LAJMET NGA BOTA

 • Festë në një lagje të Nju Jorkut në këtë kohë pandemie

  21 Shtator, 2020

  festaMasat kufizuese, anulimi i pushimeve dhe mbyllja e pjesshme e shkollave nuk kanë ndalur shpirtin ngazëllyes të qytetit të Nju Jorkut. Mes pandemisë së vazhdueshme, e vetmja festë e bllokut,”Covid-Release”, që respekton distancimin fizik vazhdon të mbahet në Nju Jork dhe vazhdon të fitojë zemrat e banorëve të tij.

  Rrugët e Nju Jorkut janë bosh. Tingulli i borisë në mbrëmje ...

 • Drosten: “Nga maskat nuk do të shpëtojmë lehtë”

  19 Shtator, 2020

  Virologu DrostenGjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e virologut, Christian Drostenit. Në një intervistë për Deutsche Wellen ai paralajmëron se kemi përpara një dimër të vështirë.

  DW: Dhe sa kohë do të na duhet të jetojmë me pandeminë e koronës?

  Christian Drosten: Është e vështirë të bësh prognoza globale. Në Europë ne kemi gjendje me vështirësi të ndryshme. Dimri nuk ...

 • Vendet evropiane shpallin kufizime të reja për shkak të koronavirusit

  19 Shtator, 2020

  MadridVendet evropiane njoftuan të premten masa të reja kufizuese për shkak të koronavirusit, një ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se rastet e infektimit kanë filluar të përhapen sërish në mbarë kontinentin evropian me “ritme alarmuese”.

  Në Spanjë, ku ka mbi 620 mijë raste, më shumë se në çdo vend tjetër evropian, qeveria rajonale e Madridit urdhëroi vendosjen e ...

 • Koronavirusi, CDC-ja tërheq udhëzimin që shkaktoi polemika

  19 Shtator, 2020

  cdcZyrtarët amerikanë të shëndetësisë kanë tërhequr një udhëzim të muajit gusht që kishte krijuar shkaktuar polemika të forta, i cili sugjeronte se nuk ishte e nevojshme të testoheshin personat pa simptoma që mund të ishin ekspozuar ndaj koronavirusit.

  Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka rikthyer në fuqi udhëzimin fillestar që personat që kanë qenë në kontakt me ...

 • Premtimi i ilaçit në studimin e parë madhor të pakicave me COVID-19

  19 Shtator, 2020

  RocheNjë kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spital me COVID-19 në studimin e parë madhor kryesisht me hispanikë dhe afrikano-amerikanë.

  Kompania Roche me bazë në Zvicër raportoi rezultatet për ilaçin e quajtur tocilizumab, që shitet tani ...

 • A mund të ketë jetë në planetin Afërditë ?

  16 Shtator, 2020

  AferditaAstronomët kanë gjetur shenja të mundshme jete në atmosferën e planetit Afërditë. Fjala është për mikrobe që mund të jetojnë në retë e ngarkuara me acid sulfurik të planetit të nxehtë. Sipas një studimi botuar në revistën Nature Astronomy, dy teleskopë, në Havai dhe në Kili, gjetën shenja të fosfinës, një gaz i dëmshëm, i cili në Tokë lidhet ...

 • Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

  15 Shtator, 2020

  detiSezoni kryesor i udhëtimeve për pushime në Evropë po përfundon. Sidoqoftë disa rajone njoftojnë rritje të rasteve të koronës dhe rregulloret e udhëtimeve aktualizohen vazhdimisht.

  Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyrueshme? Kush ...

 • Gjigandi kinez, Huawei në rrezik përballë sanksioneve amerikane

  15 Shtator, 2020

  HuaweiDuke filluar nga 15 shtatori, gjigandi kinez i telekomunikacionit, Huawei — dikur simbol i kapacitetit teknologjik të Kinës, nuk do të ketë më qasje në furnizime jetike me gjysëm-përçues. Pa këto pjesë elektronike, Huawei nuk mund të prodhojë telefona inteligjentë, apo pajisje 5G që kërkohen sot nga bizneset, thonë analistët.

  Sanksionet kundër një prej kompanive më të fuqishme kineze u ...

 • Corona dhe BE: Bashkë apo të ndarë kundër Covid-19?

  14 Shtator, 2020

  BENë fillim të pandemisë, BE e pati të vështirë të gjejë një strategji të përbashkët. Ndërkohë po bashkëpunohet më shumë. E megjithatë BE i ka deri diku duart e lidhura.

  Kur të takohen të hënën e të martën (14-15.09) anëtarët europianë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë diçka do të jetë ndryshe:  Pandemia e detyron OBSH të zhvillojë takimin e parë ...

 • Takim Lukashenko-Putin në Soçi

  14 Shtator, 2020

  Russia, Sochi, Belarus President Alexander Lukashenko and Russian President Vladimir Putin meet at the Sirius Educational Center in the Black sea resortPresidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko u takua të hënën në qytetit rus të Soçit, në brigjet e Detit të Zi, me homologun rus Vladimir Putin. Zoti Lukashenko kërkoi mbështetje kritike për qeverinë e tij nga udhëheqësi rus, në atë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"