në dritë të mijëra dokumenteve të brendshme nga një ish-punonjëse e rrjetit social.

  Çfarë përmbajnë dokumentet ?

  Pas përpilimit të dokumenteve, ndërsa punonte si menaxhere në kompaninë Facebook, Frances Haugen ia shpërndau ato një grupi prej 17 mediash amerikane, të cilat bashkëpunuan në ...

 • Gjermania: Gjendja në Bosnjë-Hercegovinë është alarmuese

  4 Nentor, 2021

  Auwaertiges AmtQarqe qeveritare nga Berlini i thanë DW se janë të shqetësuar për situatën në Bosnjë-Hercegovinë dhe se po përpiqen me Kuintin të gjejnë një zgjidhje për të penguar përhapjen e konfliktit në rajon.

  Jemi të alarmuar pas raportit të paraqitur nga Përfaqësuesi i Lartë (HR) Christian Schmidt, thuhej nga qarqet qeveritare të mërkurën në mbrëmje në Berlin. “Qeveria Federale ndan shqetësimin ...

 • Britania, vendi i parë që autorizon ilaçin e kompanisë Merck, kundër COVID-19

  4 Nentor, 2021

  PilulatBritania ka lëshuar një autorizim të kushtëzuar për ilaçin antiviral që lufton koronavirusin të kompanisë Merck, pilula e parë që ka treguar efektivitet kundër COVID-19-s. Britania bëhet vendi i parë që miraton ilaçin, por mbetet ende e paqartë se sa shpejt do të vihen në dispozicion pilulat për popullatën.

  Ilaçi është licencuar për përdorim nga personat 18 vjeç e lart, ...

 • OBSH: Evropa është tani epiqendra e pandemisë COVID-19

  4 Nentor, 2021

  Hans KlugeDrejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Hans Kluge tha të enjten se ky kontinent është tani epiqendra e pandemisë COVID-19, me 59 për qind të të gjitha rasteve në shkallë globale.

  Në një konferencë virtuale shtypi nga Kopenhaga, zoti Kluge tha se ritmi aktual i transmetimit të virusit në 53 vendet e rajonit është një shqetësim ...

 • Përfaqësuesi i lartë ndërkombëtar: Serbët po përpiqen të shpërbëjnë Bosnjën

  3 Nentor, 2021

  Christian SchmidtPërfaqësuesi i Lartë ndërkombëtar në Bosnjë, paralajmëron se vendi ballkanik që ende vuan pasojat e luftës, mund të përballet me “kërcënimin më të madh ndaj ekzistencës së tij në periudhën e pasluftës”, nëse bashkësia ndërkombëtare nuk frenon veprimet e serbëve të Bosnjës.

  Përfaqësuesi i Lartë, Christian Schmidt, planifikonte të paraqiste këtë paralajmërim në një konferencë në Këshillin e Sigurimit ...

 • Facebook pezullon teknologjinë e identifikimit të fytyrës

  3 Nentor, 2021

  MetaKompania Facebook thotë se po i jep fund një sistemi për identifikimin e fytyrës. Duke vënë theksin tek “shtimi i shqetësimeve mes shoqërisë” në lidhje me teknologjinë që mund të identifikojë automatikisht njerëzit në fotografi dhe video, kompania Facebook njoftoi se do të vazhdojë punën në këtë teknologji për të trajtuar problemet.

  “Enti rregullator është ende në proces për të ...

 • CDC miraton vaksinën për fëmijët 5-11 vjeç

  3 Nentor, 2021

  pfizer 5-12Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë dhanë miratimin mbrëmjen e së martës për imunizimin e fëmijëve nga 5-11 vjeç me vaksinën Pfizer.

  Drejtoresha e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, CDC, dha miratimin mbrëmjen e së martës. Njoftimi erdhi vetëm disa orë pasi një komision këshillues i CDC vendosi njëzëri se vaksinat Pfizer duhet t’u jepeshin fëmijëve të moshës 5 ...

 • Guardian: Bosnja në rrezik të ndarjes dhe konfliktit

  2 Nentor, 2021

  Christian SchmidtPërfaqësuesi i lartë i komunitetit ndërkombëtar në Bosnje e Hercegovinë, Christian Schmidt, paralajmëroi se ky vend është në rrezik të menjëhershëm për t’u shpërbërë dhe tha se ekzistojnë gjasa “shumë reale” për rikthimin e tij në konflikt.

  Në një raport për Kombet e Bashkuara, të parë nga gazeta britanike Guardian, Schmidt tha se nëse “separatistët serbë zbatojnë kërcënimet e ...

 • Drone turke në lindje të Ukrainës

  2 Nentor, 2021

  DrohnePërdorimi i parë luftarak i një droni turk Bayraktar në Donbas të Ukrainës ka shkaktuar reagime në mbarë botën, përfshirë edhe Berlinin. DW ka biseduar me ekepertë për pasojat e mundshme.

  Për herë të parë në Ukrainë është përdorur një dron turk – Bayraktar. Por efektet e përdorimit të dronit kanë qenë më të fuqishme në media, sesa në terren. ...

 • Biden: Dekadë vendimtare për planetin

  2 Nentor, 2021

  BidenNë samitin mbi klimën që po mbahet në Glasgou të Skocisë presidenti amerikan u zotua për një angazhim të ri të guximshëm nga Shtetet e Bashkuara: një reduktim prej 50 deri në 52 për qind të emetimit të gazrave karbonike deri në vitin 2030, objektiv ky që e vendos Uashingtonin në rrugën e duhur drejt reduktimit në zero të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"