Boris Johnson dorëhiqet

protesta vmroBoris Johnson dorëzoi postin e kreut të partisë konservatore, Tory. Si kryeministër ai do të vazhdojë të qëndrojë në detyrë, derisa të zgjidhet një kryeministër i ri, tha Johnson në Londër.

 

Presioni ishte aq i madh, saqë Boris Johnsonit nuk i mbeti rrugë tjetër. Të enjten ai dha dorëheqjen si kryetar i partisë konservatore, Tory në një deklaratë publike. Si kryeministër ai do të qëndrojë në detyrë derisa të zgjidhet një kryeministër i ri, tha Johnson. Ai falënderoi popullin britanik dhe theksoi, se të qenurit kryeministër është një shkollë më vete. “Ndonëse gjërat tani duken të errëta, e ardhmja do të jetë e artë”, tha Johnson.

Me këtë dorëheqje Johnson i hapi rrugën emërimit të një kreu të ri të partisë. Së fundmi ishin 50 anëtarë të qeverisë që i kthyen shpinën Boris Johnsonit, shumë me arsyetimin, se duan të shmangin dëmin nga partia konservatore.

Më parë Johnson kishte zhvilluar një takim me Mbretëreshën Elisabeth. Pak më parë edhe i sapoemëruari si ministër i ri Financash, Nadhim Zahawi iu drejtua Johnsonit dhe kërkoi që të japë dorëheqjen.

 

Kapur pas pushtetit

Të mërkurën Boris Johnson, megjithë valën e dorëheqjeve nga kabineti e tij kishte deklaruar, se do të qëndrojë në post. “Kryeministri është në një atmosferë optimiste dhe do të luftojë më tej”, ishte shprehur asistenti i tij parlamentar, James Duddrige për sky News. Johnson në zgjedhjet e fundit parlamentare mori mandatin nga 14 milionë votues dhe ka shumë për të bërë për këtë vend, sipas Duddrige.

Kriza më e fundit qeveritare u shkaktua pas aferës së kolegut të partisë konservatore, Chris Pincher, që u akuzua për ngacmime seksuale. Më parë ishte bërë e ditur, se Johnson kishte pasur dijeni për fajësimet kundër Pincher, para se ta vendoste në një post të rëndësishëm të grupit parlamentar. Më parë zëdhënësi i Johnsonit e kishte mohuar disa herë këtë dijeni.

Mbështetja për Boris Johnsonin brenda partisë konservatore ishte prej kohësh në rënie. Në fillim të qershorit 58 vjeçari u përball me një votë mosbesimi brenda partisë të cilën ai e fitoi. 148 parlamentarë nuk i dhanë votën Johnsonit, 211 deputetë konservatorë e mbështetën edhe më tej. Më parë Johnson ishte vendosur nën presion edhe pas detajeve për party-t e organizuara në rezidencën e kryeministrit gjatë lokdaunit të Coronës.

 

la/djo/as (bbc.com, dpa, rtr)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>