LAJMET NGA BOTA

 • Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për unitetin e bllokut dhe shëndetin publik

  6 Mars, 2021

  a_medical_specialist_holds_a_vial_of_sputnik_v_vaccine_against_the_coronavirus_at_a_vaccination_center_in_the_state_department_store_gum_in_central_moscow_russia_january_18_2021._reutersNjë ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato nuk miratohen nga rregullatori i BE-së për barnat.

  Ministri i Çështjeve Evropiane Clement Beaune paralajmëroi të premten se vaksinat ruse dhe kineze përbëjnë rrezik për unitetin e bllokut dhe për shëndetin publik.

  Pas një fillimi të vështirë ...

 • OBSH, Ekipi hetimor përgatitet të nxjerrë raportin për origjinën e COVID-it

  6 Mars, 2021

  Peter Ben Embarek OBSHHetuesit që zhvilluan inspektime në Kinë për të zbuluar origjinën e koronavirusit, do të nxjerrin në mes të marsit një raport me përfundimet e tyre, tha të premten një zyrtar i OBSH-së.

  Peter Ben Embarek, i cili udhëhoqi misionin, sqaroi në konferencën e rregullt për shtyp të organizatës se nuk do të nxirrej një raport paraprak, siç ...

 • Raporti: lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit

  4 Mars, 2021

  ObezSipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti.

  Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë.

  Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve të vdekjes nga COVID-19 dhe mbipeshës, zbulon ...

 • Lojërat robotike ndihmojnë zhvillimin e fëmijëve

  3 Mars, 2021

  RobotNë tregun e sotëm ekzistojnë disa robotë që janë edhe lojëra tërheqëse, të cilat po ndihmojnë në aftësimin e fëmijëve për gjuhën, shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën ndërsa i argëtojnë ata.

  Aibhlinn Ernst-Murphey argëtohet ndërsa mëson alfabetin.

  4 vjeçarja luan me një robot të quajtur Roybi, i cili e aftëson atë për gjuhën dhe shkencën.

  “Mësimet që po i jep vajzës sime ...

 • Burimet: SHBA sanksione ndaj Rusisë për helmimin e Navalnit

  2 Mars, 2021

  Aleksei NavalniShtetet e Bashkuara pritet të vendosin sot sanksione për të ndëshkuar Rusinë për helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalni. Lajmi u bë i ditur nga dy burime në dijeni të çështjes.

  Vendimi i Presidentit Joe Biden për të vendosur sanksione në përgjigje të helmimit të zotit Navalni pasqyron një qëndrim më të ashpër sesa ai i paraardhësit të ...

 • Fëmijët italianë kryesojnë listën e mbipeshës në Evropë

  2 Mars, 2021

  mbipeshaProduktet e gatshme dhe mungesa e gjumit shkaktojnë mbipeshë tek fëmijët, sikurse tregon rasti i atyre në Itali.

  Kuzhina mesdhetare konsiderohet si jashtëzakonisht e shëndetshme: fruta, perime, peshk dhe vaji ulliri. Këto ushqime mendohet se parandalojnë mbipeshën dhe sëmundje të ndryshme.

  Por janë pikërisht fëmijët dhe të rinjtë italianë që kryesojnë listën e mbipeshës të këtyre grupmoshave në Evropë.

  “Kuzhina mesdhetare vërtet ...

 • Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

  1 Mars, 2021

  Instituti i shendetesise Mali i ZiNga e marta në Malin e Zi hyjnë në fuqi masat shtrënguese për të penguar përhapjen e shpejtë të infektimeve. Mali i Zi konsiderohet ndër vendet me numrin më të madh të infektimeve në Evropë.

  Ministria e Shëndetësisë e Malit të Zi ka njoftuar që Komisioni për Mbrojtjen e popullsisë nga infektimi me Covid -19, ...

 • Sarkozy dënohet me burg për korrupsion

  1 Mars, 2021

  Nicolas SarkozyNjë gjykatë e Parisit shpalli fajtor të hënën ish-presidentin francez Nicolas Sarkozy për korrupsion dhe shfrytëzim të postit dhe e dënoi atë me një vit burgim dhe dy vjet me kusht.

  Politikani 66-vjeçar, i cili ishte president nga viti 2007 në 2012, u dënua për përpjekjen për të marrë në mënyrë të paligjshme informacion nga një gjykatës i lartë ...

 • Studimi: Vaksina e Pfizer-it po aq efektive në përdorimin e përgjithshëm sa në prova

  25 Shkurt, 2021

  PfizerSipas një studimi të ri vaksina e re që lufton COVID-19-n, prodhuar nga kompanitë Pfizer-BioNTech, është po aq efektive kur përdoret tek popullata e përgjithshme sa edhe gjatë provave klinike të fazës së fundit.

  Në një studim në shkallë të gjerë që përfshiu 1.2 milionë njerëz, ekspertët e Institutit të Kërkimeve “Clalit” të Izraelit gjetën se vaksina me dy doza ...

 • FDA: Vaksina me një dozë e J&J parandalon COVID-in; së shpejti vendimi përfundimtar

  24 Shkurt, 2021

  Johnson & JohnsonVaksina e kompanisë Johnson & Johnson e cila merret me një dozë të vetme mbron nga COVID-19. Kjo thuhet në një analizë të enteve rregullatore amerikanë të bërë publike të mërkurën, e cila hedh bazat për një vendim përfundimtar për miratimin e një vaksine të re edhe më të lehtë për t’u përdorur, e cila do të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"