LAJMET NGA BOTA

 • Si funksionon qeverisja nën Sheriatin?

  25 Gusht, 2021

  Kur talebanët morën nën kontroll shumicën e Afganistanit në 1996, ata vunë në zbatim një version të rreptë të Sheriatit, ose ligjit islamik. Bazuar në interpretimin e tyre të sistemit islamik të qeverisjes, grate nuk lejoheshin të punonin, ndërsa lejoheshin ekzekutimet publike.

  Tani që talebanët kanë përsëri nën kontroll vendin, afganët i tremben kthimit të sundimit të tyre brutal, për të cilin talebanët thonë se ...

 • Biden: Në fuqi planet për tërheqje të plotë nga Afganistani brenda 31 gushtit

  24 Gusht, 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi të martën se i përmbahet afatit të 31 gushtit për të përfunduar nxjerrjen me rrugë ajrore të amerikanëve, afganëve të rrezikuar dhe të tjerëve që kërkojnë të ikin nga Afganistani i kontrolluar nga talebanët. Vendimi nuk përfill thirrjet e aleatëve, të cilët duan t’i japin më shumë kohë evakuimit dhe ka gjasa të pasohet me kritika në adresë të ...

 • Afganistani në qendër të takimit të G-7

  24 Gusht, 2021

  Dy muaj më parë, udhëheqësit e shtatë demokracive më të industrializuara në botë u takuan në prag të verës në bregdetin juglindor të Anglisë. Ishte një ngjarje e gëzueshme: takimi i parë fizik i Grupit të Shtatë Kombeve në dy vjet për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe paraqitjes së mirëpritur të presidentit Joe Biden dhe mesazhit të tij “Amerika është kthyer” si dhe ...

 • OBSH thirrje për shtyrjen e dozës së tretë të vaksinës

  24 Gusht, 2021

  Logoja e Organizatës Botërore të ShëndetësisëKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve që të vonojnë administrimin e injeksioneve përforcuese për të paktën dy muaj, për t’u dhënë kohë vendeve me doza të pakëta të vaksinave që të sigurojnë më shumë.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve gjatë një vizite në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest, se përparësi duhet ...

 • A është ende domethënëse incidenca?

  23 Gusht, 2021

  Coronavirus Symbolfoto ImpfprivilegienIncidenca në Gjermani aktualisht po rritet me shpejtësi, të lidhura me të janë kufizime të mundshme. Por a ka ende kuptim të përdorësh incidencën si orientuese? Një pasqyrë e fakteve.

  E ashtuquajtura incidencë 7-ditore ka shkuar lart e poshtë që nga fillimi i pandemisë. Shifra tregon se sa njerëz kanë rezultuar pozitivë për COVID-19 në shtatë ditë, bazuar në 100.000 banorë.

  Incidenca e fundit në ...

 • Perspektivat e turizmit hapësinor

  23 Gusht, 2021

  Suksesi i fundit i kompanive private të fluturimeve në hapësirë ka ngjallur interesin e kërkuesve të aventurave, por çmimi i i udhëtimeve në hapësirë është shumë i lartë për shumicën e njerëzve. Ekspertët thonë se pas pak vitesh, çmimet për një udhëtim në hapësirë ka të ngjarë të ulen mjaftueshëm në mënyrë që njerëzit e zakonshëm t’i përballojnë.

  Një pamje e kohëve të fundit e ...

 • Talibanët po shkojnë derë më derë për të gjetur “kolaboratorët”

  22 Gusht, 2021

  Afghanistan | Taliban Kämpfer in KabulTalibanët i kanë shtuar kërkimet për njerëzit që punonin për forcat e NATO-s ose qeverinë e mëparshme afgane.

  Sipas një dokumenti të OKB-së, militantët talibanët po shkojnë derë më derë për të gjetur “kolaboratorët” dhe po kërcënojnë familjet e tyre. Që nga marrja e pushtetit, grupi ekstremist islamik deklaroi disa herë dhe u mundua t’i ...

 • Kryeministri britanik thërret një takim urgjent të G-7ës për krizën në Afganistan

  22 Gusht, 2021

  Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 të martën për të diskutuar krizën në Afganistan dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të gjejë mënyra për të parandaluar përshkallëzimin e saj.

  “Është jetike që bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku për të siguruar evakuime të sigurta, për të parandaluar një krizë humanitare dhe për të mbështetur popullin afgan për të ...

 • Edhe të vaksinuarit përhapin variantin Delta

  21 Gusht, 2021

  Passanten in den Fussgaengerzonen in Muenchen .Varianti Delta përhapet më lehtë sesa variantet e tjera të virusit korona edhe ndër personat e vaksinuar kundër Covid-19. Prandaj ekspertët rekomandojë edhe më tej mbajtjen e maskave dhe respektimin e distancës fizike.

  Raportet nga vende të ndryshme po konfirmojnë frikën e shkencëtarëve sipas të cilëve varianti Delta që u përhap me shpejtësi ...

 • Merkeli dëshiron të vazhdojë dialogun me Rusinë megjithë dallimet

  20 Gusht, 2021

  Russland Moskau | Angela Merkel und Vladimir PutinNë takimin e saj me Presidentin rus Putin, Kancelarja Merkel bëri thirrje që dialogu të vazhdojë. Ajo tha se dëshiron të rigjallërojë bisedimet për Ukrainën.

  Në Moskë kancelarja Merkel tha se megjithë dallimet e thella me Rusinë, me njëri -tjetrin flitet. Kancelarja theksoi se kjo edhe duhet të mbetet kështu. Presidenti ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"