LAJMET NGA BOTA

 • Dobësimi i Golfstrimit kërcënon sistemin e klimës në Atlantikun Verior

  7 Gusht, 2021

  Entstehung Landbrücke PanamaNjë studim i ri tregon, se rryma e Golfstrimit po dobësohet gjithnjë e më shumë. Rreziku është, se rrymat oqeanike mund të ndryshojnë drejtimin dhe të prishin ekuilibrin e paqendrueshëm të klimës.

  Të dhënat nga një numër i madh projektesh studimore për oqeanet nxjerrin në pah, se në dekadat e fundit Rrymat Qarkulluese Meridionale të Atlantikut (AMOC) kanë humbur dukshëm fuqinë.

  Rryma ...

 • Athina e mbuluar nga tymi

  7 Gusht, 2021

  Waldbrände in GriechenlandZjarret e papara që kanë përfshirë Europën jugore shkaktuan viktimat e para në Greqi. Situata është kritike, era vazhdon të përhapë zjarret.

  Zjarret masive që kanë pushtuar Greqinë vazhdojnë të përhapen, të ndihmuar nga era, e cila është parashikuar të jetë e fortë të shtunën. Nga veriu i Athinës zjarret vazhdojnë në drejtim të Liqenit Maraton, rezervuari më i madh ujor i ...

 • Kush do ta pasojë Angela Merkelin? Ja çfarë thonë sondazhet aktuale

  6 Gusht, 2021

  Deutschland Kombobild | Laschet | Baerbock | Scholz Pak javë para zgjedhjeve parlamentare në Gjermani Socialdemokratët (SPD) me kandidatin e tyre për kancelar Olaf Scholz renditen me fare pak diferencë pas ekologjistëve, kristindemokratët kryesojnë. Gara mbetet e hapur.

  Kush do ta pasojë Angela Merkelin? Në fund të vitit 2020 sondazhet flisnin për një fitore të ...

 • Nxehtësi përvëluese dhe zjarre në Itali dhe Jugun e Evropës

  5 Gusht, 2021

  Italien Sizilien | Waldbrand am Strand von Le Capannine in Catania Jugu i Evropës po përjeton aktualisht një nga valët më të nxehta të kohës në dekadat e fundit. Italia, Greqia, Spanja, Shqipëria, Maqedonia e Veriut apo Turqia po luftojnë me zjarret.

  E gjithë Italia është përfshirë nga zjarret prej disa javësh. Disa nga ...

 • Gjermania parashikon masa të reja në vjeshtë

  5 Gusht, 2021

  US-Regierung prüft Corona-Impfpflicht für MitarbeiterMinistri i Shëndetësisë, Jens Spahn parashikon masa të reja: Personat e vaksinuar duhet të vazhdojnë të mbajnë maska. Ata që nuk janë vaksinuar mund të përjashtohen nga gastronomia. Propozimet kanë shkaktuar kritika.

  Në Ministrinë Federale të Shëndetësisë mendojnë se për përballimin e suksesshëm të një vala të re të mundshme të pandemisë Corona nevojiten edhe masa të reja. ...

 • Sanksionet SHBA-Kinë krijojnë universet paralele të teknologjisë

  4 Gusht, 2021

  Handelsgespräche zwischen China und den USASanksionet e fundit nga Pekini dhe Uashingtoni kanë përshpejtuar një prirje të distancimit ekonomik ndaj Kinës, e cila synon me shumë mënyra që jetë e pavarur për furnizimet në sektorët kritikë të teknologjisë.

  Ndërsa SHBA vazhdon të fusë në listën e zezë dhjetëra kompani kineze, Pekini po imponon gjithnjë e më shumë sanksionet e veta ...

 • 8 të vdekur nga zjarret në Turqi

  3 Gusht, 2021

  Tetë persona kanë vdekur si rezultat i më shumë se 100 zjarreve përgjatë bregdetit jugor të Turqisë, ndërsa zjarrfikësit të mbështetur nga helikopterët luftojnë me zjarret që kërcënojnë disa nga zonat kryesore turistike të vendit.

  Banorët dhe pushuesit në destinacionet turistike të Antalias dhe Muglas u evakuan me anije të vogla. Roja bregdetare dhe dy anije të marinës u vendosën pranë bregdetit në rast se ...

 • Shkencëtarët britanikë kanë frikën e një beteje të përjetshme me COVID-in

  3 Gusht, 2021

  Këshilltarët shkencorë të qeverisë britanike kanë ngritur mundësinë e një lufte të përjetshme ndaj koronavirusit duke thënë se çrrënjosja e virusit “nuk ka gjasa të ndodhë”. Ata paralajmërojnë se “gjithmonë do të ketë variante”.

  Shkencëtarët britanikë shpresojnë që virusi të evoluojë në një formë që shkakton “sëmundje shumë më pak të rënda”, por paralajmëruan se nuk ka gjasa që kjo të ndodhë për disa kohë. ...

 • Fauci paralajmëron rrezikun nga shtimi i rasteve me koronavirus

  2 Gusht, 2021

  Eksperti më i lartë amerikan për sëmundjet infektive po paralajmëron se më shumë “dhimbje dhe vuajtje” do të pasojnë ndërsa përsëri po shtohet numri i rasteteve me COVID-19 mes thirrjeve të zyrtarëve që amerikanët e pavaksinuar të imunizohen.

  Duke folur në emisionin “This Week” të kanalit televiziv ABC, Dr. Anthony Fauci tha se nuk parashikon mbyllje të tjera në vend pasi beson se një numër ...

 • Qytetarët iranianë – “të pashpresë dhe të pakënaqur”

  28 Korrik, 2021

  Pamje nga protestat në Khuzestan. Korrik, 2021.Analistët thonë se dëshpërimi ekonomik dhe zhgënjimi në rritje në shoqëri kanë shkaktuar protesta në të gjithë Iranin.

  Fillimisht, ato kanë shpërthyer në provincën jugperëndimore Khuzestan, për shkak të mungesës së ujit.

  “Nëse shoqëria nuk do të ishte e pashpresë, ajo nuk do të dilte në rrugë, nuk do të reagonte, pakënaqësia e saj nuk do të rezultonte në protesta”, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"