LAJMET NGA BOTA

 • Biden: SHBA do të qëndrojnë në Afganistan derisa të evakuohen të gjithë shtetasit amerikanë

  20 Gusht, 2021

  Joe Biden speaks about Afghanistan at the White House in WashingtonPresidenti amerikan Joe Biden u zotua se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në Afganistan derisa të evakuohen të gjithë qytetarët amerikanë që duan të largohen, ndërsa ai këmbëngul në vendimin e tij për t’u tërhequr nga ky vend, pavarësisht kaosit të shkaktuar.

  “Unë nuk mendoj se kjo mund të ishte trajtuar në një mënyrë ...

 • Siguria e Kabulit në duart e fraksionit Hakani të talibanëve

  20 Gusht, 2021

  Kabul, 19 gusht 2021Talibanët ia kanë lënë në dorë sigurinë e kryeqytetit afgan, Kabul, anëtarëve të lartë të Rrjetit Hakani, i cili ka lidhje të ngushta me grupet e huaja xhihadiste, përfshirë edhe me al-Kaidën.

  Zyrtarët e agjencive perëndimore të zbulimit thonë se ky fakt është alarmues dhe bie ndesh me zotimet e talibanëve për të ndjekur një rrugë më të moderuar se sa kur ...

 • Dështuan shërbimet sekrete në Afganistan?

  20 Gusht, 2021

  Afghanistan | Taliban Kämpfer in KabulPas zhvillimeve të fundit në Afganistan, qeveria gjermane ndodhet nën presion. Nga të gjitha anët vijnë kritika, nuk përjashtohet një komision hetimor parlamentar për të shqyrtuar zhvillimet që zunë në befasi Gjermaninë.

  Paralelisht me aksionin e evakuimit të personelit lokal afgan dhe ndihmësve të tjerë në Kabul, në Berlin ka filluar ballafaqimi politik në lidhje ...

 • 3 Shtete të Ballkanit pranojnë refugjatë

  19 Gusht, 2021

  Te kthyer nga Afganistani ne FranceJanë përgatitjet e fundit për mbërritjen e refugjatëve afganë: kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj hedh një vështrim në konviktin studentor të saporiparuar në qendër të qytetit. Gjithçka duket si duhet: “Faleminderit studentëve që liruan përkohësisht dhomat e tyre,” shkroi ai në faqen e tij në Facebook më pas. Shqiptarët e dinë mirë se çfarë ...

 • Kush janë talibanët?

  18 Gusht, 2021

  Afghanistan PK der Taliban Grupi radikal-islamist e mori pushtetin në Afganistan. Një vështrim mbi historinë dhe strukturën drejtuese të talibanëve. Çfarë pritet pas rikthimit të tyre në pushtet?

  Ata e quajnë veten “nxënës dhe studentë”, këtë do të thotë fjalë për fjalë “taliban”, që është forma e shumësit në gjuhën pashtu e fjalës me origjinë nga arabishtja “talib”. Shumë nga talibanët ...

 • Afganistan: Joe Biden mbron tërheqjen e SHBA ndërsa talibanët marrin kontrollin

  17 Gusht, 2021

  Washington Rede Präsident Biden AghanistanNjë ditë pasi luftëtarët talibanë hynë në pallatin presidencial në Kabul, fuqitë botërore janë ende në shok. Aeroporti i kryeqytetit është zona e fundit nën kontrollin e SHBA.

  SHBA dhe pjesa tjetër e bashkësisë ndërkombëtare u përpoqën të hënën të reagojnë ndaj rënies tronditëse të Kabulit te talibanët një ditë më parë.

  Avionët ushtarakë të SHBA, Gjermanisë dhe ...

 • Afganistan: BE dhe NATO në gjendje shoku

  17 Gusht, 2021

  Afghanistan Kundus | US-Soldaten in Afghanistan | HubschrauberPas rikthimit të shpejtë në pushtet të talibanëve, NATO dhe BE kryesisht kanë heshtur. Janë qeveritë e vendeve të BE që shprehen aktualisht dhe marrin vendime.

  Shërbimin Diplomatik të BE e gjeti me sa duket të papërgatitur marshimi i shpejtë i talibanëve dhe dorëzimi i shpejtë i qeverisë afgane. Vetëm të ...

 • Presidenti Biden mbron vendimin për Afganistanin, fajëson ushtrinë afgane

  17 Gusht, 2021

  Presidenti Joe Biden mbrojti të hënën me forcë vendimin për të tërhequr trupat amerikane nga Afganistani dhe hodhi poshtë kritikat e shumta për tërheqjen kaotike që po paraqet një krizë për të.

  Zoti Biden tha se misioni i Shteteve të Bashkuara asnjëherë nuk kishte pasur si synim shtetndërtimin.

  “Nuk ishte asnjëherë për të krijuar një demokraci të bashkuar dhe të centralizuar. Interesi ynë i vetëm jetik ...

 • Talibanët u kthyen – çka tash?

  16 Gusht, 2021
  Luftëtarët talibanë në dhomën e presidentit afgan, Ashraf Ghani, 15 gusht 2021.Luftëtarët talibanë në dhomën e presidentit afgan, Ashraf Ghani, 15 gusht 2021.

  Situata në kryeqytetin ...

 • Armiqësi kundër refugjatëve në Turqi

  14 Gusht, 2021

  Türkei | Ausschreitungen in Altindag-AnkaraKatër milionë refugjatë jetojnë në Turqi, e gjithnjë e më shumë ata po përballen me armiqësi. Këtë e treguan edhe trazirat në Ankara. Në të ardhmen priten shkallëzime të tjera, paralajmërojnë ekspertët.

  Gjithçka filloi të martën (10.08) në mbrëmje me një grindje mes dy grupeve të të rinjve në Altindag, një lagje e Ankarasë. Migrantët sirianë u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"