LAJMET NGA BOTA

 • Merr fund lufta në Afganistan, më e gjata në historinë e Amerikës

  31 Gusht, 2021

  Lufta 20 vjeçare e Shteteve të Bashkuara në Afganistan ka marrë fund.

  Në konferencën e shtypit ku deklaroi përfundimin e përpjekjeve të evakuimit dhe luftës, gjenerali Frank McKenzie, kreu i Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara, tha se avionët e fundit u ngritën nga aeroporti i Kabulit në orën 3:29, sipas orës së Uashingtonit, ose një minutë para mesnatës në Kabul.

  Një zyrtar i lartë taleban ...

 • OBSH-ja ngre alarmin për rritjen e viktimave nga COVID-19

  31 Gusht, 2021

  Mjekët dhe stafi mjekësor kujdesen për pacientët në repartin COVID-19 në një Spital të Përgjithshëm në Sarajevë të Bosnjë dhe Hercegovinës, 18 mars 2021. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi të hënën se mbi 230,000 viktima të reja nga COVID-19 mund të ndodhin në Evropë deri më 1 dhjetor.

  Paralajmërimi vjen derisa bota kaloi shifrën e 4.5 milionë vdekjeve nga COVID-19 që nga fillimi i ...

 • Gabriel Escobar pritet të zëvendësojë Matthew Palmerin

  30 Gusht, 2021

  Gabriel Escobar.Zëvendësambasadori i Shteteve të Bashkuara në Serbi, Gabriel Escobar javën e ardhshme pritet të marrë detyrën e Zëvendësndihmës sekretarit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit.

  Ky lajm është konfirmuar për agjencinë e lajmeve serbe, Beta nga Ambasada amerikane në Beograd.

  Deri më tani këtë post e ka mbajtur Matthew Palmer, i cili ka qenë edhe përfaqësues i posaçëm i DASH-it ...

 • Gjermania arrin kuotën 60% të vaksinimit të popullsisë

  28 Gusht, 2021

  Coronavirus - Impfung beim Kinder- und JugendarztMinistria e Shëndetësisë në Gjermani e publikoi shifrën të shtunën. Më shumë se 50 milionë gjermanë e kanë marrë ndërkohë dozën e dytë të vaksinimit.

  Më shumë se 60% e njerëzve në Gjermani janë të vaksinuar plotësisht kundër virusit Corona. Dozën e dytë të vaksinës e kanë marrë afërsisht 50 milionë vetë në ...

 • SHBA sulmojnë degën afgane të milicisë xhihadiste, IS

  28 Gusht, 2021

  MQ-9 Reaper Drohne Drohnenkrieg Ziel Drohnenangriff AfghanistanSi reagim pas sulmit të përgjakshëm me shumë viktima në aeroportin e Kabulit, SHBA ka sulmuar me drone degën rajonale të IS-it në Afganistan. Rrezik serioz për sulme të tjera në Kabul.

  Sulmi me drone në provincën Nangahar iu drejtua degës rajonale të milicisë xhihadistë, “Shteti Islamik Provinca Khorasan”, IS-K, bëri të ditur ...

 • Agjencitë e Inteligjencës Amerikane ende të ndara për origjinën e koronavirusit

  28 Gusht, 2021

  Sipas rezultateve të një rishikimi të urdhëruar nga Presidenti Joe Biden dhe të publikuar të premten, agjencitë amerikane të zbulimit mbeten të ndara në lidhje me origjinën e koronavirusit, por besojnë se udhëheqësit e Kinës nuk dinin për virusin para fillimit të pandemisë globale.

  Sipas një përmbledhjeje të paklasifikuar, katër agjenci të komunitetit të inteligjencës amerikane thanë me një farë besimi se virusi fillimisht u ...

 • Presidenti Biden zotohet se SHBA do t’i gjejë autorët e sulmeve në aeroportin e Afganistanit

  27 Gusht, 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden premtoi të enjten se Shtetet e Bashkuara do t’i gjenin autorët e sulmeve vetëvrasëse dhe personat e tjerë përgjegjës për ato sulme vdekjeprurëse, anëtarë të dyshuar të Shtetit Islamik, jashtë aeroportit të Kabulit, ku mijëra njerëz ishin mbledhur me shpresën për të ikur nga vendi i kontrolluar nga talebanët.

  Autorët e sulmeve kishin goditur orë më parë në dy vende përreth ...

 • BE-ja paralajmëron vendet që rekomandojnë doza shtesë të vaksinës

  26 Gusht, 2021

  Foto ilustrim. Vendet e Bashkimit Evropian mund të përballen me pasoja ligjore për shkak të rekomandimeve për një dozë shtesë të vaksinës kundër koronavirusit.

  Kjo për faktin se një dozë përforcuese ende nuk është miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), tha Komisioni Evropian.

  Agjencia ka thënë vazhdimisht se duhet të ketë më shumë të dhëna para se të miratojë përdorimin e një doze shtesë.

  Deri më ...

 • Youtube njofton se ka hequr 1 milion video të rrezikshme rreth COVID-it

  26 Gusht, 2021

  YouTube bëri të mërkurën se që nga fillimi i pandemisë ka hequr më shumë se një milion video që përmbanin “dezinformacion të rrezikshëm mbi koronavirusin”.

  Deklarata nga platforma në pronësi të kompanisë Google vjen ndërsa platformat e medias sociale po kritikohen nga udhëheqës politikë se kanë dështuar të ndalin përhapjen e informacionit të rreme e të dëmshëm në lidhje me virusin e tema të tjera.

  YouTube ...

 • Shërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e koronës

  25 Gusht, 2021

  Coronavirus China Wuhan medizinisches Personal arbeitet im LaborA u transmetua koronavirusi nga kafshët apo erdhi nga laboratori? Presidenti amerikan Biden kishte porositur një raport të shërbimeve të fsheta për këtë. Tani raporti u paraqit – por ende nuk jep një përgjigje të qartë.

  Shërbimet sekrete amerikane me sa duket nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë qartë origjinën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"