SHBA: Trump thellon epërsinë mes republikanëve

gara presidenciale republikanetNë Shtetet e Bashkuara, një anketë e re e publikuar sot tregon se biznesmeni Donald Trump e ka shtuar epërsinë ndaj kandidatëve të tjerë republikanë presidencialë, në garën për të marrë emërimin e Partisë.

Sipas anketës së Universitetit Quinnipiac, Trump gëzon një mbështetje prej 39 për qindsh, i pasuar nga senatori i Floridës Marco Rubio me 19 për qind; ndërsa në vend të tretë në garën e republikanëve është senatori i Teksasit Ted Cruz, me 18 për qind mbështetje.

Në anketën e mëparshme të Universitetit Quinnipiac, më 5 shkurt, Donald Trump e udhëhiqte garën e republikanëve, me një mbështetje prej 31 për qindsh. Por ai i fitoi me lehtësi zgjedhjet paraprake të Nju Hempshërit javën e kaluar dhe dy republikanë u larguan nga gara.

Në frontin e demokratëve, anketa e re nuk sjell ndonjë ndryshim: ish sekretarja e shtetit Hillary Clinton gëzon një mbështetje thuajse të barabartë me senatorin e Vermontit Bernie Sanders, i cili gjithashtu arriti një fitore të konsiderueshme në zgjedhjet e Nju Hempshërit. (voa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>