LAJMET NGA BOTA

 • Gjermani: Më shumë se 100 të vdekur nga përmbytjet

  16 Korrik, 2021

  Deutschland | Unwetter - Hochwasser in HeimerzheimStuhitë dhe reshjet e shiut në landet Rheineland-Pflaz dhe Nordrhein-Wesfalen kanë shkaktuar dëme të tmerrshme. Qeveria gjermane premton ndihma të shpejta.

  Pas stuhive dhe reshjeve në perëndim të Gjermanisë numri i të vdekurve vazhdon të rritet. Sipas informacioneve të fundit të autoriteteve më shumë se 100 vetë gjetën vdekjen.

  Gazsjellësi rus, ngërçi i takimit Biden-Merkel 16 Korrik, 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden priti të enjten në Shtëpinë e Bardhë, Kancelaren gjermane Angela Merkel. Të dy udhëheqësit theksuan partneritetin e fortë transatlantik dhe bashkëpunimin për një sërë çështjesh, por Uashingtoni dhe Berlini vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme lidhur me gazsjellesin rus “Nord Stream 2”. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Patsy Widakuswara njofton.

  Ishte një vizitë lamtumire për Angela Merkelin, e cila brenda pak ...

 • Vdekjet dhe rastet me COVID përsëri në rritje në shkallë globale

  15 Korrik, 2021

  Vdekjet dhe rastet e COVID-19 janë në rritje përsëri në shkallë globale që po sjell si rezultat një raund tjetër kufizimesh dhe po zbeh shpresat për një verë argëtuese pothuajse normale.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të mërkurën se numri i vdekjeve u rrit javën e kaluar pas nëntë javësh rënie, duke regjistruar më shumë se 55,000 jetë të humbura, një rritje prej 3% krahasuar ...

 • George W. Bush për Merkelin: “Grua me parime dhe zemër të madhe”

  15 Korrik, 2021

  Merkel zu Besuch auf George W. Bushs Ranch in TexasNë fakt ish-Presidenti i SHBA George W. Bush nuk jep më intervista. Por për Angela Merkelin ai bën një përjashtim pak para vizitës së saj të lamtumirës në Uashington.

  “Angela Merkel e ka veshur pozicionin e saj shumë të rëndësishëm me dinjitet dhe ka marrë vendime shumë ...

 • Miliona vende të reja pune: energjia diellore po bëhet motor punësimi

  15 Korrik, 2021

  Spanien I Tabernas I Heliostaten Në gjithë botën po hapen miliona vende të reja pune në industrinë e shfrytëzimit të energjisë diellore. Edhe në Gjermani po shtohen panelet diellorë dhe firmat kanë nevojë për punonjës të rinj.

  Puna më jep shumë kënaqësi, jam i entuziasmuar dhe mësoj shumë”, thotë Fabian Rojas. Që nga tetori i vitit të kaluar argjentinasi 26-vjeçar ...

 • BE-ja nuk i njeh të gjitha vaksinat kundër COVID-19

  14 Korrik, 2021

  Një punëtore shëndetësore në Kroaci përgatitet të administrojë dozën e vaksinës AstraZeneca. Fotografi nga arkivi. Pasi Dr. Ifenayi Nsofor dhe gruaja e tij morën dy dozat e vaksinës AstraZeneca në Nigeri, ata menduan se gjatë kësaj vere do të mund të udhëtonin në ndonjë prej shteteve evropiane. Por, u gabuan.

  Ky çift – dhe miliona persona të tjerë që janë vaksinuar kundër COVID-19 me ndihmën ...

 • Efektiviteti i vaksinave ndaj variantit Delta

  14 Korrik, 2021

  FILE PHOTO: A medical worker administers a dose of the AstraZeneca vaccine to a man during a vaccination session for elderly people over 75 years old, at a stadium in New Taipei City, Taiwan June 25, 2021.Deri tani shtatë vaksina kundër COVID-19 janë miratuar për përdorim nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Dhe ndërsa koronavirusi po ndryshon në variante të reja, lind pyetja – sa ...

 • Franca dhe Greqia kërkojnë vaksinim me detyrim në disa profesione

  14 Korrik, 2021

  Symbolfoto ImpfstoffPas Italisë dhe Francës, edhe Greqia do të aplikojë vaksinimin e detyrueshëm kundër Coronës për punonjësit e shëndetësisë dhe kujdesit. Shkaku: përhapja e Deltës.

  Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis janë larguar nga kursi i vaksinimit vullnetar kundër COVID-19. Të dy ata njoftuan se do të duhej të vaksinoheshin personat që punojnë në sistemin e kujdesit shëndetësor. “Nëse nuk veprojmë ...

 • SHBA, fillon të rritet sërish numri i të infektuarve nga koronavirusi

  14 Korrik, 2021

  Infermieret bisedojnë në hyrje të pavionit të urgjencës ndërsa po përballen me një rritje të numrit të infeksioneveGrafiku i rasteve të infektimit me koronavirusin në Shtetet e Bashkuara po rritet sërish pas disa muajsh rënieje. Numri i rasteve të reja në ditë po dyfishohet gjatë tre javëve të fundit, të nxitura nga përhapja e shpejtë e variantit delta, nga niveli i ngadaltë i vaksinimit, ...

 • Hakerët iranianë prezantohen si studiues britanikë

  14 Korrik, 2021

  Një grup famëkeq hakerash të lidhur me Gardën Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) kanë zhvilluar një fushatë të fshehtë ndaj profesorëve të universiteteve dhe ekspertëve të tjerë të vendosur në Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara në përpjekje për të vjedhur informacionin e tyre sensitiv, sipas hulumtimit nga firma e sigurisë kibernetike Proofpoint.

  Grupi, i njohur si TA453 dhe Charming Kitten, janë shtirur si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"