LAJMET NGA BOTA

 • Rritet numri i rasteve me Covid-19, shumë shtete të Bashkimit Europian rikthejnë kufizimet

  25 Korrik, 2021

  Në shumë vende të Evropës ku është hasur sërish rritje e numrit të rasteve me COVID-19, janë duke u shtrënguar masat dhe kufizimet në kuadër të luftës kundër pandemisë.

  Pavarësisht programit të përhapur dhe intensiv të vaksinimit, rastet me COVID-19 të shkaktuara nga varianti më ngjitës, Delta, në vendet evropiane janë në rritje ndërsa kjo ka shtyrë që qeveritë të marrin masa të ...

 • Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

  25 Korrik, 2021

  Bosnien und Herzegowina - Gedenken an Srebrenica-MassakerBurgim deri në pesë vjet për këdo që mohon gjenocidin e Srebrenicës.

  Përfaqësuesi i lartë i bashkësisë ndërkombëtare për Bosnjë dhe Hercegovinën, diplomati austriak Valentin Inzko, vendosi që mohimi i gjenocidit së Srebrenicës të konsiderohet si vepër penale.

  Sipas urdhrit të diplomatit austriak ligj i ri hyn në fuqi më 31 korrik. Sipas ligjit ...

 • Mijëra protestojnë kundër bllokimeve në Sidnei, disa të arrestuar

  25 Korrik, 2021

  Mijëra njerëz dolën në rrugët e Sidneit dhe qyteteve të tjera australiane të shtunën për të protestuar kundër masave kufizuese mes një rritje të re të rasteve me COVID-19.

  Forcat e policisë arrestuan disa persona ndërsa turmat e njerëzve u përpoqën të thyenin gardhet e vendosura nga policia dhe hodhën shishe plastike në drejtim të tyre.

  Demonstrues pa maska marshuan nga parku Viktoria i Sidneit drejt ...

 • Merkel mbron marrëveshjen me Uashingtonin mbi gazsjellësin rus

  23 Korrik, 2021

  Kancelarja gjermane Angela Merkel i doli mbrojti të enjten një marrëveshjeje së arritur me Uashingtonin për të lejuar përfundimin pa sanksione amerikane të gazjellësit “Nord Stream 2”, një projekt që synon transportimin e gazit natyror nga Rusia në Gjermani.

  Ajo e quajti marrëveshjen njoftuar të mërkurën “të mirë për Kievin”, edhe pse projekti “Nord Stream 2”, prej 11 miliardë dollarësh, 98 për qind e të ...

 • Kina nuk do një inspektim të dytë nga OBSH-ja

  23 Korrik, 2021

  China | WHO Experten in WuhanOrganizata Botërore e Shëndetësisë dëshiron të kontrollojë në fazën e dytë të ekzaminimeve mbi origjinën e koronës edhe laboratorët kinezë. Pekini reagon me zemërim dhe akuza ndaj OBSH-së.

  Zëvendësministri Kinez i Shëndetësisë Zeng Yixin tha në një konferencë shtypi se ishte “jashtëzakonisht i befasuar” nga kjo kërkesë. Ai e akuzoi Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ...

 • Kancelarja Merkel, mbrojtja e klimës dhe katastrofat

  23 Korrik, 2021

  Deutschland Hochwasser Bundeskanzlerin Angela Merkel in Bad Münstereifel“Kancelarja e klimës” – kështu e quajnë herë pas here kancelaren gjermane Angela Merkel, edhe këto ditë pas reshjeve pothuaj apokaliptike. A është ajo vërtet e tillë? Dhe nëse po, që kur?

  Më 30 nëntor 2005, Angela Merkel, që sapo ishte zgjedhur kancelare dha deklaratën e parë qeveritare para parlamentit. Në ...

 • SHBA: Marrëveshja me Gjermaninë për gazsjellësin, në mbështetje të Ukrainës

  22 Korrik, 2021

  Gjatë punës për shtrirjen e tubacionit të gazsjellësit rus Nord Stream 2Gjatë punës për shtrirjen e tubacionit të gazsjellësit rus Nord Stream 2

  Gjermania është angazhuar si pjesë e një marrëveshjeje me Uashingtonin të ndërmarrë veprime në nivel kombëtar dhe për të ushtruar presion, madje edhe sanksione në nivelin evropian, nëse Rusia përdor energjinë si armë në marrëdhëniet me vendet e tjera.

  Shtetet e ...

 • SHBA dhe Gjermania, marrëveshje për qëndrimin ndaj Nord Stream 2

  22 Korrik, 2021

  Gjermania është angazhuar si pjesë e një marrëveshjeje me Uashingtonin të ndërmarrë veprime të nivelit kombëtar dhe për të bërë presion, përfshirë sanksione në nivelin evropian, nëse Rusia përdor energjinë si armë në marrëdhëniet me vendet e tjera, tha të mërkurën një zyrtar i lartë Departamentit të Shtetit.

  Shtetet e Bashkuara nuk hynë në detaje lidhur me marrëveshjen për gazsjellësin Nord Stream 2 lidhur me ...

 • Kujdes: Jo vetëm armiku por edhe miku përgjon

  22 Korrik, 2021

  Kali i trojes elektronikeSoftueri Pegasus i firmës izraelite NSO është një nga mjetet më të fuqishme të përgjimit në botë. Programi mund të instalohet fshehurazi në telefonin celular, pa dijeninë e personit të prekur.

  Zgjodhëm emrin „Pegasus”, sepse softueri është një kalë Troje, madje një kalë Troje me krahë, që fluturon direkt në telefonin celular, qe shprehur njëherë në një ...

 • Forca e ujit – Si krijohet energjia shkatërrimtare e ujit?

  21 Korrik, 2021

  Olympiasportler I Hans Kaupmannsennecke von Hochwasser betroffenUji është në gjendje të bëjë shkatërrime katastrofale. Kjo nuk vihet në diskutim. Por si krijohet nga uji, ky element kaq paqësor, një forcë e tillë e paparë që vë përpara çdo gjë që i pret rrugën?

  Duket sikur shtëpitë të jenë ngritur me kartona dhe makinat që ndodhen nën masat ngjyrë kafe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"