LAJMET NGA BOTA

 • Biden apo Trump? Cilin kandidat do të preferonte Kina?

  17 Mars, 2024

  KinaNdërsa fushata zgjedhore në Shtetet e Bashkuara intensifikohet, si presidenti Joe Biden ashtu edhe rivali i tij i mundshëm, Donald Trump, premtojnë se do të mbajnë një qëndrim të ashpër ndaj Kinës. Po çfarë mendojnë në Kinë për zgjedhjet amerikane? Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Bill Gallo pyeti banorët e Pekinit se çfarë përshtypjesh kanë për dy kandidatët.

   

  Marrëdhënia SHBA-Kinë ...

 • Çfarë tregon historia amerikane për ripërballjen Biden-Trump

  17 Mars, 2024

  Shtepia e bardheTashmë që presidenti Joe Biden dhe ish presidenti Donald Trump e kanë pothuajse të sigurt emërimin si kandidatë zyrtarë të partive të tyre për zgjedhjet e nëntorit, shumë njerëz i kthejnë sytë nga historia e Shteteve të Bashkuara. Herën e fundit që të njëjtët persona janë përballur dy herë për presidencën, ka ndodhur në vitin 1956 dhe ...

 • Ambasadori amerikan paralajmëron Hungarinë për lidhjet “e ngushta” me Rusinë

  14 Mars, 2024

  amb shbaAmbasadori amerikan në Budapest, tha të enjten se aleatët e NATO-s po paralajmërojnë Hungarinë për rreziqet e marrëdhënieve të saj “të ngushta dhe në zgjerim” me Rusinë dhe nëse kjo është zgjedhja e politikës së Budapestit, “ne do të duhet të vendosim se si të mbrojmë më mirë interesat tona të sigurisë”.

   

  Marrëdhëniet midis Budapestit dhe Uashingtonit janë acaruar ...

 • Reuters: operacion sekret i CIA-s në Kinë, i urdhëruar nga ish presidenti Trump

  14 Mars, 2024

  ciaNë vitin e tij të dytë në detyrë, ish presidenti Donald Trump autorizoi CIA-n (Agjencinë Qendrore të Zbulimit) të fillonte një fushatë të fshehtë në mediat sociale kineze me synim kthimin e opinionit publik në Kinë kundër qeverisë, i thanë agjencisë së lajmeve Reuters ish zyrtarë amerikanë me njohuri të drejtpërdrejta të këtij operacioni tepër sekret.

   

  Tre ish zyrtarë i ...

 • Dhoma e Përfaqësuesve miraton ligjin kundër pronësisë kineze të TikTok-ut

  14 Mars, 2024

  tiktokDhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan, miratoi sot një projekt-ligj, sipas së cilit aplikacioni i njohur TikTok ose duhet të shkëputet nga kompania kineze ByteDance që e ka në pronësi, ose të shesë versionin amerikan të tij, që të vazhdojë të lejohet të përdoret në Shtetet e Bashkuara.

   

  Projekt-ligji dypartiak i jep TikTok-ut gjashtë muaj kohë për t’u shkëputur nga ...

 • Putini: Pozicione të vjetra, plane të reja stacionimi

  14 Mars, 2024

  PutinParalajmërime për armë bërthamore për Perëndimin, zemërim për debatin gjerman për “Taurus”: në një intervistë para zgjedhjeve, presidenti rus përsërit shumë gjëra që dihen. Të rejat kanë të bëjnë me kufirin me Finlandën.

   

  Citimet e para u bënë faqet e para të lajmeve televizive në mëngjes, ndërsa intervista me Vladimir Putin nuk u transmetua deri në orën 10 të mëngjesit ...

 • Biden dhe Trump sigurojnë emërimet partiake për një ripërballje në zgjedhjet e nëntorit

  13 Mars, 2024

  Biden TrumpPresidenti amerikan Joe Biden siguroi të martën në mbrëmje emërimin e tij si kandidat i demokratëve, dhe ish presidenti Donald Trump siguroi delegatët e nevojshëm për emërimin republikan, duke hapur rrugën për një përsëritje të garës së vitit 2020.

   

  Të dy fituan në zgjedhjet paraprake në Xhorxhia, Misisipi dhe në Uashington, duke siguruar shumicën e mjaftueshme të delegatëve në ...

 • Putin: Rusia e gatshme të përdorë armët bërthamore nëse kërcënohet sovraniteti ose pavarësia e saj

  13 Mars, 2024

  PutinPresidenti Vladimir Putin tha se Rusia është e gatshme të përdorë armët bërthamore, nëse ekziston një kërcënim për shtetësinë, sovranitetin ose pavarësinë e saj, duke shfaqur shpresën se Shtetet e Bashkuara do të përmbahen nga veprimet që mund të shkaktojnë një konflikt bërthamor.

   

  Deklarata e presidentit Putin ishte një tjetër paralajmërim i hapur për perëndimin para zgjedhjeve presidenciale të kësaj ...

 • Zgjedhjet në Beograd – pa ndryshime të kushteve

  13 Mars, 2024

  Protestat BeogradShpallet zhvillimi i zgjedhjeve të përsëritura në Beograd më 2 qershor 2024. Fakti që presidenti i Serbisë duhej të merrte një vendim për këtë, mund të mjaftojë për të shpjeguar pse po përsëritën zgjedhjet.

   

  Zgjedhjet e përsëritura në kryeqytetin e Serbisë do të mbahen më 2 qershor 2024 me vendim të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Fakti që presidenti i Serbisë ...

 • Një dokument që rrodhi tregon se si Kremlini i menaxhon zgjedhjet në Rusi

  13 Mars, 2024

  zgjedhjet RusiNë fund të javës së kaluar, menaxherët në Uzinën e Përpunimit të Gazit Natyror në Astrakhan të Rusisë u dorëzuan punëtorëve fletëpalosje me udhëzimet se si të votojnë në zgjedhjet presidenciale të Rusisë, që do të mbahen nga data 15 deri më 17 mars, raporton kanali në Telegram, Ostorozhno Novosti.

   

  Sipas udhëzimeve, 5.000 punëtorëve të uzinës do t’u dërgohen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"