LAJMET NGA BOTA

 • Franca dhe Greqia kërkojnë vaksinim me detyrim në disa profesione

  14 Korrik, 2021

  Symbolfoto ImpfstoffPas Italisë dhe Francës, edhe Greqia do të aplikojë vaksinimin e detyrueshëm kundër Coronës për punonjësit e shëndetësisë dhe kujdesit. Shkaku: përhapja e Deltës.

  Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis janë larguar nga kursi i vaksinimit vullnetar kundër COVID-19. Të dy ata njoftuan se do të duhej të vaksinoheshin personat që punojnë në sistemin e kujdesit shëndetësor. “Nëse nuk veprojmë ...

 • SHBA, fillon të rritet sërish numri i të infektuarve nga koronavirusi

  14 Korrik, 2021

  Infermieret bisedojnë në hyrje të pavionit të urgjencës ndërsa po përballen me një rritje të numrit të infeksioneveGrafiku i rasteve të infektimit me koronavirusin në Shtetet e Bashkuara po rritet sërish pas disa muajsh rënieje. Numri i rasteve të reja në ditë po dyfishohet gjatë tre javëve të fundit, të nxitura nga përhapja e shpejtë e variantit delta, nga niveli i ngadaltë i vaksinimit, ...

 • Hakerët iranianë prezantohen si studiues britanikë

  14 Korrik, 2021

  Një grup famëkeq hakerash të lidhur me Gardën Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) kanë zhvilluar një fushatë të fshehtë ndaj profesorëve të universiteteve dhe ekspertëve të tjerë të vendosur në Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara në përpjekje për të vjedhur informacionin e tyre sensitiv, sipas hulumtimit nga firma e sigurisë kibernetike Proofpoint.

  Grupi, i njohur si TA453 dhe Charming Kitten, janë shtirur si ...

 • Pfizer takim me qeverinë amerikane mbi dozën e tretë të vaksinës

  13 Korrik, 2021

  Kompania Pfizer njoftoi se ka në plan të takohet të hënën me zyrtarë të lartë amerikanë të shëndetësisë për të diskutuar rreth kërkesës së saj për marrjen e një autorizimi federal për injektimin e një doze të tretë të vaksinës kundër COVID-19.

  Ky zhvillim vjen ndërsa këshilltari kryesor i Presidentit Joe Biden për çështje të shëndetësisë, pranoi se është “plotësisht e llogjikshme dhe mbase e ...

 • Delta shkakton kaos në botë

  12 Korrik, 2021

  Tokio, JaponiTokio, qyteti nikoqir i Lojërave Olimpike këtë verë, hyn sot në një gjendje të re të jashtëzakonshme, për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirus në Japoni.

  Organizatorët e ngjarjes sportive e ndaluan pjesëmarrjen e spektatorëve pothuajse në të gjitha vendet ku zhvillohet Olimpiada, ndërsa të huajt kanë qenë të ndaluar qysh më herët.

  “U bëjmë thirrje njerëzve që t’i mbështesin atletët ...

 • Izraeli ofron dozën e tretë të vaksinës për të rriturit në rrezik

  12 Korrik, 2021

  Tel Aviv, IzraelIzraeli tha të dielën se do të fillojë të ofrojë dozën e tretë të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit, për të rriturit me sistem të dobët imunitar.

  Përhapja e shpejtë e variantit Delta të koronavirusit ka rritur rastet në Izrael gjatë muajit të kaluar, nga numra njëshifrorë në rreth 450 në ditë.

  Ministri i Shëndetësisë i Izraelit, Nitzan Horowitz, tha se të rriturit me sistem ...

 • OKB dhe BE përkujtojnë viktimat e Srebrenicës

  12 Korrik, 2021

  Bosnien Gräberfeld bei SrebrenicaKombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kujtuan masakrën e Srebrenicës 26 vjet më parë.

  BE dhe Kombet e Bashkuara kanë kujtuar masakrën e Srebrenicës 26 vjet më parë. Sekretari i Përgjithshëm i OKB Guterres shkroi në Twitter: “Ne nuk do ta harrojmë kurrë gjenocidin e Srebrenicës”.

  “Mohimi i gjenocidit dhe krimeve të luftës, ose lavdërimi i kriminelëve të luftës, janë ...

 • Bosnja shënon përvjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

  12 Korrik, 2021

  Mijëra njerëz u mblodhën në Bosnjë për të përkujtuar masakrën e Srebrenicës të vitit 1995, gjenocidin e vetëm të njohur ndërkombëtarisht në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe për të varrosur 19 viktima që sapo janë identifikuar.

  Ekzekutimi në korrik të vitit 1995 i më shumë se 8 mijë burrave dhe djemve myslimanë boshnjakë, po përkujtohet në një seri ngjarjesh të dielën, pasuar ...

 • Miliarderi Richard Branson bën udhëtimin e parë në hapësirë

  12 Korrik, 2021

  Miliarderi Richard Branson ndërmori të dielën aventurën e tij më të guximshme – një fluturim në hapësirë brenda anijes së hapësirës së kompanisë së tij.

  Në praninë e një turme prej më shumë se 500 personash që shikonin, një avion me të cilën ishte e bashkangjitur raketa e zotit Branson, u nis për fazën e parë të fluturimit. Në bord ishin zoti Branson dhe pesë ...

 • I dehur në timon? Sensorët nuk do të lejojnë nisjen e makinës

  12 Korrik, 2021

  Një shpikje e rëndësishme në parametrat e sigurisë për makinat synon të shpëtojë pothuajse 10 mijë jetët që humben që çdo vit në Shtetet e Bashkuara për shkak të ngarjes së makinës në gjendje të dehur. Për më tepër njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Julie Taboh.

  Shumica e njerëzve nuk mendohen shumë kur ulen në timon. Thjesht ndezin makinën dhe fillojnë udhëtimin.

  Por, kjo nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"