LAJMET NGA BOTA

 • Shkencëtarët kanë zbuluar rrjetën e panjohur të enëve të gjakut në kockat e njeriut

  30 Janar, 2019

  enet e gjakutShkencëtarët gjermanë të Universitetit Duisburg-Esen, në trupin e njeriut kanë zbuluar një rrjetë të panjohur deri më tani të enëve të gjakut, e cila gjendet në kocka dhe i kontribuon përhapjes së shpejtë dhe efikase të qelizave të gjakut dhe imunitetit nëpër gjithë trupin

  Shkencëtarët në eksperiment kanë përdorur substancën kimike – etil cinamat në kockat e brejtësve. ...

 • Zyrtarë të SHBA-së dhe Evropës diskutojnë terrorizmin e mbështetur nga Irani

  30 Janar, 2019

  USADepartamenti amerikan i Shtetit ka thënë se koordinatori i tij për fushën kundërterrorizmit, Nathan Sales, do të udhëtojë këtë javë në tre shtete skandinave për të diskutuar çështje që përfshijnë “terrorizmin e mbështetur nga Irani” në Evropë.

  Ky Departament ka thënë se ambasadori Sales do të udhëtojë në Danimakë, ...

 • Evropa Drama vazhdon – Akti tjetër i betejës së Brexit

  29 Janar, 2019

  EU ENKush e ka kontrollin për Brexit? Qeveria apo parlamenti në Londër? Vendi ka hyrë në një qorrsokak, nuk po arrihet dot asnjë mazhorancë për ndonjërën nga format e Brexit. Tani deputetët duan të marrin një vendim.

  Një luftë pushteti e paparë. Dhoma e Ulët ndërmerr përpjekjen për t’ia marrë qeverisë kontrollin për hapat e tjerë në lidhje me Brexit. ...

 • Emigrim? Por si ndikon ai tek shëndeti?

  29 Janar, 2019

  emigrantMigrimi dhe zhvendosja ndikojnë në shëndetin e refugjatëve dhe migrantëve. E drejta e shëndetit të jetë e drejtë edhe për migrantët, kërkon Zyra Zajonale për Europën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

  OBSH mblodhi të dhënat për të krijuar një ide të përgjithshme mbi gjendjen e shëndetit të refugjatëve dhe migrantëve dhe sistemit të shëndetësisë në 53 vende të rajonit ...

 • Synime ambicioze për programet hapësinore gjatë këtij viti

  28 Janar, 2019

  Satelit2019-ta premton suksese historike në fushën e eksplorimit të hapësirës. Një numër arritjesh janë realizuar që në muajin e parë të këtij viti, që nga udhëtimi i largët i sondës New Horizons e deri tek zbritja e kapsulës kineze në anën e errët të Hënës. Këtë vit do të shënohen edhe përvjetorë të rëndësishëm që na kujtojnë “hapin ...

 • Studime shpresëdhënëse për të parandaluar goditjen në zemër

  28 Janar, 2019

  laborNjë nga anët më interesante të algoritmave të kompjuterave dhe të mësuarit e paisjeve elektronike, është aftësia e tyre për të nxjerrë të dhëna të reja nga teknologjitë e vjetra. Ekspertët e Universitetit të Londrës në Oksford për shembull kanë gjetur një mënyrë për të bërë grafitë e rregullta dhe për të parashikuar problemet e zemrës, që herët.

  Shpresa ...

 • Para votimit – Apeli i fundit i Theresa Mayt

  15 Janar, 2019

  Theresa MayDeri në fund luftoi Theresa May për marrëveshjen e negociuar me Bashkimin Europian për daljen nga BE. Të gjitha shenjat të thonë se ajo të martën (15.01) do të anulohet në parlamentin britanik.

  Në fund të fjalimit të saj në Parlamentin e Britanisë së Madhe, kryeministrja britanike, Theresa May përmendi edhe librat e historisë: Kur të pëmendet më vonë ...

 • Panairi i pajisjeve elektronike të konsumit

  8 Janar, 2019

  QLED 8KNë këtë panair, duket se çdo aktivitet është i ndërthurur me teknologjinë. Gerard Thevelnot është me kompaninë Helite.

  “Në panair po tregojmë produktin e ri që është mburojë për ngarësit e biçikletave.”

  Më shumë se 180 mijë njerëz kanë pushtuar qytetin këtë javë në panairin vjetor të teknologjisë. Ata vijnë të shohin arritjet e fundit nga gjigandët e teknologjisë, por ...

 • E ardhmja e punës

  8 Janar, 2019

  StShumë nga llojet e punëve të sotme nuk ekzistonin para 10 vjetësh. Dhe, pas një dekade, teknologjia ka shumë mundësi t’i ketë zëvendësuar disa nga këto punë. Por, me se do të merren njerëzit kur makineritë të bëhen pjesë të pothuajse çdo industrie? Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Elizabeth Lee njofton nga Los Anxhelesi.

  Jennail Chavez nuk hezitoi kur ...

 • Makinat elektrike drejt popullarizimit

  8 Janar, 2019

  Makina elektrikeMakinat elektrike janë në prag të një zhvillimi cilësor thonë shumë ekspertë. Në të gjithë botën, shqetësimet për ndotjen dhe ndryshimet klimatike po shtohen duke i bërë më tërheqëse makinat elektrike si një alternativë miqësore për mjedisin. Por, ende mbetet problem çmimi i lartë.

  Në nëntor në Kili mbërritën 100 autobusë elektrikë. Presidenti Sebastian Piñera i mirëpriti në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"