Kategoritë: Uncategorized

Prej sot mbyllen edhe Objektet gastronomike, bastoret dhe kazinotë

Kufizimi i levizjesPrej sot hynë në fuqi edhe kufizimet për funksionimin e objekteve gastronomike gjegjësisht ato prej sot do të jenë të mbyllura për vizitorë. Të njëjtit mund të realizojnë porosi dhe të shërbejnë në sportel. Prej sot do të mbyllen edhe bastoret dhe kazinotë, të cilat gjithashtu mund të realizojnë punën e tyre vetëm përmes sportelit. Këto masat momentalisht do të jenë në fuqi deri më 20 prill.

Gjatë kësaj periudhe, personat që jetojnë nëpër apartamente do të kenë të drejtë që në perimetër prej 100 metrave nga adresa e tyre, ti shëtisin kafshët e tyre shtëpiake.

Edhe puna e klubeve të fitnesit, sallave sportive, si dhe mbajtja e trajnimeve dhe konferencave është e ndaluar.

Prej ditës së djeshme, në fuqi është ora policore gjegjësisht kufizimi i lëvizjes prej orës 20:00 deri në ora 05:00.

Rusia tërheq ambasadorin pas komenteve të Presidentit Biden

Russia Recalls Ambassador Following Biden Comments | Voice of America - EnglishZyrtarët në Uashington po reagojnë me qetësi ndaj gjestit të Moskës, e cila thirri ambasadorin e saj në Shtetet e Bashkuara për konsultime mbi marrëdhëniet e përkeqësuara dypalëshe.

Ministria e Jashtme ruse, duke shpjeguar kthimin e përkohshëm të ambasadorit Anatoly Antonov, deklaroi: “Më e rëndësishmja për ne është të identifikojmë rrugët e korrigjimit të marrëdhënieve Rusi-SHBA, të cilat po kalojnë kohë të vështira pasi Uashingtoni, në fakt, i ka futur ato në rrugë pa krye. Ne jemi të interesuar të parandalojmë një përkeqësim të pakthyeshëm të marrëdhënieve, nëse amerikanët bëhen të vetëdijshëm për rreziqet që lidhen me këtë”.

Njoftimi nga Moska erdhi menjëherë pas një interviste të transmetuar të mërkurën në mëngjes nga televizioni ABC, në të cilën Presidenti i SHBA Joe Biden tha se Presidenti rus Vladimir Putin “do të paguajë çmim” për veprimet e tij keqdashëse.

Zoti Biden gjithashtu bënte të ditur në intervistë se i kishte thënë Putinit, “Unë nuk mendoj se ju keni shpirt.” Ai tha se udhëheqësi rus i ishte përgjigjur: “Ne e kuptojmë njëri-tjetrin.”

I pyetur nga intervistuesi nëse ai beson se Putini është një vrasës, Biden u përgjigj, “Po.”

voa

Shqipëri, nuk respektonte masat anti COVID, dëbohet diplomati rus

MPJ ShqipëriMinistria e Jashtme shqiptare njoftoi sot se ka shpallur peron të padëshiruar dhe ka kërkuar largimin brenda 72 orësh, të Sekretarit të Dytë të ambasadës ruse në Tiranë Alexey Krivosheev, për shkak të mosrespektimit të rregullave Anti COVID të vendosura nga qeveria shqiptare

Sipas njoftimit, që prej fillimit të pandemisë, diplomati rus kishte sfiduar në mënyrë të përsëritur kufizimet e vendosura nga autoritetet shqiptare, edhe pas ankesave zyrtare që i ishin drejtuar ambasadës ruse.

Burime diplomatike, i shpjeguan “Zërit të Amerikës” se diplomati Krivosheev, kishte thyer së fundmi karantinën, duke qenë se ishte prekur nga Koronavirusi.

Ministria e Jashtme ka bërë të ditur se “përfaqësuesë të lartë të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, kanë kontaktuar me ambasadorin e Ambasadës së Federatës Ruse në Tiranë, Mihail Afanasiev, duke i bërë me dije shqetësimin për shkeljet e vazhdueshme të masave anti COVID-19 nga diplomati. Ministria ka mirëpritur dhe e vlerëson thellë rolin plotësisht bashkëpunues të ambasadorit për këtë çështje, me premtimin se këto akte nuk do të përsëriten. Fatkeqësisht, ndryshe nga premtimet, diplomati ka vijuar me shkeljen e masave, pavarësisht shprehjes së dëshirës së mire të të dyja palëve për mospërsëritjen e shkeljeve”, saktëson njoftimi.

Sipas Ministrisë së Jashtme “sfidimi i përsëritur i rregullave dhe masave mbrojtëse ndaj pandemisë, dhe shpërfillja e shqetësimeve të institucioneve të shtetit shqiptar lidhur me to, nuk mund të justifikohen e nuk mund të tolerohen më tej”.

voa

IKShPK: prej 1595 mostrave kemi 562 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 761 të shëruar!

IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.595 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 562 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 223 raste, Podujevë 47 raste, Mitrovicë 39 raste, Pejë 33 raste, Gjakovë 28 raste, Fushë-Kosovë 27 raste, Lipjan 22 raste, Prizren 22 raste, Istog 16 raste, Vushtrri 13 raste, Suharekë 12 raste, Drenas 11 raste, Obiliq 11 raste, Klinë 9 raste, Malishevë 9 raste, Ferizaj 7 raste, Deçan 6 raste, Rahovec 6 raste, Skenderaj 5 raste, Dragash 3 raste, Shtime 3 raste, Gjilan 2 raste, Zveçan 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Graçanicë, Junik, Kamenicë, Kaçanik, Viti dhe Zubin-Potok.
Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (83, 77, 68 vjeç), Mitrovicë 2 raste (77, 60 vjeç), Viti 1 rast ( 60 vjeç), Klinë 1 rast (75 vjeç), Obiliq 1 rast (76 vjeç), Kamenicë 1 rast (72 vjeç), Gjakovë 1 rast (85 vjeç), Vushtrri 1 rast (64 vjeç), Prizren 1 rast ( 51 vjeç), Rahovec 1 rast ( 77 vjeç)
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 761 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 31.802 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.041.
Numri total i rasteve pozitive është 45.004 raste nga 158.577 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.161 raste të vdekjes.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2508 testime, 93 të shëruar, 490 raste të reja dhe 7 humbje jete

Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2,508 testime, prej të cilave 457 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 490 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

203 raste në Tiranë, nga 31 raste në Fier, Gjirokastër, nga 27 raste në Shkodër, Lezhë, 25 në Berat, 22 në Korçë, 19 në Elbasan, 13 në Lushnje, 12 në Kukës, 11 në Kavajë, nga 9 raste në Gramsh, Vlorë, nga 7 raste në Kurbin, Kuçovë, 6 në Malësi e Madhe, 5 në Sarandë, nga 4 raste në Mirditë, Tropojë, Tepelenë, nga 3 raste në Kolonjë, Mallakastër, nga 2 raste në Skrapar, Krujë, Durrës, Përmet.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,667 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 378 pacientë, 16 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 7 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 47 vjeçare nga Vlora, një 63 vjeçar, një 70 vjeçar dhe një 72 vjeçare nga Tirana, një 70 vjeçar dhe një 71 vjeçar nga Durrësi, 83 vjeçare nga Elbasani.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojne të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (13 Nëntor 2020)

 • Raste të reja ditore                              490
 • Të shëruar ne 24 orë                           93
 • Të shtruar në spitale                            381
 • Humbje jete në 24 orë                         7
 • Testime ditore                                     2,508

 

 • Testime totale            150,740
 • Raste pozitive                26,701
 • Raste të shëruara            12,667
 • Raste Aktive                   13,429
 • Humbje jete                      605

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë             6640
 • Durrës             1115
 • Fier               1004
 • Korçë              813
 • Shkodër           787
 • Elbasan           688
 • Vlorë             579
 • Lezhë              569
 • Berat             412
 • Gjirokastër        365
 • Kukës                322
 • Dibër             135

Manastirliu: Situatë sfiduese, kemi gati 1600 shtretër, skenarët për përballimin e epidemisë përfshijnë edhe spitalet rajonale

Rama“Situata është sfiduese, por jemi përgatitur sipas skenareve të paracaktuar, me 1600 shtretër duke përfshirë edhe spitalet rajonale për përballimin e situatës”, deklarata u bë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojet Sociale Ogerta Manastirliu, gjatë një komunikimi me gazetarët në Kryeministri.

Manastirliu theksoi se testimet janë rritur me 4 herë dhe gjithashtu po punohet për aksesimin e testeve të shpejta të antigenit me qëllim zgjerimin e kapaciteteve aktuale të testimit.

“Po punojmë dhe jemi në procedurë prokurimi për futjen e testeve të shpejta antigene për të rritur aksesina aktual të testimit dhe gjurmimit”, tha Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë tha se është parapaguar për blerjen e vaksinës Covid nëpërmjet instrumentit COVAX të aleancës Gavi dhe vendi ynë do ta ketë sapo ajo të jetë e disponueshme.

“Nëpërmjet instrumentit Covax kemi parapaguar 3,9 milion euro për të siguruar vaksinën Covid duke porositur 1 milion e 140 mijë doza” tha Manastirliu.

Manastirliu tha se Shqipëria është vlerësuar nga raportet ndërkombëtare gjë që tregon për përmirësimin e indikatorëve shëndetësor në vend falë investimeve dhe trajtimeve të ofruar falas për qytetarët.

“3 raporte të rëndësishme ndërkombëtare kanë vlerësuar sismtein shëndetsor shqiptar në vitet e fundit. “The Lacnet” ka vlerësuar sistemin shëndetësor shqiptar me 70 pikë duke kryesuar vendet e rajonit për efektshmërinë e trajtimit mjekësor. Blomberg’s Global Health Index ka rënditur Shqipërinë në 50 vendet me popullatën më të shëndetshme në botë. Global Health Security Index rendit Shqipërinë në vendin e 39 ndër 195 vende për përgatitjet e përballimit të pandemisë” tha Manastirliu.

 

Manastirliu ka deklaruar se për vitin 2020 në buxhetin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale janë alokuar 25 milion euro fonde shtesë dhe 5 milion euro grante të cilat janë përdorur për përballimin e epidemisë së Covid 19.

Mbështetja për strategjinë e përballjes me Covid19, ka mbështetur është fokusuar në: Mbrojtjen dhe mbështetjen financiare të personelit mjekësor, shpërblimet e bonusit prej 1000 euro dhe 500 euro për stafet në vijën e parë të luftës anti COVID ku kanë përfituar 550 mjekë, 1.130 infermierë, 134 epidemiologë dhe 754 staf mbështetës, duke financuar 7 milion euro për ketë vit e kjo mbështetje do të vazhdojë, sigurimin e mjeteve të mbrojtjes personale për stafet mjekësore. Investimet në rritjen e kapacitetit të sistemit shëndetësor, një flotë e re prej 36 autoambulancash të reja do të shtohet Urgjencës Kombëtare për të siguruar shërbime më të shpejta dhe shërbime në banesë për rastet e trajtimit të qytetarëve me covid. Rritëm dhe po forcojmë kapacitet spitalore me pajisje mjekësore për fuqizimin e spitaleve Covid dhe spitaleve rajonale, siguruam  terapit e mjekimit me medikamentet sipas protokolleve të shërbimeve spitalore të njëjta me vendet e tjera pa asnjë mungesë”, tha Manastirliu.

Gjatë fjalës saj Manastirliu nënvizoi se që nga vitit 2013, buxheti i shëndetësisë është rritur me 55.36 %, duke shtuar se rritja e pagave me 40% eshtë një mbështetje historike për mjekët e dhe infermierët.

“Buxheti total për shëndetësinë do rritet në 2021 me 8.25% krahasuar me 2020 dhe 55.36% krahasuar me 2013. Politikat tona kanë ndërthurur politikat e rritjes së pagave, incentivat fianciarë si dhe krijimin e kushteve të punës dinjitoze për ta. Prej vitit 2013 janë rritur me 27% pagat e mjekëve dhe infermierëve dhe me buxhetin e ri 18 mijë personel shëndetësor do të përfitojnë 40% rritje page, rritja me e lartë historike dhe njëkohësisht një sfidë ku po përballen shumë vende  të mbajtur mjekët në vend”, tha Manastirliu

Rreth 39 milionë të prekur nga koronavirusi në të gjithë botën

dHemisfera Veriore po përballet me një rritje të parashikuar të rasteve me COVID-19 ndërsa po afrohet moti i ftohtë. Në botë infeksionet e reja janë rritur në 330,000 në ditë dhe rritja më shqetësuese po vihet re në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Të enjten SHBA regjistroi më shumë se 64,000 raste të reja me COVID-19, shifra më e lartë ditore që nga muaji korrik. Drejtori për Evropën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha se në kontinent 1.000 persona në ditë po vdesin nga COVID-19 dhe se gjatë dhjetë ditëve të fundit janë diagnostikuar më shumë se një milion raste të reja me koronavirus.

Hans Kluge tha se ndikimi i sëmundjes këtë dimër mund të minimizohet në Evropë nëse vendosja e maskave rritet nga 60 për qind aktualisht në 95 për qind si dhe nëse distancimi fizik do të respektohej me përpikmëri.

Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në SHBA u sugjeroi amerikanëve që t’i rimendojnë planet për ditën e Falënderimeve në fund të nëntorit, kur tradicionalisht shumë njerëz udhëtojnë duke përdor qendra të tej mbushura transporti, si stacionet e autobusëve, trenave, apo aeroportet, për t’u mbledhur me familjet e tyre.

Gjatë një interviste për rrjetin televiziv ABC News zoti Fauci sugjeroi që amerikanët t’i shtyjnë planet e tyre për më vonë e të presin derisa pandemia të vendoset nën kontroll.

Duhet të jemi vërtet të kujdesshëm këtë herë dhe çdo familje të vlerësojë përfitimet dhe rrisqet”, shtoi zoti Fauci.

voa

Pas kuvendit të demokratëve, vëmendja tek republikanët

pdIsh Nënpresidenti Joe Biden pranoi zyrtarisht të enjten mbrëma emërimin e partisë demokrate si kandidat presidencial duke përmbyllur një kuvend virtual katër-ditorë – i pari i këtij lloji për shkak të pandemisë së koronavirusit. Në një ngjarje të gërshetuar me fjalime të regjistruara dhe të drejtpërdrejta, demokratët theksuan unitetin mes tyre dhe synimin thelbësor për të mposhtur Presidentin Donald Trump në nëntor. Ndërsa demokratët përfunduan javën e tyre në qendër të vëmendjes, fokusi zhvendoset tani tek partia republikane.

Një moment festimi….ndërsa kandidatët e Partisë Demokrate për president dhe nënpresidente qëndruan për herë të parë së bashku. Vetëm disa çaste pasi Joe Biden-i parashtroi në fjalimin e tij, zgjedhjen me të cilën ai beson se përballen votuesit.

“Amerika është në një pikë kthese. Në një kohë rreziku të vërtetë, por edhe mundësish të jashtëzakonshme. Ne mund të zgjedhim rrugën për t’u bërë më të zemëruar, më pak shpresëdhënës, më të përçarë, një rrugë hije dhe dyshimi, ose, mund të zgjedhim një rrugë ndryshe dhe së bashku, të shfrytëzojmë këtë shans për t’u bërë më mirë, për t’u reformuar, për t’u bashkuar, duke ndjekur një rrugë shprese dhe drite”, tha zoti Biden.

Biden-i argumentoi se do të ofronte udhëheqje gjatë pandemisë së koronavirusit që sipas tij, mungon nën presidencën aktuale.

“U pa dëshira për t’u ngritur mbi politikën partiake dhe kjo ishte e dukshme pasi Bideni nuk e përmendi presidentin aktual – ai qëndroi larg emrit të Presidentit Trump sepse donte të fliste për zyrën e presidentit dhe të nxirrte në pah rëndësinë e këtij institucioni”, thotë analistja e Universitetit Xhorxh Uashington, Lara Brown.

Në katër netët e kuvendit virtual, demokratët theksuan një argument thelbësor – një parti shumë e larmishme që shpesh ka një gamë të gjerë idesh, duhet të bashkohet për të mposhtur Donald Trumpin. Ish Presidenti Barack Obama argumentoi se Trumpi nuk i ka përballuar me sukses sfidat e presidencës …

“Ai nuk ka treguar interes për të punuar”, tha ish presidenti Obama.

Por duke iu përgjigjur drejtpërdrejtë zotit Biden të premten, presidenti Trump tha se vendi duhet të ruajë udhëheqjen e tij.

“Nëse kundërshtarët tanë fitojnë, askush nuk do të jetë i sigurt në vendin tonë. Unë jam e vetmja gjë që qëndroj mes ëndrrës amerikane dhe anarkisë totale, çmendurisë dhe kaosit”, tha presidenti Trump.

Kuvendi Kombëtar Republikan javën e ardhshme ka të ngjarë të duket shumë ndryshe, me më shumë fjalime të drejtpërdrejta dhe Trumpin që do ta pranojë emërimin nga Shtëpia e Bardhë.

“Presidenti do të përpiqet ta përshkruajë ish nënpresidentin Biden si pjesë të kënetës së Uashingtonit”, thotë analistja Lara Brown.

Republikanët ndryshuan planet për një kuvend virtual shumë më vonë sesa demokratët – analistët thonë se kjo do të ndryshojë tonin e prezantimit të tyre.

“Sfida për republikanët javën e ardhshme është që të lidhen në një mënyrë domethënëse – jo thjesht duke bërë një fushatë negative”, thotë analistja Molly ORourke në Universitetin Amerikan.

Kuvendi republikan fillon të hënën me thirrjen e delegatëve në Sharlot të Karolinës së Veriut.

voa

FMN: Pasojat ekonomike të pandemisë pritet të jenë më të rënda

Emigrantët venezuelianë në Kolumbi, 12 maj 2020.Një zyrtar i lartë i Fondit Monetar Ndërkombëtar tha se perspektiva ekonomike botërore mund të jetë edhe më e keqe sesa parashikimi i zymtë i njoftuar nga organizata muajin e kaluar.

“Skenari ynë ka të ngjarë të bjerë pak”, tha Alejandro Werner, drejtori i FMN-së për Hemisferën Perëndimore (ku përfshihen të gjitha vendet e Amerikës Qëndrore dhe Jugore), në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Në prill FMN-ja parashikoi një tkurrje prej 3 për qind të ekonomisë globale këtë vit, bazuar në parashikimet të cilat prisnin një lehtësim të krizës shëndetësore të koronavirusit në gjysmën e dytë të vitit. Për Amerikën Jugore, ajo kishte parashikuar një tkurrje prej 5.2 për qind.

Por, ndërsa më shumë vende rihapen dhe pandemia tregon pak shenja të ngadalësimit, zoti Werner tha: “Ne po llogarisim në një skenar bazë që mund të jetë dyfishi i tkurrjes prej 3 për qind, dhe në Amerikën Latine mund të shohim një tkurrje që mund të jetë më afër 8 përqindshit.”

Zoti Werner tha se është “një iluzion” për qeveritë që të mendojnë se mund të shmangin masat e ashpra kufizuese, si në Nikaragua, ku qeveria ka vendosur kundër çdo lloj karantine dhe do të vazhdojë të gjitha aktivitetet ekonomike.

Zyrtari i FMN-së gjithashtu shprehu shqetësim për Venezuelën, e cila u përfshi në një krizë ekonomike që detyroi emigrimin masiv edhe para pandemisë.

“Rasti i Venezuelës nuk është një ‘dekadë e humbur’. Është një dekadë e një përmbysjeje gjigande. Ajo që ka ndodhur në Venezuelë është një katastrofë makroekonomike dhe sociale që nuk e kemi parë kurrë në rajon”, tha Werner.

Nëse do të ketë një valë të re emigrimi për shkak të pandemisë, tha ai, ajo mund të përkeqësojë gjendjen ekonomike të vendeve fqinje që i pranojnë venezuelianët.

“Por edhe në mungesë të pandemisë, fakti është se 25 për qind e popullsisë është larguar nga vendi dhe kjo paraqet një sfidë të madhe, veçanërisht në kontekstin e rritjes më të ngadaltë ekonomike dhe krijimit të më pak vendeve të punës,” shtoi ai.

Ekonomisti Werner theksoi se “nuk kanë ndryshuar kushtet” e FMN-së për miratimin e një kredie emergjente për qeverinë e debatueshme të presidentit të Venezuelës, Nicolás Maduro.

Qeveria e zotit Maduro i ka kërkuar FMN-së 5 miliardë dollarë për ta ndihmuar atë në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Kërkesa u refuzua me arsyetimin se qeverisë së zotit Maduro i mungon njohja ndërkombëtare.

Deri më tani, FMN-ja ka dhënë më shumë se 3.4 miliardë dollarë kredi emergjente për 19 qeveri në Hemisferën Perëndimore, ku përfshihen të gjitha vendet e Amerikës Qëndrore dhe Jugore.

voa