Një avion rus rrezohet në Sinai të Egjiptit

Në avionin e rrëzuar në gadishullin e Sinait ndodheshin 224 persona.

EgjiptiZyrtarët egjiptian thanë se një avion rus i pasagjerëve me 224 veta në bord, u rrëzua në gadishullin e Sinait, pak kohë pasi fluturoi nga qendra turistike në Sharm-el Sheikh.

Njoftimet e para bëjnë të ditur se avioni ishte një Airbus A-321 me 217 udhëtarë dhe shtatë anëtarë të ekuipazhit.

Autoritetet po kërkojnë avionin dhe tash për tash nuk ka asnjë njoftim per viktimat e mundshme.

Informatat për rrëzimin pasuan njoftimin e kontrollit ajror të Egjiptit për humbjen e kontaktit me avionin më pak se gjysmë ore pas fluturimit, pak para orës 6 sipas kohës lokale.

Avioni po fluturonte drejt Shën Peterburgut në Rusi. (voa)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>