Kategoritë: Shqipëria

Lajmet nga Shqipëria

Jepet pretenca për Arben Frrokun, kërkohet burgim i përjetshëm

Prokuroria ka kërkuar burgim përjetë për Arben Frrokun, i cili akuzohet për vrasjen e ish-kryekomisarit Dritan Lamaj rreth dy vite më parë. Në Gjykatën e Krimeve të Rënda pretenca ndaj Frrokut u shpall në mungesë të të akuzuarit, gjatë një seance me dyer të mbyllura. Genc Gjokutaj, avokati mbrojtës i Frrokut, reagoi pas shpalljes së pretencës. “E prisnim këtë konkluzion të gjyqtarëve”, tha Gjokutaj, sipas të cilit “prokuroria kishte mungesë provash” dhe “nuk u provua që Frroku është vrasësi i kryekomisarit të policisë”.

Avokati Gjokutaj shtoi se “ka prova që dëshmitari është i paguar”.

Ndërkohë, mësohet se personi i cilësuar si “dëshmitar kyç i procesit” është transferuar prej disa javësh në një vend të Bashkimit Europian, për arsye sigurie. Top Channel

Tiranë, sërish alarme false për bombë te “Petro Nini” dhe “Musine Kokalari”

Dy alarme për bombë kanë rezultuar false mëngjesin e së mërkurës në kryeqytet. Njoftimi i parë u bë për një pako të dyshimtë të vendosur pranë shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, ndërsa njoftimi i dytë erdhi për një çantë të dyshimtë te shkolla e mesme “Petro Nini Luarasi”. Të dyja këto ngjarje kanë shkaktuar panik mes nxënësve dhe kalimtarëve të rastit, që kanë njoftuar menjëherë policinë, e cila pasi ka shkuar në të dyja vendngjarjet ka vendosur perimetrin e sigurisë, e më pas ka kryer veprimet e nevojshme.

Pas shpërthimeve të kontrolluara nga forcat xheniere të Policisë së Tiranës, si në rastin e Kombinatit, ashtu dhe në atë pranë murit të “Petro Ninit”, “bombat me celular” kanë rezultuar false.

Në ngjarjen e Kombinatit, pakoja e dyshimtë ishte e lidhur me një celular mbi të, pranë shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, ku ndërhynë forcat e Komisariatit nr. 6. Me mbërritjen e forcave xheniere, pakos së dyshimtë iu nënshtruan disa procedura nga ku rezultoi se bëhej fjalë sërish për një alarm të rremë.

Policia ka nisur hetimet, pasi dyshohet se kemi të bëjmë sërish me dy raste të qëllimshme. Vetëm gjatë ditëve të fundit, në kryeqytet janë shënuar 5 alarme false për bombë, ndërsa policia ka dalë në përfundim se këto akte kanë për qëllim përhapjen e panikut. Një rast tjetër i ngjashëm u shënua edhe në qytetin e Durrësit javën e kaluar, ku një pako e dyshimtë ishte lënë pranë portës së një shkolle 9-vjeçare. / Top Channel

Tiranë, përfundon misioni i FMN-së

Konfirmohet parashikimi për një rritje ekonomike 3 përqind në 2015. Ministri i Financave njofton për emetimin e eurobondit 300 milion euro, dhe marrjen e një borxhi 250 milion euro në tregjet ndërkombëtarNë Shqipëri misioni i Fondit monetar ndërkombëtar i cili diskutoi për dy javë me autoritetet e vendit lidhur me zbatimin e marrëveshjes së përbashkët tha sot se parashikimi i rritjes ekonomike për 2015 mbetet ai për një nivel prej 3 përqindësh. Drejtuesi i misionit Nadeem Illahi dhe përfaqësuesit e qeverisë dhe Bankës qëndrore shqiptare u shprehën të kënaqur për ecurinë e deritanishme të parametrave ekonomik, ndërsa ministri i Financave Shkëlqim Cani njoftoi se në muajt maj-qershor, qeveria pritet të emetojë eurobondin 300 milion eurosh si dhe të marrë në tregjet ndërkombëtare, një borxh prej 250 milion eurosh, me garanci nga Banka Botërore.
Pavarësisht risqeve të jashtme apo dhe ndikimit të përmbytjeve të muajit të shkuar, parashikimet për rritjen e ekonomisë shqiptare mbeten të pandryshuara. Drejtuesi i misionit të FMN-së, Nadeem Illahi tha se “programi ekonomik i Shqipërisë po ecën sipas planit” dhe se “shkalla e rritjes ekonomike parashikohet të vazhdojë rimëkëmbjen e moderuar në vitin 2015. Objektivi prej tre përqindësh është i arritshëm, pavarësisht përmbytjeve të kohëve të fundit dhe ngadalësimit në sektorin e naftës. Rritja ekonomike do të nxitet nga rimëkëmbja e qëndrueshme e kërkesës së brendshme, duke përfituar nga çmimet e ulëta të naftës dhe norma të ulëta interesi, si edhe nga një rritje graduale e huadhënies bankare. Të gjitha këto tregojnë se rimëkëmbja do të jetë ashtu sic kishim parashikuar më parë”, u shpreh Illahi.

Nga ana e tij guvernatori i Bankës Qëndrore Genti Sejko vuri theksin në nevojën e rritjes së konkurrueshmërisë së ekonomisë shqiptare dhe thellimin e reformave strukturore: “Në afat të shkurtër, rritja e konsumit dhe e investimeve private janë të mjaftueshme për të gjeneruar impulset fillestare të rritjes ekonomike, por rritja afatgjatë e ekonomisë shqiptare duhet të gjejë mbështetje më të madhe nga përmirësimi i profilit të saj konkurrues dhe nga rritja e eksporteve. Për këtë arsye, ne gjykojmë se përshpejtimi i reformave strukturore ka një rol të pazëvendësueshëm për mbështetjen e rritjes ekonomike”.

Autoritetet shqiptare shpjeguan se kanë rënë dakort që të ndërmarrin hapa konkretë për të ulur nivelin e kredive të këqija, që mbeten në kuotat e mbi 24 përqind të të gjithë portofolit të kredisë e që përbën një ndër pengesat kryesore të huadhënies në favor të ekonomisë.

Ndërkohë qeveria shqiptare do t’i drejtohet tregjeve të huaja për të marrë borxh. Nga njëra anë do të emetohet një Eurobond prej 300 milion euro, i dyti pas atij të 5 viteve më parë. “Në muajt e ardhshëm, ndoshta maj-qershor, kemi pritshmëri për të emetuar eurobondin e ri. Pra, 300 milion maturohen në nëntor, 300 milion do të marrim përsëi. Për pasojë niveli i borxhit nuk rritet”, deklaroi ministri i Financave Shkelqim Cani.

Nga ana tjetër, në muajin qershor, me një garanci nga Banka Botërore, do të merret një borxh prej 250 milion eurosh, i cili, sic shpjegoi ministri Cani është “një hua që ka interesa relativisht më të ulta, sepse garantohet nga Banka Botërore. Edhe në këtë rast nuk bëhet fjalë për rritje borxhi. E gjithë kjo shumë prej 250 milion euro, thjesht do të merret në tregun ndërkom bëtar dhe jo në atë lokal”.

Sipas ministrit të Financave një veprim i tillë ndërmerret për t’i lënë më shumë mundësi bankave në vend që të kreditojnë ekonominë.

Pas përfundimit të bisedimeve më FMN, do të jetë bordi i këtij të fundit që nga mesi i këtij viti do të duhet të miratojë rishkimin e katërt të programit të përbashkët e të vendosë lëvrimin e mbi 37 milion eurove, kësti i radhës i marrëvëshjes tre vjecare me qeverinë shqiptare. (voa)

Dështon rezoluta Shqipëri-BE, opozita kërkoi përfshirjen e Doshit dhe të Metës

Demokratët janë përplasur sërish me kryesuesen e delegacionit të Parlamentit Europian edhe në ditën e dytë të takimit ndërparlamentar për variantin përfundimtar të deklaratës së përbashkët. Burime nga mbledhja me dyer të mbyllura bëjnë me dije se, deputeti Aldo Bumçi ka replikuar ashpër me Monica Macovein duke bërë që takimi i përbashkët Shqipëri-PE të mbyllet pa një deklaratë të përbashkët, që në Bruksel përkthehet si mungesë e dialogut politik në Shqipëri.

Demokratët kanë kërkuar që në draftin e përbashkët, në pikën që parashikon rekomandimet për hetimet e hapura pas akuzave të Doshit, të vendosej emri i Ilir Metës si i akuzuari i tij.

“Shumica nuk ishte dakort që të vendosej emri i Kryetarit të Kuvendit, por të vendosej emri përgjithësues i Kuvendit. Kjo është e padrejtë. Ç’lidhje kanë 140 deputetë?”, deklaroi përfaqësuesi i opozitës në takimin Shqipëri-BE, Aldo Bumçi.

Ndërsa demokratët kanë këmbëngulur që në këtë deklaratë të përfshihen edhe çështje të tjera, si largimet nga administrata apo raste të korrupsionit, eurodeputetja e djathtë në Parlamentin Europian, që kryeson delegacionin e PE-së në Tiranë, u ndal vetëm tek kërkesa e parë e PD-së, kur bëri thirrje të kihet kujdes me respektimin e parimeve të hetimit.

“Ne bëjmë thirrje për hetim të pavarur dhe të paanshëm për akuzat e ngritura. Për ne është e rëndësishme që prokurori, gjyqtari të funksionojnë në mënyrë të pavarur, megjithëse e dimë që kjo është e vështirë si fillim, megjithatë ka gjithmonë një herë të parë. Kjo duhet të jetë e ardhmja, pra që gjyqësori të bëjë hetime të pavarura dhe paanshme. Po ashtu, është e rëndësishme që t’u drejtohemi të gjitha palëve me një mesazh: hetimet janë në vijimësi, akuzat janë duke u shqyrtuar, nuk ka ende një përfundim. Është e rëndësishme ta kuptojmë këtë, sepse nesër mund të ketë akuza për palën tjetër, ndaj duhet të mësohemi të respektojmë këto parime”, tha Macovei.

Kryesuesja e delegacionit të Parlamentit Europian ka dhënë edhe një tjetër mesazh për partitë shqiptare.

“Kjo është çështje që ne donim të arrinim tek rekomandimet. Ne u bëjmë thirrje të gjitha partive shqiptare që të jenë sa më të kujdesshme dhe të mos përfshijnë në listat e tyre të kandidatëve për këto zgjedhje vendore persona që kanë të shkuar kriminale”, shtoi eurodeputetja.

Zbatimi i marrëveshjes së plotë të 24 Dhjetorit për dekriminalizimin përfshihet në deklaratën e përbashkët të Macovei-t dhe Ballës, dy bashkëkryesuesit e këtij formati, deklaratë që ka bërë optimiste mazhorancën, e që për herë të parë ka artikuluar një datë për çeljen e bisedimeve, ndërsa opozita e konsideron të vonuar këtë fazë.

Taulant Balla, deputet i PS: Unë shpresoj që ecuria e mirë e procesit të reformave të marrë vlerësimin e radhës, pse jo në vjeshtë apo brenda këtij viti, me hapjen e procesit të bisedimeve për anëtarësim.

Aldo Bumçi, deputet i PD: Një vit nga marrja e statusit kandidat dhe nuk ka ende asnjë shpresë për hapjen e bisedimeve. Ky është një lajm shqetësues, një lajm i keq. Të gjithë prisnim që Shqipëria të bënte përpara. Duket që mënyra se si ka qeverisur kjo shumicë nuk e bën këtë gjë të mundur deri më sot.

/ Top Channel

Pyeten mbi 40 persona, Doshi sërish në Prokurori: Ka prova për komplotin

Në vijim të veprimeve hetimore, që po kryhen në mister të plotë, deputeti denoncues Tom Doshi është paraqitur sërish në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku edhe vijojnë seancat e ballafaqimit dhe të marrjes së deklaratave. Në total, numri i personave të pyetur deri më tani ka shkuar në 40 persona, mes tyre politikanë të lartë në vend, deri edhe familjarë e të njohur të deputetëve Tom Doshi, Mark Frroku e Mhill Fufi.

Në dalje të Prokurorisë, deputeti Doshi theu heshtjen duke këmbëngulur se komploti kundër tij është i vërtetë.

“Hetimet vazhdojnë dhe Prokuroria ka material të bollshëm për të punuar. Ajo që është e rëndësishme për ju dhe për opinionin, është se ngjarja është e vërtetë dhe gjatë rrugës së hetimeve gjithçka do të zbardhet”, tha deputeti Tom Doshi.

Aktualisht Prokuroria është në pritje të tabulateve telefonike të disa personave, për të provuar nëse ka pasur apo jo komunikim mes denoncuesit dhe njeriut, që deklarohet se e ka vënë në dijeni për komplotin deputetin Mark Frroku. / Top Channel

Shqipëria me 13 blloqe për kërkim nafte

Qeveria shqiptare dhe grupi ndërkombëtar IRN po zhvillojnë në Tiranë një takim dyditor për të paraqitur blloqet e lira për kërkim nafte dhe gazi si dhe mundësitë e mëdha që ofron Shqipëria për investime në fushën e hidrokarbureve.Disa nga kompanitë më të njohura në botë si Shell, BP, ENI, SOCAR, Exxon Mobil, Anadarko, Fluxis, NIS e Repsol morën pjesë në takimin ku qeveria shpjegoi dhënien e tre blloqeve të para për kërkim hidrokarburesh.

Përfaqësues të qeverisë pohuan se në të kaluarën blloqet iu dhanë kompanive që nuk i përmushën detyrimet, ndërsa tani procedurat konkurruese pritet të afrojnë shoqëri serioze në kërkime dhe investime.

Krahas blloqeve në tokë, që do të jepen sipas ligjit të ri për hidrokarburet të sapomiratuar nga parlamenti, qeveria po bën gati me studime sizmike edhe blloqet e lira për kërkim në dete, për tё organizuar ankandet për të 13 blloqet e lira të naftës dhe gazit në vend.

Kërkime të mëparshme kanë nxjerrë, që në to mund të fshihen rezerva të mëdha, sidomos në blloqet lindore dhe juglindore të Shqipërisë.

“Reforma në këtë sektor nisi me ndryshime ligjore që lehtësuan procedurat për të gjithë investuesit”, – tha kryeministri Rama. Sipas tij, qeveria do të jetë rregullator aktiv në këtë treg, duke kontrolluar konkurrencën pa cënuar standartet.

Qeveria shpreson të kryejë këtë vit privatizimin e shoqërisë shtetërore Albpetrol. Vlerësimi financiar dhe dokumentet e privatizimit po kryhen me ndihmën e institucioneve financiare ndërkombëtare.

Kryeministri Rama tha se ky privatizim po kryhet me një pikëpamje krejt tjetër nga qeveria e mëparshme, ndërsa shteti do të marrë të gjitha të drejtat që sot i gëzon Albpetroli.

Megjithatë Albpetroli mbetet një pasuri me vlerë dhe qeveria siguroi kompanitë që do të shprehin interes për të se privatizimi do të jetë transparent në një garë tё hapur dhe konkurruese.

Shpresa më të mëdha Shqipëria i mban ndërkohë nga Gazsjellësi Trans-Adriatik, i cili po nxit gazifikimin e rajonit dhe ndërlidhjet energjetike të shumëfishta të tij. (voa)

Kiesewetter: Zgjidhjen duhet ta gjejnë shqiptarët

Zëdhënësi i CDU/CSU në Komisionin e Jashtëm të Bundestagut, Roderich Kiesewetter (CDU) kërkon në bisedë me DW zgjidhje konstruktive problemesh në Shqipëri. Kiesewetter u takua në Berlin me kryetarin e PD, Lulëzim Basha.Në drekën e punës në ambientet e Bundestagut Gjerman të martën (17.03.2015) mikpritës të delegacionit nga Shqipëria ishin dy politikanë të politikës së jashtme, Gunther Krichbaum, kryetar i Komisionit për Çështjet e BE në Bundestagun Gjerman dhe Roderich Kiesewetter, zëdhënës i Grupit Parlamentar CDU/CSU në Komisionin e Punëve të Jashtme. Një ish-kryetar bashkie, deputeti Thorsten Frei, që sot merret me çështjet e legjislacionit federal, si dhe këshilltari për politikën e jashtme të Grupit Parlamentar të CDU/CSU, Hans Joachim Falenski, plotësonin katërshen e CDU/CSU-së, që priste përfaqësues të një partie simotër, në këtë rast nga Shqipëria.
Në bisedë me DW, deputeti Kiesewetter e karakterizoi bisedën e zhvilluar në drekën e punës si shumë pozitive dhe “shumë intensive”. Tri ishin temat, ku qenë përqendruar bashkëbiseduesit: në kërkesën e opozitës në Shqipëri, që kryetari i Parlamentit, Ilir Meta të japë dorëheqjen; në nevojën për avancimin e reformave në shtetin juridik në Shqipëri dhe së treti në reformën e Partisë Demokratike.
Përsa i përket kërkesës së opozitës për dorëheqjen e kryetarit të Parlamentit të Shqipërisë, deputeti gjerman Kiesewetter bëri të qartë në bisedë me DW, se ky mbetet një problem i politikës së brendshme të Shqipërisë. “Zgjidhjen duhet ta gjejë politika e brendshme e Shqipërisë”, tha Kiesewetter. Ai shtoi megjithatë se në raste akuzash të rënda mund të mendohet mundësia e lënies përkohësisht vakant të postit. I kujdesshëm për të mos u keqkuptuar në fjalët e tij, Kiesewetter përsëriti se “në radhë të parë është gjithmonë një çështje e politikës shqiptare për t’i zgjidhur punët e saj.” Por ai shtoi se mënyra si zgjidhen çështjet në Shqipëri, ndikon në vlerësimin, që jepet për fillimin apo jo të negociatave për anëtarësim në BE me Shqipërinë.
Pikë vendimtare në bisedë me delegacionin nga Shqipëria ishte edhe reforma e Partisë Demokratike, tha Kiesewetter. Kryetari i PD, Basha e kishte bërë të qartë se të gjithë kandidatët për parlament dhe në nivel lokal ai do t’ua nënshtrojë një kontrolli paraprak juridik, që të verifikohet integriteti dhe të përjashtohen kriminelët. “Ky është një sinjal edhe për parti të tjera” në Shqipëri, tha Kiesewetter, që e konsideroj “shumë të rëndësishëm” dhe do ta mbështes fuqimisht. “Është një shenjë e mirë, që një parti simotër e CDU-së jep një sinjal kaq të qartë”.
Deputeti gjerman i CDU/CSU-së tha se pati në bisedë përshtypjen që kryetari i PD, Lulëzim Basha, e merr seriozisht punën. “Ai e sheh veten si shefin përgjegjës të Partisë Demokratike, i cili sigurisht që ende mbështetet te këshillimi i Berishës dhe i të tjerëve, por që vendos thekse të veta dhe që dëshiron një parti të pastër, që ka një lidhje të mirë me popullin”, u shpreh Kiesewetter. Një vlerësim dhe dëshirë për kryetarin e ri të PD, deputeti gjerman e formuloi tërthorazi. Kiesewetter tha se kishte “përshtypjen që Basha e vë politikën e shtetit mbi politikën partiake, dhe për aq kohë, sa do t’i përmbahet kësaj linje, politika e tij do të jetë simpatike.”
Përsa i përket bashkëpunimit pozitë-opozitë në Shqipëri, Kiesewetter tha se “ne i inkurajuam (partnerët në bisedë) që të drejtat e opozitës t’i përdorin në mënyrë konstruktive dhe që të mos bien në një politikë bllokade.” Kiesewetter shtoi se e kishte inkurajuar kryetarin e PD, “që ta vazhdojë rrugën e tij dhe që të zbatojë vullnetin e tij edhe përballë kundërshtarëve në partinë e tij.” Sipas Kiesewetter, “te Partia Demokratike ekziston ende një nevojë për reforma, por këtë Basha e ka kuptuar dhe ai edhe do ta bëjë. E kam fjalën për reformën partiake, por edhe për kontribut konstruktiv në reformimin e shtetit juridik, për lustracionin e kështu me radhë”, tha deputeti i CDU-së në Bundestagun Gjerman, Roderick Kiesewetter.
Një delegacion i Partisë Demokratike të Shqipërisë, i kryesuar nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulëzim Basha, po qendron për takime në Berlin. Delegacioni, ku bën pjesë edhe kryetari i Komisionit të Jashtëm të Parlamentit të Shqipërisë, Genc Pollo, si dhe koordinatorja për Evropën e PD, Laura Vorpsi, ka zhvilluar ndër të tjera takime me Drejtorin e Departamentit të Politikës së Jashtme në Zyrën Kancelarore, Christoph Heusgen, kryetarin e Komisionit për Çështjet e BE në Bundestagun Gjerman, Gunther Krichbaum, zëdhënësin e Grupit Parlamentar CDU/CSU në Komisionin e Punëve të Jashtme, Roderich Kiesewetter etj. (dw)

Opozita përplaset me eurodeputetët, Bumçi debate me Macovei-n

Durimi i opozitës zgjati deri kur përfunduan fjalën disa nga ministrat e kabinetit qeveritar që raportuan mbi reformat e ndërmarra në tryezën e takimit të tetë parlamentar Shqipëri– BE, një format i bashkëdrejtuar nga eurodeputetja rumune Monica Macovei dhe Taulant Balla nga pala shqiptare. Si një takim mes deputetëve të Parlamentit Europian dhe atyre shqiptarë opozita e denoncoi si të paprecedente praninë dhe deklarimet e ministrave në të, denoncim i bërë fillimisht në shqip, ndërsa tonet e larta të opozitës me përfaqësuesin e Parlamentit Europian u përcollën në anglisht, duke thyer edhe mitin se në këtë gjuhë shqiptarët dinë të merren vesh më mirë.

“Për herë të parë vendoset një format i ri. Nuk mund të na imponosh një formulë që nuk është ndjekur kurrë në 10 vitet e fundit. Kjo është qesharake! Mazhoranca po pyet ministrat e saj. Demokraci është kjo?! Unë jam opozita, opozita merr vendimet e saj dhe unë dua kohën time për të folur. Nuk mund të më imponosh një axhendë”, iu drejtua deputeti demokrat, Aldo Bumçi eurodeputetes rumune, Monika Macovei.

Nga ana e saj, Macovei ftoi opozitën që të bënte pyetjet e saj,por opozita nuk pati asnjë pyetje për prioritetet kyçe që ka si synim ky takim dhe këmbënguli në kërkesën e saj për të diskutuar.

Ben Blushi deputeti i PS: Besoj që është një luks i madh që opozita nuk ka pyetje dhe meqë opozita nuk ka pyetje, ja vlen ta shfrytëzojmë këtë boshllëk.

Majlinda Bregu, deputete e PD: Po vras mendjen se si t’i japim kuptim këtij debati këtu, një pyetje do të kisha se përse deputetët e PS, nuk gjejnë kohë t’i bëjnë pyetje ministrave të tyre kur jeni bashkë, por gjeni kohën këtu për të bërë shoë?!

I gjithë takimi i tensionuar mes palëve në prani të europarlamentarëve u bë në konteksin e qendrimit zyrtar të Tiranës për dëshirën e hapjes së bisedimeve për anëtarësim.

Ditmir Bushati, Ministër i Jashtëm: Ne kemi shprehur dëshirën për të diskutuar me Komisionin për një kornizë kohore dhe një koreografi të veprimeve që do ta na çojnë drejt një rekomandimi për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit, pasi për ne negociatat janë më shumë se një instrument. Nuk janë thjeshtë një etapë e procesit, por vetë procesi që garanton reformat transformuese.

Majlinda Bregu, deputete e PD: Këtu jam dakort me Ministrin e Jashtëm. Nuk është vetëm çështje gërmash, duhet një koreagrafi, ju e quani koreagrafi, unë e quaj frymë dhe vullnet politik për të zbatuar reformat.

Largimi i ministrave nga salla nuk ishte kushti i rikthimit të një diskutimi të qetë. Opozita sërish me zërin e Aldo Bumçit kundërshtoi edhe zhvillimin me dyer të mbyllura të diskutimeve.

Rikthimi i medias u pasua me deklarimin e pritshëm të opozitës, nevojën e dekriminalizimit.

Gjosha, Tahiri e Naço informojnë për reformat

Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha informoi përfaqësuesit e delegacionit të PE-së me reformat kryesore të ndërmarra nga qeveria dhe reformat e parashikuara në të ardhmen. Ajo tha se janë shtuar përpjekjet në luftën kundër korrupsionit, ndërkohë që është rritur edhe bashkëpunimi me vendet e BE-së dhe me Europol-n në luftën kundër aktiviteteve të paligjshme.

Pas Gjoshës fjalën e mori Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri. Ai njohu eurodeputetët me reformat e ndërmarra nga qeveria në Policinë e Shtetit përgjatë vitit 2014.

“Gjatë 2014 për t’i dalë përballë sfidës mesatare të policisë qeveria ndërmori hapin për shtimin e numrit të policëve të rinj dhe rekrutimin e të rinjve me konkurse të hapura. Për t’i paraprirë mungesës së arsimimit në radhët e policisë, Akademia e Policisë u shndërrua në një institucion i arsimit të lartë për të përgatitur hetues të mirëfilltë dhe të përgatitur profesionalisht. Miratuam një paketë mbështetje buxhetore për policinë, duke filluar që nga rritja e rrogave, sigurimin, pensionet dhe investimet themelore në infrastrukturë dhe teknologji. Kemi mbyllur reformën më të plotë ligjore në fushën e sigurisë”, tha Tahiri.

Tahiri u ndal edhe tek Byroja Kombëtare e Hetimit dhe kompetencat e saj. Ai tha se detyra e kësaj Byroje do të jetë hetimi në sektorë të veçantë në mënyrë specifike, përfshirë këtu edhe krimin pasuror.

Ndërkohë, Ministri i Drejtësisë Nasip Naço vuri theksin te reforma në drejtësi.

“Në Tetor Presidenti i Republikës dhe Ministri i Drejtësisë organizuan konferencën për reformën në drejtësi, që ka një mbështetje nga të gjitha kahet e politikës. Po në tetor u zhvillua tryeza me ekspertët në fushën e drejtësisë, po ashtu edhe në nëntor misionet e huaja shprehën nevojën për reformimin e drejtësisë, që nga Gjykata e Lartë, mënyra e emërimit të gjyqtarëve dhe të tjera. Ministria e Drejtësisë ka bashkëpunuar me të gjitha institucionet dhe në Dhjetor 2014 Kuvendi miratoi për këtë një Komision të Posaçëm për reformën në sistemin gjyqësor”, deklaroi Naço.

/ Top Channel

Rruga e Arbrit, koncesion te kinezët. Qeveria çon në Kuvend draft-kontratën

Rruga e Arbrit do të financohet dhe ndërtohet nga “China State Company”, përmes një procedure të veçantë jashtë ligjit të koncesioneve dhe atij të partneritetit publik-privat. Qeveria ka dërguar në Kuvend një projektligj të posaçëm, i cili akordon kontratën për ndërtimin, mirëmbajtjen dhe menaxhimin e rrugës drejtpërdrejt te kompania kineze, pa konkurrim.

Në relacionin e draftit, Qeveria thotë se përjashtimi nga ligji bëhet për fillimin sa më shpejt të veprës, duke mundësuar shkurtimin e kohës së udhëtimit dhe kursimin e kostove për mjetet.

Por, cila është procedura e propozuar në projekligj? Sipas saj, i gjithë procesi i negocimit për lidhjen e kontratës do të ndiqet nga një komision i posaçëm, i kryesuar nga Ministria e Transporteve, por me anëtarë edhe nga Ministria e Financave, ajo e Zhvillimit Ekonomik, e Drejtësisë dhe Avokatura e Shtetit.

Komisioni do të ketë për detyrë të shqyrtojë propozimin, që kompania kineze ka paraqitur në Ministrinë e Transporteve. Në këtë propozim janë përcaktuar kushtet financiare, afati dhe gjithë detajet e tjera të draft-kontratës, që kërkon kompania kineze.

Nëse komisioni do t’i vlerësojë këto kushte si të përshtatshme, pasi të ketë përfunduar me shqyrtimin do të përgatisë një projektkontratë, e cila u dërgohet për firmosje tre ministrave: atij të Transporteve, ministrit të Financave dhe atij të Zhvillimit Ekonomik.

Të tre ministrat kanë të drejtë të kërkojnë nga komisioni rinegocim të kontratës, nëse kanë rezerva për termat e saj. Nëse jo, pas firmosjes së tyre, ajo do të dërgohet për miratim në Kuvend.

Ndërtimi i Rrugës së Arbrit është një angazhim elektoral i Qeverisë. Për shkak të madhësisë së investimit, përzgjedhja e një procedure të veçantë për dhënien e veprës pa konkurrim, edhe pse e parashikuar në ligj, mund të ndezë debate. Megjithatë, ajo që mbetet për t’u parë është se cilët do të jenë kushtet financiare të propozuara nga “China State Company” dhe çfarë do të pranojë prej tyre Qeveria.

Ndonëse propozimi i kompanisë kineze ka mbërritur në Ministrinë e Transporteve, kjo e fundit ende nuk e ka bërë publike. Deri tani, ajo që dihet me siguri është se 26.8 kilometrat e patenderuar të rrugës do të ndërtohen nga kompania kineze dhe, me gjasa, aksi do të jetë me pagesë nga qytetarët; drejtpërdrejt ose përmes buxhetit, apo një kombinim i të dyjave; kjo mbetet për t’u parë kur kontrata të bëhet publike. / Top Channel

Reichel në Tiranë: Mbështesim përpjekjet që strukturat kriminale të mos depërtojnë në politikë

Flet ekskluzivisht për DW Dr. Ernst Wolfgang Reichel, i ngarkuar me punë i qeverisë së Gjermanisë për Europën Juglindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s. Në Tiranë ai pati takime me përfaqësues të qeverisë dhe të opozitës.DW: Dr. Reichel, duke u fokusuar tek zhvillimet në Shqipëri pas marrjes së statusit të vendit kandidat, cilat mbeten sfidat kryesore tashmë në procesin e integrimit europian?
Dr. Ernst Wolfgang Reichel: Shqipëria ka shumë për të bërë për përmbushjen e pesë prioriteteve të identifikuara, mes tyre lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, reforma administrative, çështje që lidhen me të drejtat e njeriut etj. Janë aspekte që realisht Shqipëria duhet të përmbushë më tepër, me qëllim që të vijojë hapat e tjerë në rrugën drejt BE-së. Marrja e statusit të vendit kandidat, vitin e kaluar, ishte një vlerësim për përpjekjet e bëra dhe fokusimin te reformat. Duke monitoruar ç’ka është duke u bërë në kryerjen e reformave, mbi të gjitha vlerësojmë angazhimin dhe hapat e ndërmarra, duke shpresuar se do të vijohet më tej, për të parë momentin e hapjes së negociatave.
DW: Që nga gushti i vitit të kaluar, kur u mbajt Konferenca e Berlinit për Ballkanin Perëndimor, a shikoni ndonjë impakt konkret në intensifikimin e bashkëpunimit mes vendeve të rajonit?
Dr. Ernst Wolfgang Reichel: Ne kemi ndërtuar tashmë procesin e konferencave të përvitshme të këtij formati, që siç dihet do të vijojë me Konferencën e Vienës, në gusht të këtij viti, dhe më pas në vende të tjera. Një nga efektet pozitive mendoj se është përmirësimi në marrëdhëniet biletarale mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kryeministri Edi Rama udhëtoi për në Beograd dhe qartazi duket interesi i të dy vendeve për të përmirësuar marrëdhëniet, për t’i normalizuar ato. Ky është një aspekt, por ne jemi duke punuar për të arritur rezultate konkrete në këtë periudhë, mes Konferencës së Berlinit dhe asaj të Vjenës. Kjo kërkon përpjekje nga vendet e përfshira, qeveritë dhe parlamentet e tyre të arrijnë në kompromise për të bërë të mundur dhënien e asistencës nga BE.
DW: Nga Gjermania ka shqetësim mbi rritjen e numrit të azilkërkuesve nga Shqipëria apo vende të tjera të rajonit. Çfarë masash do të duhet të ndërmerren për të ndalur këtë fenomen? A shikoni ndonjë rrezik që të rivendoset regjimi i përdorimit të vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe vendeve të tjera të rajonit që udhetojnë në territorin e Schengen të BE-së?
Dr. Ernst Wolfgang Reichel: Mendoj se gjëja më e rëndësishme është që njerëzit këtu të dinë dhe të kuptojnë se nuk është opcion për të përmirësuar jetesën e tyre nga emigrimi i paligjshëm drejt BE-së apo Gjermanisë, me kërkesa për azil. Ne jemi duke asistuar për ndihmë dhe kam besim se autoritetet janë duke bërë atë që duhet për të parandaluar këtë lloj industrie krininale të organizimit të transportit ilegal të njerëzve. Për këtë unë shpresoj se në fund të fundit do të vijmë tek situata normale. Ajo për të cilën ju pyesni, mbi mundësinë e pezullimit të procesit të liberalizimit të vizave, përgjigja është se ekziston mundësia e kjo mundësi bazohet në legjislacionin e BE-së. Por kushtet për të vendosur këtë janë të larta dhe mund të ndërmerren në një situatë dramatike. Ka arsye të mira për të pasur vëmendje ndaj kësaj dukurie dhe mendoj se shoqëria e tërë ka interes që t’i parandalojë të tilla situata dramatike.
DW: Dr. Reichel, një nga temat më të debatuara aktualisht në Shqipëri është procesi i dekriminalizimit të parlamentit apo politikës në tërësi. A keni diskutuar mbi këtë çështje me autoritetet në kontaktet që keni pasur gjatë qëndrimit tuaj në Tiranë? Cila është pikëpamja juaj për këtë?
Dr. Ernst Wolfgang Reichel: Më duket një interesim i natyrshëm për kapjen e standardeve të Bashkimit Europian në procesin e dekriminalizimit, që nënkupton se njerëzit me rakorde politike kriminale të mos kenë poste zyrtarësh dhe të mos luajnë rol politik. Për këtë janë përfshirë në debat mes tyre aktorët relevantë. Ne mbështesim të gjitha përpjekjet duke u siguruar që strukturat kriminale të mos arrijnë të depërtojnë në politikë. Kjo nuk është çështje vetëm e Shqipërisë, por është edhe e vendeve të tjera, ndaj dhe për këtë ne jemi në mbështje të këtij qëllimi. Çdo gjë tjetër është më shumë çështje e debatit të brendshëm në shoqërinë shqiptare, se sa e jona. (dw)