Automobili i vërsulet grupit të ushtarëve

sulmi me vetureDisa vetë kanë mbetur të plagosur në qytezën pranë Parisit, Levallois-Perret, kur një automjet u vërsul drejt një grupi ushtarësh. Grupi anti-terror i prokurorisë nisi hetimet.

Patrick Balkany kryetari i bashkisë së Levallois-Perret, qytezë në periferi të Parisit flet për akt “të qëllimshëm”. Në Levallois-Perret qytet i ka zyrat edhe shërbimi i sekret i brendshëm i DGSI. Grupi anti-terror i prokurisë së Parisit ka nisur hetimet. Mëngjesin e së mërkurës një automobil sulet drejt një grupi ushtarësh, ku disa vetë mbetën të plagosur.

Ministrja e Mbrojtjes së Francës, Florence Parly e dënoi këtë sulm “frikacak”. Hetimet e filluara duhet të sqarojnë incidentin. Sipas kryetarit të bashkisë së departamentit Levallois-Perret nuk ka dyshim se i panjohuri e ka drejtuar qëllimisht automjetin drejt ushtarëve që po largoheshin nga kazerma në qendër të qytezës. Shpejtësia e makinës ishte e madhe. Autori i krimit është larguar. Ushtarët në Francë ruajnë veç aeroporteve, stacioneve të trenit dhe atraksionet turistike edhe sinagogat, muzetë dhe Kullën Eifel në Paris. (dw)

 

la/(dpa, afp, rtr)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>