LAJMET NGA BOTA

 • Studiuesit po mësojnë se si koronavirusi manipulon sistemin imunitar

  12 Korrik, 2021

  Imazhi mikroskopik i SARS-CoV-2Që nga viti 2019 kur filloi pandemia e koronavirusit, kemi mësuar më shumë rreth virusit, se kush rrezikohet më shumë, se si duhen trajtuar pacientët e COVID-it dhe se si funksionon virusi. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carol Pearson, studiuesit po mësojnë gjithashtu se si virusi manipulon sistemin imunitar të trupit dhe se si i shmang mekanizmat e tij ...

 • Shqetësime për vaksinën ruse Sputnik V

  12 Korrik, 2021

  Në mbarë botën po bëhen përpjekje për të vaksinuar sa më shumë njerëz për të arritur imunitetin e turmës kundër koronavirusit. Zyrtarët thonë se po analizojnë efektshmërinë e vaksinave, por sipas ekspertëve, Rusia nuk ka ofruar deri tani informacionin e nevojshëm mbi vaksinën e saj, Sputnik V. ​

  “Këto rezultate kaq të mira është vështirë të besohen!” thotë studiuesi Konstantin Andreev.

  Në maj një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë ...

 • OBSH: Bota në një pikë të rrezikshme të pandemisë së COVID-19s

  8 Korrik, 2021

  Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve të mërkurën se bota ndodhet në një pikë të rrezikshme të pandemisë, në një kohë kur variante tejet ngjitëse të COVID-19-s po përhapen me shpejtësi për shkak të një qasjeje të pabarabartë ndaj vaksinimit.

  Nga selia e agjencisë në Gjenevë, zoti Tedros tha se disa vende me nivele të larta vaksinimi po bëjnë ...

 • Gjermania liron sërish masat kufizuese për udhëtimet

  7 Korrik, 2021

  PolizeiNëse një vend klasifikohet si një zonë e variantit të virusit, udhëtimi nga atje në Gjermani është pothuajse i pamundur. Gjermania ka ndryshuar prapë listën e vendeve për udhëtime.

  Qeveria federale ka vendosur të pezullojë një pjesë të madhe të kufizimeve, të vendosura më parë ndaj Portugalisë, Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut, si dhe Rusisë, Indisë dhe Nepalit, ...

 • Presidenti Biden paralajmëron të pavaksinuarit se po rrezikojnë komunitetet

  7 Korrik, 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden flet për përgjigjen e administratës ndaj koronavirusit dhe për programin e vaksinimit (6 korrik 2021)Ndërsa 10 shtete amerikane po përjetojnë një rritje të rasteve të koronavirusit, Presidenti Joe Biden paralajmëroi të martën se “miliona amerikanë janë ende të pavaksinuar dhe të pambrojtur dhe, për shkak të kësaj, komunitetet e tyre janë në rrezik”.

  Në thirrjen e tij më të fundit televizive ...

 • Angela Merkel: Bilanc i dyzuar për Procesin e Berlinit për Ballkanin

  5 Korrik, 2021

  Merkel“Dritë dhe hije” në vitet e fundit – Bilanci i kancelares Angela Merkel në kuadër të Procesit të Berlinit për Ballkanin është i dyzuar

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mendon se Procesi i Berlinit solli një mundësi bashkëpunimi të nivelit të ri në rajon dhe shumë përparime praktike për qytetarët e Ballkanit Perëndimor.

  Në një konferencë për mediat në përfundim të samitit ...

 • Gjermani: Nevojitet shkallë e lartë e vaksinimit për shkak të Deltas

  5 Korrik, 2021

  LeipzigRKI në Gjermani e konsideron një shkallë të lartë të vaksinimit të domosdoshme për të parandaluar një valë të katërt të koronas në vjeshtë.85 përqind e 12-59 vjeçarëve duhet të jenë vaksinuar.

  Në luftën kundër variantit Delta të koronavirusit, të paktën 85 përqind e moshës 12 deri në 59 vjeç dhe 90 përqind e të moshuarve të moshës 60 vjeç ...

 • SHBA, festimet për Ditën e Pavarësisë. Biden: Falë shkencës, virusi nuk kontrollon më jetën tonë

  5 Korrik, 2021

  Amerikanët festuan ditëlindjen e 245-të të vendit të dielën, një vit pasi pandemia detyroi anulimin e pothuajse të gjitha festimeve.

  Presidenti Joe Biden tha se populli amerikan ishte “më afër se kurrë” për të deklaruar “pavarësinë” nga koronavirusi. Presidenti i bëri komentet ndërsa priti më shumë se 1000 të ftuar në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, përfshirë punonjës sektoresh kritikë dhe familje të ushtarëve amerikanë.

  Gjatë ...

 • Susanne Schütz: Çështjet politike duhet të lihen jashtë Procesit të Berlinit

  5 Korrik, 2021

  Ministrisë së Jashtme për Ballkanin, Susanne SchützMerkel mbledh sot në një videokonferencë për herë të fundit liderët e Ballkanit Perëndimor. E ngarkuara e Ministrisë së Jashtme për Ballkanin, Susanne Schütz, ndriçon sfondin e takimit mbi Procesin e Berlinit.

  Deutsche Welle: Znj. Schütz, çfarë e shtyu Gjermaninë të nisë Procesin e Berlinit si një ofensivë diplomatike në Ballkanin Perëndimor?

  Susanne Schütz: Qeveria ...

 • A janë vaksinat kineze efektive ndaj variantit Delta?

  1 Korrik, 2021

  Doza të vaksinës Sinovac, të prodhuar në Kinë. Fotografi ilustruese. Shumë shtete, nga Kina në Indonezi e deri në Brazil, varen jashtëzakonisht shumë nga vaksinat kineze për t’i imunizuar kundër koronavirusit qytetarët e tyre. Por, së fundmi janë rritur shqetësimet nëse vaksinat e prodhuara në Kinë, ofrojnë mbrojtje të mjaftueshme ndaj variantit Delta të koronavirusit, që fillimisht u identifikua në Indi.

  Varianti Delta, konsiderohet se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"