Arrihet marrëveshje për armëpushim në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin tha se armëpushimi do të hyjë në fuqi të shtunën në mesnatëUdhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës përfunduan të enjten bisedimet maratonike në Bjellorusi me një marrëveshje për armëpushimi që ka për qëllim t’u jap fund luftimeve që çuan në vrasjen e mijëra vetave në Ukrainën lindore.

Armëpushimi, që do të hyjë në fuqi më 15 shkurt u shpall pas bisedimeve rraskapitëse 16 orëshe në kryeqytetin bjellorus, Minsk.

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se palët “arritën të merren vesh për çështjet kryesore”, përfshirë edhe tërheqjen e armatimeve të rënda nga zona e konfliktit.

Marrëveshja thuhet se është pranuar edhe nga kryengritësit pro rus.

Por, të gjitha palët nënvizuan në paraqitje të ndara për gazetarë se mbeten mospajtime. “Ne nuk kemi iluzione”, tha kancelarja gjermane Angela Merkel, duke shtuar se mbetet “shumë, shumë punë për t’u bërë”.

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko, mohoi të jetë arritur ndonjë marrëveshje për autonominë e rajonit rusisht folëse në lindje të Ukrainës.

“Çështja kryesore e arritur është që midis të shtunës dhe të dielës duhet te shpallët armëpushimi i përgjithshëm pa asnjë kusht”, tha presidenti Poroshenko.

Takimi u zhvillua nën hijen e luftimeve intensive në Ukrainën lindore që nga dëshmitarët janë përshkruar si më të fuqishmet dhe më vdekjeprurëset në këtë konflikt.

Dëshmitarët nga qyteti lindor i Donetskut thanë të mërkurën se të paktën dy veta u vranë nga bombardimi i një stacioni autobusësh. Zyrtarët ukrainas thanë se sulmet e kryengritësve në afërsi të Debaltseve, vranë të paktën 19 ushtarë dhe plagosën 78 të tjerë.

Para takimit të së mërkurës, presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, tha se qeveria e tij dhe Bashkimi Evropian do të flasin me një zë. Ai tha po ashtu se nuk do të mëdyshet që të shpallë ligjin e luftës në gjithë vendin, nëse ndodhë përshkallëzimi i konfliktit.

Komandanti i forcave amerikane në Evropë tha se forcat ushtarake ruse janë të përfshira drejtpërdrejtë në luftimet në rajonin e Debaltseve.

Gjenerali Ben Hodges, tha të mërkurën në Poloni se “ndërhyrja e drejtpërdrejtë ushtarake ruse” në Debaltseve është “shumë i qartë”.

Presidenti Barack Obama, tha të hënën se do të presë përfundimet e takimit para se të marrë një vendim nëse do të furnizojë Kievin me armatime për t’i dhënë fund kryengritjes separatiste. (voa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>